Wyciskanie wyprysków to coś, co czasami zdarza się każdemu. Każdy chyba wie o tym, że może się to skończyć zakażeniem i że dermatolodzy odradzają wszelkie samodzielne operacje w obrębie skóry twarzy. Ale wiedza o tym, co to jest trójkąt śmierci, jest mniej powszechna. Wyciskanie pryszczy w tym miejscu może grozić nawet takimi powikłaniami, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej. Zatem gdzie leży trójkąt śmierci i jak to możliwe, że może prowadzić do tak poważnych chorób? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym szczegółowo wyjaśniamy wszystkie te kwestie.
Trójkąt śmierci – co to jest?
Co to tak właściwie jest trójkąt śmierci? Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i w oryginalne brzmi triangulum mortis. Pierwsze użycie tego sformułowania datowane jest na rok 1852, a więc dość dawno. Pomimo, że jest to bardzo istotne, to jednak termin nie jest powszechnie znany. Dziwi to tym bardziej, że trójkąt śmierci posiada każda osoba. W szczególnych przypadkach może być on przyczyną bardzo poważnych zakażeń i rozwoju groźnych chorób. Czym zatem jest? Tym mianem określa się pewien obszar twarzy, który charakteryzuje się specyficznym unaczynieniem żylnym. Podstawą tej struktury jest linia, która rozciąga się między kącikami nosa. Obszar kończy się szczytem piramidy nosa. To oznacza, że trójkąt śmierci obejmuje górną wargę, a także nos. W obrębie trójkąta śmierci, czyli pomiędzy kącikami usta a nosem trzeba zachować szczególną ostrożność.
Trójkąt śmierci – możliwe zagrożenia
Jakie potencjalne zagrożenia związane są z trójkątem śmierci? Lekarze zawsze rekomendują, żeby nie usuwać samodzielnie zmian skórnych, takich jak pryszcze, wypryski czy czyraki. Dotyczy to zwłaszcza obszaru twarzy. Pomimo, że dla wielu osób jest to kuszące, może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Wyciskanie zmian, które znajdują się w trójkącie śmierci, wywołać może między innymi silne zakażenie. Przerwanie ciągłości tkanek sprzyja bowiem przedostaniu się bakterii. W efekcie, chociaż wydaje mi się na pierwszy rzut oka nieprawdopodobne, dojść może nawet do chorób, które rozwijają się we wnętrzu czaszki, takich jak na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ropień mózgu.
Dlaczego działanie w obrębie trójkąta śmierci jest niebezpieczne?
Dlaczego przeprowadzanie samodzielnych operacji w rejonie trójkąta śmierci może powodować, że pojawi się infekcja? Warto wiedzieć, że znajdujące się tam żyły finalnie transportują krew do znajdującej się we wnętrzu czaszki zatoki jamistej. To właśnie tę drogę może przebyć zakażenie, które obejmuje początkowo tylko skórę. Z tego powodu dojść może do wielu powikłań, wśród których jednym z najpoważniejszych jest zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej. Komplikacjom z tym związanym sprzyja fakt, że u niektórych osób naczynia nie są wyposażone w zastawki. Przez to zakażenie może rozprzestrzenić się jeszcze szybciej, finalnie docierając do czaszki.
Niebezpieczne czyraki a trójkąt śmierci
Czyraki to coś, co pojawia się w rejonie górnej wargi lub nosa dość często, a więc tam, gdzie zlokalizowany jest trójkąt śmierci. Co to jest tak właściwie? Czyraki są ostrym, głębokim zapaleniem martwiczym mieszka włosowego, gruczołu łojowego, potowego lub skóry właściwej, która go otacza. Zmiana tworzy się bardzo często po wcześniejszym zainfekowaniu skóry gronkowcem. Co sprzyja rozwojowi zakażenia? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju urazy, mechaniczne, chemiczne, a także zaburzenia hormonalne, przemiany materii, utajone ogniska zakażenia, a nawet niewłaściwa higiena. Czyraki rozwijają się bardzo szybko. Jeśli nie zostanie objęty odpowiednim leczeniem, owrzodzenie może się rozszerzać, a finalnie zakażenie może dostać się do zatoki jamistej, powodując zakrzepicę. Dlatego tak ważne jest unikanie samodzielnej manipulacji i usuwania czyraków na własną rękę. Pierwszym krokiem, który zleci lekarz, będzie prawdopodobnie włączenie antybiotyku, ale tę kwestię zawsze ocenia się indywidualnie, bazując na analizie konkretnego przypadku.
