Do świadomej pielęgnacji włosów trzeba się należycie przygotować. Pierwszym krokiem na drodze do jej realizacji jest obiektywna ocena stanu włosów i skóry głowy. Na tym etapie zazwyczaj dokonuje się ich szczegółowej charakterystyki, diagnozując przy tym różnorodne problemy (np. łupież, tendencje do przetłuszczania się czy też rozdwajania końcówek). Warto zastanowić się, czego najbardziej brakuje danym włosom – może to być np. blask, objętość albo sprężystość. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na dotychczasowe nawyki pielęgnacyjne. Na pewno nie obejdzie się bez udzielenia rzetelnej i szczerej odpowiedzi na pytania dotyczące np.:

  • częstotliwości mycia włosów;
  • używania suszarki, prostownicy czy lokówki;
  • regularności stosowania odżywek i innych kosmetyków;
  • farbowania włosów;
  • spania z rozpuszczonymi bądź związanymi włosami;
  • noszenia czapki w zimie.

Bardzo ważną kwestią jest też dieta. Codzienne menu w zasadniczy sposób oddziałuje bowiem na wygląd i kondycję włosów. Dokładna analiza swojego jadłospisu oraz rezygnacja z niekorzystnych nawyków żywieniowych stanowi fundament świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Dbanie o swoją fryzurę warto rozpocząć od realizacji podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych z nich jest peeling skóry głowy. Systematyczne usuwanie martwych komórek naskórka gwarantuje skórze optymalne nawilżenie. Zapewnia jej też nieograniczony dostęp do składników odżywczych pochodzących z aplikowanych kosmetyków. Regularnie stosowane peelingi pobudzają też mikrokrążenie oraz stymulują cebulki włosowe do szybszego wzrostu. Niejednokrotnie skutecznie oczyszczają skórę z brudu i kurzu oraz pozostałości po stosowanych preparatach kosmetycznych.

W ramach świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy warto też podciąć końcówki. Najlepiej zrobić to podczas umówionej wizyty w salonie fryzjerskim. Suche i zniszczone włosy można spokojnie skrócić nawet o 10 cm. Niewątpliwie wpłynie to pozytywnie na ich wygląd. Dzięki temu będą one sprawiały wrażenie zdrowych i zadbanych.

Zobacz też:
Jak znaleźć odpowiedni nabłyszczacz do włosów? Sprawdź nabłyszczacze w sprayu

Jakich kosmetyków używać przy świadomej pielęgnacji włosów?

Świadoma pielęgnacja włosów i skóry głowy wymaga regularnego stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków. Raz na jakiś czas warto sięgnąć po silnie oczyszczający szampon, który należy pozostawić na włosach przez około 5 minut. Najskuteczniej działa on w połączeniu z wysokiej jakości odżywką. Do systematycznej pielęgnacji włosów trzeba natomiast używać łagodniejszych szamponów, których formuła bazuje wyłącznie na składnikach pochodzenia naturalnego.

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich odżywek do włosów. Preparaty z tzw. wyższej półki doskonale nawilżają i zmiękczają włosy, a także dostarczają im wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Odżywki do włosów ułatwiają ich rozczesywanie oraz skutecznie chronią skórę głowy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Przy świadomej pielęgnacji włosów trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków oraz regularność i właściwą technikę wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Tylko w ten sposób można bowiem zapewnić włosom zdrowie i piękny wygląd na długie lata.Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2021