Wiele pań zauważa u siebie, że ich piersi są nierówne, czyli jedna jest większa od drugiej. Jest to asymetria piersi – stan, który występuje bardzo często u kobiet. W niektórych przypadkach jednak wymaga on specjalistycznej oceny i korekty, a przede wszystkim wtedy, gdy pojawia się w towarzystwie innych niepokojących objawów lub powoduje obniżenie samooceny. Przeczytaj, czym dokładnie jest i jakie są możliwe przyczyny asymetrii piersi!

Czym jest asymetria piersi i u kogo występuje?

Asymetria piersi to problem, który pojawia się bardzo często u dorastających dziewczynek, ale także u dorosłych kobiet. Nierzadko występuje również po karmieniu dziecka. To pojęcie odnosi się do wszelkich nierówności piersi – m.in. pod względem ich objętości, czy kształtu. Najczęściej asymetria piersi ma podłoże fizjologiczne i nie stanowi żadnego problemu zdrowotnego. Istnieją jednak sytuacje, w których ten stan wymaga konsultacji z lekarzem. 

Z czego wynika asymetria piersi?

Nierówny biust może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak odpowiada za to nierównomierny fizjologiczny przyrost tkanki gruczołowej podczas okresu dojrzewania. Czasem jednak asymetria piersi wynika z takich czynników jak m.in.:

  • wady wrodzone;
  • zmiany nowotworowe;
  • skolioza;
  • zmiany hormonalne;
  • ropień sutka.

Co należy zrobić, gdy jedna pierś jest większa od drugiej?

W sytuacji, gdy asymetria piersi jest dla ciebie szczególnie dokuczliwa lub pojawiła się nagle, powinnaś zgłosić się na pilną konsultację do lekarza, który oceni ogólny stan twojego zdrowia. Musisz w końcu pamiętać, że taki stan może świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej. Specjalista zapewne wykona diagnostykę piersi, która obejmie badanie USG i testy laboratoryjne, dzięki czemu dowiesz się, skąd wynikają te nierówności. 

Zobacz też:
Jak szybko pozbyć się malinki na szyi? Skuteczne metody na pamiątkę po pocałunku

Czy można zniwelować asymetrię piersi?

Gdy asymetria piersi bardzo ci przeszkadza, to wiedz, że możesz z nią walczyć na kilka sposobów. Świetnie sprawdza się np. liposukcja, czy redukcja piersi, aczkolwiek kobiety zwykle decydują się na inne zabiegi. Poznaj te najpopularniejsze metody!

Powiększanie piersi implantami

Od lat największą popularnością cieszy się właśnie ten zabieg, co wynika głównie z tego, że zapewnia pewne efekty. Całość przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a podczas operacji wykorzystuje się implanty anatomiczne, okrągłe bądź o okrągłej podstawie z żelem, który zachowuje kształt implantów anatomicznych. Doskonałe rezultaty są widoczne po około 3 miesiącach, natomiast blizny po operacji są praktycznie niezauważalne.

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Wśród najpopularniejszych metod jest powiększanie piersi własnym tłuszczem. Polega na pobraniu tkanki tłuszczowej (np. z okolic brzucha), odpowiednim jej przygotowaniu i podawaniu w pierś. To mało inwazyjny zabieg, który daje pełne efekty zaledwie po 2 miesiącach, a co najważniejsze – są one długotrwałe i naturalne. 

Nie martw się, gdy dostrzeżesz, że twoje piersi są nierówne, ponieważ asymetria piersi jest często spotykanym zjawiskiem. Nie ignoruj jednak tego problemu, zwłaszcza jeśli niekorzystnie wpływa na twoją samoocenę lub pojawił się nagle. Pamiętaj, że w końcu chodzi tutaj o twoje zdrowie!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022