Trójkąt śmierci na twarzy a zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej
Jednym z najpoważniejszych powikłań, wynikających z działań w obrębie trójkąta śmierci jest zakrzepowe zapalanie zatoki jamistej. Rozwój i przebieg choroby zazwyczaj jest dość gwałtowny. Czasami wystarczy jedna lub dwie doby, żeby infekcja w pełni się rozwinęła. Pojawiają się zarówno objawy miejscowe, jak i ogólne. Zaliczyć można do nich między innymi:
- przeczulica skóry twarzy,
- wytrzeszcz gałek ocznych i ich unieruchomienie,
- silny światłowstręt,
- zaburzenia widzenia, które spowodowane są uciskiem na skrzyżowanie nerwów wzrokowych,
- obrzęk w rejonie gałek ocznych i oczodołu,
- nudności, wymioty,
- ból głowy,
- wysoka gorączka naprzemiennie z prawidłową temperaturą,
- dreszcze,
- zaburzenia świadomości,
- porażenie nerwów.
Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej – leczenie
Zakrzepowe zapalenie zatok jest bardzo poważną sprawą. Bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej, najlepiej od razu po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów. Do lekarza warto udać się już wówczas, kiedy zacznie rozwijać się zakażenie skórne. Rozprzestrzenienie się infekcji może pójść bardzo szybko. W jej leczeniu głównie stosuje się podawane dożylnie antybiotyki, a także preparaty przeciwzakrzepowe. Czasami konieczne jest także leczenie chirurgiczne, które polega na oczyszczeniu zatoki jamistej. Jednak wykonuje się je tylko u pacjentów, u których dochodzi do najcięższej postaci zakrzepowego zapalania zatoki jamistej. Jeśli chcesz uniknąć chorób związanych z nerwami czaszkowymi, warto zwracać szczególną uwagę na zabiegi wykonywane w rejonie trójkąta śmierci.
Jak dbać o skórę, żeby uniknąć wyprysków?
Jeśli chcesz uniknąć powstawania zmian skórnych w obrębie trójkąta śmierci, warto dbać o skórę w odpowiedni sposób. Co ważne, tyczy się to nie tylko kwestii, takich jak oczyszczanie i nawilżanie, ale także dostarczania odpowiednich składników do wnętrza organizmu. Jeśli czujesz, że twoja cera nie jest w dobrym staniem, powodem może być zaburzona gospodarka hormonalna, zaburzenia działania ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia metaboliczne. Może to być także kwestia nieodpowiedniej diety i niewystarczającej aktywności fizycznej. W końcu powodem może być również niewłaściwa pielęgnacja. Nie można zapominać także o stresie, który także w dużej mierze może wpływać na stan nie tylko skóry, ale też całego organizmu.
Trójkąt śmierci zdecydowanie zasłużył na to poważne określenie. Warto więc trzymać się rekomendacji lekarzy i na własną rękę nie przeprowadzać żadnych działań na skórze, których celem ma być usuwanie niedoskonałości. Jeśli chodzi o najpoważniejsze konsekwencje, takie jak zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, jest to bardzo rzadkie schorzenie. Mimo wszystko, warto dbać o skórę w jak najlepszych sposób i wystrzegać się wszystkiego, co może jej zaszkodzić. Do tego z pewnością zalicza się wyciskanie wszelkich zmian, takich jak czyraki, wypryski i pryszcze.