W artykule omówimy przyczyny powstawania potówek i ropnych krost oraz opowiemy o ich przyczynach. Znajdziesz tu również informacje dotyczące leczenia, a także zapobiegania powstawaniu pryszczy pod pachami.
Pryszcze pod pachami – przyczyny ich powstawania
Krosty pod pachami powstające w wyniku nadmiernej potliwości określa się także mianem potówek. Mają one postać małych krostek o czerwonej barwie, którym towarzyszy silny świąd. Drugą częstą przyczyną powstawania pryszczy pod pachami są błędy wynikające z nieprawidłowego golenia, na przykład na sucho lub przy pomocy zardzewiałej, tępej bądź brudnej maszynki. Pojawienie się zmian w tej okolicy może być również efektem reakcji alergicznej na któryś ze stosowanych kosmetyków (najczęściej antyperspirant lub dezodorant), jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.
Jeżeli krostki są wypełnione ropą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawiły się one w wyniku zaburzeń hormonalnych. Takie nieprawidłowości często prowadzą do rozwinięcia się trądziku ropowiczego, któremu nierzadko towarzyszą także infekcje bakteryjne lub grzybicze oraz zapalenia mieszków włosowych.
Krosty pod pachami – jak wygląda leczenie?
Jeśli w pryszczach pod pachami pojawiła się ropa, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza dermatologa. W przypadku trądziku ropnego stosowanie kosmetyków drogeryjnych czy domowych sposobów zwykle jest zupełnie nieskuteczne, a nierzadko niezbędne okazuje się wdrożenie leczenia antybiotykami doustnymi.
W przypadku, gdy na twojej skórze pojawiły się potówki, należy rozpocząć od leczenia nadmiernej potliwości. W takiej sytuacji również najlepiej udać się po sprawdzoną kurację do specjalisty, ponieważ stosowanie antyperspirantów z drogerii może okazać się niewystarczające.
Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy pod pachami?
Podstawą zapobiegania krostom oraz pryszczom pod pachami jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry w tej okolicy. Dotyczy to przede wszystkim golenia, ponieważ to ono najczęściej odpowiada za rozwinięcie się stanu zapalnego. Nigdy nie wolno robić tego na sucho i bez uprzedniego zastosowania odpowiedniego kosmetyku, który zmiękczy włosy. Maszynka, której używasz, powinna być ostra oraz dokładnie zdezynfekowana. Pamiętaj by zawsze robić to z włosem, a nie pod włos.
By ograniczyć ryzyko pojawienia się potówek, należy przede wszystkim korzystać z ubrań wykonanych z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze. Poza tym najlepiej zrezygnować z drogeryjnych dezodorantów na rzecz hipoalergicznych antyperspirantów dostępnych w aptekach. Jeśli ich działanie okaże się nieskuteczne bądź niewystarczające, udaj się do lekarza dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
Pryszcze pod pachami najczęściej są potówkami, które pojawiają się w wyniku nadmiernej potliwości lub noszenia ubrań nieprzepuszczających powietrza. Ropne zmiany trądzikowe często są efektem zaburzeń hormonalnych. W obu przypadkach najlepiej od razu udać się do lekarza po odpowiednio dobraną kurację, która skróci czas występowania nieprzyjemnych dolegliwości.