Plastyka powiek, znana także jako blefaroplastyka, to zabieg chirurgiczny polegający na korekcji powiek górnych i dolnych. Głównym celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu lub worków pod oczami, co prowadzi do odświeżenia spojrzenia oraz optycznego odmłodzenia twarzy. Czy warto się na niego zdecydować? Dowiedz się więcej o tym, dlaczego plastyka powiek stała się tak popularna jako skuteczne rozwiązanie dla tych, którzy pragną wyglądać młodziej i czuć się lepiej!
Jakie są wskazania do wykonania plastyki powiek?
Wskazania do wykonania zabiegu plastyki powiek mogą być różnorodne i zależą od indywidualnych potrzeb oraz problemów estetycznych pacjenta. Poniżej przedstawiamy te najczęstsze:
- opadanie górnych powiek, które utrudnia widzenie i sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną lub smutną,
- obecność tzw. worków pod oczami, które nadają twarzy starzejący się wygląd,
- nadmiar skóry na dolnych powiekach, która tworzy nieestetyczne fałdy i zmarszczki,
- asymetria lub nieprawidłowy kształt powiek.
Jak wygląda zabieg?
Plastyka powiek to zabieg, który cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na natychmiastowy efekt, a także krótki okres rekonwalescencji. Zabieg trwa 1-1,5 h i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a więc jest zarówno bezpieczny, jak i pozbawiony dolegliwości bólowych. Zabieg na powiece górnej polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, co poprawia pole widzenia i nadaje oczom młodszy i bardziej otwarty wygląd. Z kolei zabieg na powiece dolnej polega na usunięciu worków pod oczami i zmarszczek, co redukuje oznaki zmęczenia i starzenia się.
Rekonwalescencja po korekcie powiek
Po zabiegu, jakim jest plastyka powiek, rekonwalescencja nie trwa zbyt długo. Gojenie nie powinno przysparzać problemów, nie trzeba również przyjmować żadnych leków. Szwy usuwane są już po 7-10 dniach po zabiegu – zgodnie z zaleceniem chirurga. Pacjenci wracają zwykle do aktywności około 10 dni po zabiegu. Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu mogą pojawić się obrzęki i siniaki, dlatego w tych miejscach wskazane jest stosowanie zimnych kompresów celem ich redukcji. W pierwszych tygodniach po zabiegu można odczuwać większe łzawienie oraz wzmożoną wrażliwość na światło, dlatego wskazane jest stosowanie kropli celem zmniejszenia uczucia pieczenia i swędzenia oczu. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.
Plastyka powiek: jakie daje efekty?
Efekt plastyki powiek jest zauważalny już po kilkunastu dniach od zabiegu, chociaż całkowite zniknięcie obrzęków następuje po 2-3 miesiącach. Efekt zabiegu utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, ale bardzo często jest permanentny:
- zniwelowanie wiszącej skóry,
- zmniejszenie widoczności worków pod oczami,
- uniesienie oraz lifting powiek,
- poprawa pola widzenia,
- odzyskanie młodego wyglądu okolic oczu.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Kandydatami do blefaroplastyki mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni, cieszący się dobrym zdrowiem. Większość pacjentów korzystających z tego zabiegu to osoby po 35 roku życia, ale nie ma przeciwskazań, aby poddawały się mu również osoby młodsze. Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg plastyki powiek, niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja z doświadczonym lekarzem chirurgiem.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania plastyki powiek?
Choć plastyka powiek może być rewelacyjnym rozwiązaniem dla wielu poszukujących odmłodzenia spojrzenia, istnieją pewne czynniki, które mogą stanowić przeciwwskazania do tego zabiegu, jak: cukrzyca, ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, duże nadciśnienie, nieprawidłowe wyniki badań, tendencje do tworzenia bliznowców, skazy naczyniowe.