Warto zapamiętać

 • Przeczulica skóry jest stanem zwiększonej wrażliwości skóry, często towarzyszącym chorobom neurologicznym, metabolicznym lub wynikającym z uszkodzeń nerwów.
 • Objawia się nadmierną reakcją na dotyk i inne bodźce sensoryczne.
 • Może prowadzić do bólu i dyskomfortu, ograniczając codzienne funkcjonowanie i społeczne relacje.

Czym jest przeczulica skóry?

Przeczulica skóry (hiperestezja) manifestuje się jako nadwrażliwość na bodźce, które zazwyczaj (u osób zdrowych) nie wywołują dyskomfortu. Tę dolegliwość cechuje zwiększona reakcja na dotyk, ciśnienie, a nawet zmiany temperatury. Objawy mogą się różnić, w zależności od nasilenia i przyczyny, a ich spektrum obejmuje pieczenie, mrowienie oraz uczucie „ściągania” skóry. Przeczulica skóry może dotyczyć określonego obszaru ciała lub rozprzestrzeniać się na większe partie.

Warto zaznaczyć, że choroba dotyka nie tylko skóry. Istnieje wiele różnych odmian hiperestezji, w tym:

 • przeczulica słuchowa;
 • przeczulica smakowa;
 • przeczulica wzrokowa;
 • przeczulica węchowa.

Co wywołuje przeczulicę skóry?

Przeczulica skóry może być związana z różnymi schorzeniami. Często współwystępuje z chorobami układu nerwowego takimi jak neuropatie obwodowe czy stwardnienie rozsiane. Może także być efektem urazów fizycznych: operacji, poparzeń, urazów, w wyniku których doszło do martwicy tkanek lub uszkodzenia nerwów powierzchniowych, amputacji kończyn. Niektóre choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, mogą również przyczyniać się do rozwoju przeczulicy skóry poprzez uszkodzenie nerwów.

Inne przyczyny powstawania przeczulicy to między innymi:

 • infekcje i zakażenia bakteryjne;
 • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • nadmierne spożywanie alkoholu;
 • spożywanie leków;
 • zatrucie organizmu toksycznymi substancjami;
 • niedobór witaminy B12.

Objawy przeczulicy skóry

Przeczulica skóry charakteryzuje się zwiększoną reakcją na bodźce sensoryczne, często wywołując ból o znacznym nasileniu. U osoby cierpiącej na przeczulicę, zwykłe czynności takie jak noszenie odzieży czy dotyk mogą wywoływać uczucie dyskomfortu. Przewlekła przeczulica skóry może prowadzić do ograniczenia aktywności życiowej, unikania kontaktu fizycznego, a w konsekwencji do izolacji społecznej.

Diagnoza i ocena nasilenia

Rozpoznanie przeczulicy skóry wymaga dokładnej diagnozy, często opartej na wykluczeniu innych schorzeń. Przeprowadza się szczegółowy wywiad medyczny i badanie fizykalne, czasami konieczne są dodatkowe testy, takie jak badania neurologiczne. W ocenie nasilenia symptomów stosuje się zarówno obserwację kliniczną, jak i skalowanie bólu w celu zrozumienia wpływu stanu zdrowia na jakość życia pacjenta.

Zobacz też:
Blizna przerostowa – jak powstaje wypukły bliznowiec (keloid)? Czy da się usunąć blizny zanikowe?

Metody leczenia przeczulicy skóry

Podstawą leczenia hiperestezji jest ustalenie pierwotnej przyczyny i jej zwalczanie. W przypadku towarzyszących infekcji lub stanów zapalnych konieczna jest prawidłowo przeprowadzona terapia. Leczenie objawowe przeczulicy skóry skupia się na łagodzeniu bólu, często za pomocą leków przeciwbólowych lub przeciwpadaczkowych, które znajdują zastosowanie w leczeniu bólu neuropatycznego.

Poza farmakoterapią ważne jest również wsparcie psychologiczne pacjenta oraz fizjoterapia. Techniki relaksacyjne i terapie behawioralne mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem związanym z przewlekłym bólem. Dodatkowo kluczowe dla poprawy jakości życia osoby z przeczulicą skóry jest dostosowanie codziennych aktywności i środowiska do potrzeb.

Wskazówki dla osób cierpiących na przeczulicę skóry

 • Unikaj wyzwalaczy. Zidentyfikuj czynniki, które nasilają objawy i staraj się ich unikać;
 • Dbaj o skórę. Używaj łagodnych kosmetyków i unikaj tych, które mogą prowadzić do podrażnień;
 • Zadbaj o właściwe odżywianie. Dieta bogata w witaminy i minerały może wspomagać zdrowie skóry;
 • Regularne ćwiczenia. Aktywność fizyczna może pomóc w zarządzaniu bólem;
 • Edukacja i wsparcie. Dołącz do grup wsparcia lub poszukaj informacji, które pomogą zrozumieć i radzić sobie z przeczulicą.

Przeczulica skóry – podsumowanie

Przeczulica skóry to kompleksowy problem, który wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Współpraca między nim a zespołem medycznym jest niezbędna do skutecznego zarządzania stanem zdrowia i utrzymania jakości życia. Należy również poszukać potrzebnej wiedzy, która pozwoli zrozumieć przyczyny i sposoby postępowania przy tej przypadłości.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2023