Typ kolorystyczny „lato” to jeden z rodzajów urody w podziale porównującym aparycję kobiety do konkretnej pory roku. Podział ten pomaga dopasować do swojego wyglądu najodpowiedniejsze zestawienie barw ubrań, kosmetyków do makijażu oraz biżuterii. Uroda typu „lato” zaś to jedna z najczęściej spotykanych w Polsce i w jej krajach sąsiednich. Jej cechy odpowiadają bowiem typowemu słowiańskiego wyglądowi.

Najlepsze kolory dla Pani Lato

Podział typów urody, porównując je do pór roku, powstał, aby kobietom było łatwiej dobierać pasujące im kolory ubrań i dodatków, takich jak naszyjniki z kamieniami. Kolory Pani Lato w dużej mierze zależą od podtypu jej urody. Kobietom o bardziej wyrazistej aparycji pasują głębokie i intensywne kolory. Z kolei panie o bardzo subtelnej urodzie lepiej prezentują się w pastelach. Wszystkie Panie Lato mają jednak swoje wspólne mianowniki: szary, biel i beż – w tych trzech kolorach zawsze wyglądają dobrze.

Czym charakteryzuje się lato (typ urody)?

Przez wiele epok i w różnych zakątkach świata to właśnie letni typ urody uznawany był za najpiękniejszy ze wszystkich możliwych typów kobiecego wyglądu. Jego cechy miały zaś najważniejsze postaci kobiece z literatury, sztuki i kinematografii. Typowa Pani Lato ma jasne blond włosy o ciepłych refleksach, kolor cery w bardzo zbliżonym odcieniu oraz stosunkowo jasne oczy (niebieskie, zielone lub piwne). Panie o tym typie urody opalają się zazwyczaj na lekko czerwono, ale ich skóra szybko pięknie brązowieje. Zdarza się, że od słońca robią się im piegi. Ich uroda nie jest kontrastowa, a jej odcienie zdają się niemal ze sobą zlewać. Wyróżnia się trzy rodzaje typów letnich:

  • „jasne lato” – typ urody charakteryzujący się bardzo jasnymi włosami i jasną cerą. Panie z tym typem urody mają zazwyczaj jasnozielone lub jasnoniebieskie, ewentualnie szare lub piwne, ale o mało wyrazistej oprawie oczy. Dobrze wyglądają we wszelkich odcieniach szarości, a także w turkusie, błękicie i pudrowym różu. Typ urody „jasne lato” jest bardzo charakterystyczne dla kobiet z krajów skandynawskich. Do ich znanych przedstawicielek zaliczyć można m.in. Anję Rubik, Reese Witherspoon, Heather Locklear, Naomi Watts, Cate Blanchett, Jodie Foster czy Michelle Pfeiffer;
  • „chłodne lato” – typ urody cechujący się jasnymi (zazwyczaj niebieskimi lub szarymi) oczami o niezbyt wyrazistej oprawie (w porównaniu z innymi podtypami) i stosunkowo ciemnymi włosami. Jest to najbardziej kontrastowy ze wszystkich rodzajów letniego typu urody. „Chłodne Lata” mają cerę jasną, najczęściej w kolorze bardzo jasnego beżu, rzadziej różu. Ich spojrzenie jest niezwykle wyraziste i przykuwające uwagę. Oprawa oka dosyć wyraźna i ciemna. Typ urody „chłodne lato” dobrze prezentuje się w różnych odcieniach niebieskiego, fioletu i purpury, a także w brązach i szarościach. Nie jest to popularny typ urody. Do znanych jego przedstawicielek zaliczyć można m.in. Milę Jovovich, Jessicę Biel, Barbarę Palvin czy Olivię Wilde;
  • „zgaszone lato” – typu urody, o którym można powiedzieć, że jest wyjątkowo mało wyrazisty i kontrastowy. „Zgaszone Lata” mają mysi kolor włosów oraz dosyć ziemisty odcień skóry. Ich oczy najczęściej są piwne, choć czasem zielonoszare i niebieskoszare. Dobrze wyglądają w jasnych pastelowych kolorach i bieli. Typu urody „zgaszone lato” jest bardzo stonowany, a przez to delikatny i pełen uroku. Jego charakterystycznymi reprezentantkami są Sarah Jessica Parker, Kate Moss, Jennifer Aniston, Angelina Jolie, Ellen Pompeo i Keri Russell.
Zobacz też:
Typy urody. Wiosna, lato, jesień i zima – jakim typem urody jesteś? Sprawdź, swój typ urody i wykonaj analizę kolorystyczną

Jaka będzie najlepsza biżuteria dla typu urody „lato”?

Każda Pani Lato ma pewnie czasem problem w doborze biżuterii podkreślającej jej urodę. Odcienie złota są bowiem dla niej nieco za ciepłe, a srebro za zimne. Najlepiej więc, aby osoby wyróżniające się letnią urodą, stawiały na biżuterię zdobioną różnego koloru cyrkoniami i różnorodnymi kamieniami. Sprawdzą się w szczególności te o bardzo wyrazistej barwie, np. niebieskie topazy i szafiry, różowe kwarce, fioletowe ametysty oraz zielone szmaragdy i malachity. Ozdobione nimi kolczyki i naszyjnik idealnie podkreślą bardzo kobiecą urodę typu „lato”. Ciekawym pomysłem jest dobranie koloru kamieni do koloru tęczówki oka. W ten sposób uwydatni się barwę oczu, sprawiając, że spojrzenie stanie się bardziej wyraziste. Panie Lato powinny zaś unikać ozdób z jasnych, beżowych lub jasnobrązowych kamieni.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2021