Z czego wynika nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy do nadwrażliwość pokarmowa, o której ostatnio mówi się bardzo dużo. Zazwyczaj objawia się biegunkami, wzdęciami, bólami brzucha… Powszechnie wiadomo, że w ramach leczenia nietolerancji laktozy, po prostu wyłącza się z diety produkty zawierające laktozę. Czy zastanawiałeś się jednak skąd się bierze nietolerancja laktozy?

nietolerancja laktozy

Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy

Niezależnie od przyczyny, objawy nietolerancji laktozy zawsze wynikają z braku możliwości jej strawienia i wchłonięcia. Mogą one występować od pół godziny do kilku godzin po zjedzeniu posiłku zawierającego laktozę. Ich stopień nasilenia zazwyczaj zależy od ilości spożytej laktozy oraz stopnia niedoboru laktazy (enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy w jelicie cienkim).

Nietolerancja laktozy zazwyczaj objawami, które wydają się uprzykrzające życie, ale nie mające dużego wpływu na zdrowie. Mylny stereotyp. Biegunki, zwłaszcza u dzieci i osób starszych bardzo szybko prowadzą do odwodnienia organizmu. Ponadto przyspieszona perystaltyka i podrażnienie jelit dają szybkie niedożywienie organizmu.

Mechanizm trawienia laktozy w nietolerancji laktozy

Podstawową przyczyną nietolerancji laktozy jest zbyt mało enzymu laktazy lub jego całkowity zanik. Utrata możliwości rozkładu laktozy w jelicie cienkim sprawia, że przenika ona do jelita grubego. Tam zachodzą inne procesy trawienne, prowadzone przez bakterie jelitowe. One wprawdzie rozkładają laktozę, ale ta fermentacja zmienia laktozę w kwasy i gazy, głównie wodór, dwutlenek węgla i metan. To one odpowiadają za gazy, wzdęcia, uczucie pełności, kolki, bóle brzucha i uczucie przelewania w brzuchu. W procesie tej fermentacji powstają też kwasy organiczne: mlekowy, octowy, masłowy i propionowy. Drażnią one błonę śluzową jelita.

Przyczyny nietolerancji laktozy z podziałem na typy

Współczesna nauka wymienia trzy sytuacje, w których występuje niedobór laktazy. W każdej z nich jest inna przyczyna tego niedoboru.

Alaktazja – całkowity wrodzony niedobór laktozy

Alaktazja to choroba genetyczna o groźnym przebiegu. Jej objawy pojawiają się już u niemowląt, po pierwszym kontakcie z mlekiem. Ta choroba zmusza do całkowitego wyeliminowania nawet najmniejszych dawek laktozy z pożywienia. Nie mija z wiekiem.

Hipolaktazja dorosłych – najczęstszy typ niedoboru

Zgodnie z nazwą, ta choroba uwarunkowana genetycznie występuje głównie u dorosłych. Wynika z utraty aktywności laktazy z wiekiem. Prawdopodobieństwo zachorowania na hipolaktazję dorosłych można sprawdzić za pomocą badania genetycznego.

Wtórny niedobór laktazy – nietolerancja przejściowa

Ten typ niedoboru laktazy wynika z uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych, które produkują laktazę. To uszkodzenie wiąże się z przebiegami różnych chorób. Niektóre z nich to: infekcje żołądkowo-jelitowe (biegunki wywołane przez niektóre bakterie i wirusy), zakażenia pasożytnicze, celiakia czy mukowiscydoza. Oprócz chorób przyczyną tego typu nietolerancji mogą być także przyjmowane antybiotyki lub leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna).

Z czego wynika nietolerancja laktozy – podsumowanie

Nietolerancja laktozy zawsze wynika z uszkodzenia kosmków jelitowych, produkujących laktazę. Przyczyny tych uszkodzeń mogą być różne: genetyka oraz uszkodzenie wynikające z chorób z leków. Najprostszym zapobieganiu przyczyn związanych z nietolerancją, jest wyeliminowanie jej z diety.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/nietolerancja-laktozy-czym-sie-objawia/Powiązane artykuły:
Anna Kwiatkowska
pasjonatka tematyki beauty, od zawsze na bieżąco z trendami w kosmetyce pielęgnacyjnej i make-upowej. Kocha modę. Jej najnowszą pasją jest zdrowe odżywianie, stara się też żyć coraz bardziej ekologicznie.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Problemy skórne