Wiele osób uważa, że pryszcze na ramionach to problem, który pojawia się wyłącznie w okresie dojrzewania. Nie jest to jednak prawda, ponieważ może wystąpić także w wieku dorosłym. Tego typu zmiany nie wyglądają najlepiej i często są przyczyną niższej samooceny, dlatego osoby, które się z nimi zmagają, próbują je ukryć na wszelkie sposoby. Przeczytaj, jakie są przyczyny krostek na ramionach!

Pryszcze na ramionach i ich przyczyny

Istnieje wiele przyczyn występowania pryszczy na ramionach. Najczęściej jednak za tego typu zmiany skórne odpowiada nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Zwykle wynika to z uwarunkowań genetycznych, nieprawidłowej pielęgnacji skóry, czy zaburzeń hormonalnych. 

Dodatkowo warto podkreślić, że pryszcze na ramionach znacznie częściej występują u osób mających cerę mieszaną lub skłonną do bycia tłustą. Poza tym za czerwone brzydko wyglądające krosty na ramionach może odpowiadać:

  • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych;
  • reakcja alergiczna;
  • niedobory witamin;
  • uszkodzenia mechaniczne;
  • uczulenie na gluten;
  • problemy jelitowe.

Jak poradzić sobie z pryszczami na ramionach?

Chcąc usunąć nieestetyczne pryszcze na ramionach, możesz wykorzystać domowe sposoby lub zdecydować się na profesjonalne zabiegi. 

Domowe sposoby na krostki na ramionach

Gdy występują u ciebie pryszcze na ramionach, to musisz przede wszystkim zadbać o codzienną pielęgnację. Każdego dnia staraj się dokładnie oczyszczać swoją skórę przy pomocy peelingów, które złuszczają stary naskórek. Dbaj również o jej nawilżenie. Nie dopuszczaj do jej przesuszenia, ponieważ wówczas będzie bardziej podatna na brzydkie zmiany skórne. W tym celu nakładaj balsamy i kremy, a co pewien czas – skoncentrowane serum. Poza tym stosuj się do poniższych porad:

  • nie korzystaj z gąbek do kąpieli – to siedlisko bakterii;
  • noś przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów;
  • zadbaj o swoją dietę – powinna być pełnowartościowa i urozmaicona.
Zobacz też:
Odcisk – czym jest? Sprawdź, jak możesz usunąć modzele i nagniotki, stosując domowe sposoby!

Polecane zabiegi na pryszcze na ramionach 

W utrzymaniu zdrowego wyglądu ramion pomocne mogą okazać się także zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych zaliczamy m.in. peelingi chemiczne, które opierają się na wykorzystaniu kwasów takich jak np. kwas glikolowy. Dobrym wyborem mogą być też peelingi kawitacyjne, które wykonuje się za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. 

Wiesz już, skąd biorą się pryszcze na ramionach i jak możesz z nimi skutecznie walczyć. Pamiętaj także, że w przypadku pojawienia się tego typu niepożądanych zmian warto skonsultować się ze specjalistą – być może konieczne będzie wdrożenie innego leczenia. Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022