Wbrew pozorom dość dużo osób w społeczeństwie zmaga się z krzywą przegrodą nosową, która utrudnia przepływ powietrza. To przypadłość, która może znacząco obniżyć jakość życia, dlatego niektórzy decydują się na wykonanie zabiegu, którego celem jest wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów i poprawa drożności nosa. Operacja przegrody nosowej może sprawić, że oddychanie przez nos stanie się całkowicie bezproblemowe. Przeczytaj, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania! Zachęcamy do krótkiej lektury.
Jakie są wskazania do operacji przegrody nosowej?
Wskazaniem do wykonania plastyki przegrody nosa jest występowanie objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto też tutaj podkreślić, że jest to jedyna operacyjna metoda leczenia tej przypadłości. Jeśli zatem występują u ciebie któreś z poniższych objawów, to jak najszybciej zgłoś się na konsultację do lekarza, który przygotuje cię do zabiegu operacyjnego. Oto symptomy, które mogą świadczyć o skrzywieniu przegrody nosa:
- problemy z oddychaniem przez nos;
- uczucie zatkanego nosa;
- częste krwawienia z nosa;
- nawracające zapalenie zatok przynosowych;
- głośne chrapanie;
- bóle głowy;
- problemy ze zmysłem powonienia;
- bezdech senny.
Kiedy nie można zdecydować się na korektę przegrody nosowej?
Mimo że objawy opisywanej przypadłości mogą być naprawdę uciążliwe, to jednak nie każdy może zdecydować się na operację przegrody nosowej. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy:
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe;
- ostre zapalenie zatok;
- ostre zapalenie błony śluzowej nosa;
- ciąża i karmienie piersią;
- ciężkie schorzenia ogólne.
Septoplastyka nosa – czy zawsze jest konieczna?
Zdecydowanie nie! Specjaliści jednoznacznie podkreślają, że praktycznie każdy człowiek ma w jakimś stopniu skrzywioną przegrodę, lecz nie u wszystkich występują problematyczne dolegliwości. Jeśli zatem masz krzywą przegrodę, ale z tego powodu nie dokuczają ci żadne powyżej wymienione objawy, to operacja przegrody nosowej nie jest konieczna.
Jakie są przyczyny skrzywienia przegrody nosowej?
Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej bywają różne, choć najczęściej są to wady wrodzone, będące skutkiem nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzestnej szkieletu twarzoczaszki. Tego typu zmiany często dokonują się również podczas trwania ciąży czy porodu. Nierzadko jednak do deformacji przegrody dochodzi w późniejszych latach – wtedy jest to wada nabyta. Do jej powstania mogą doprowadzić rozmaite urazy np. podczas uprawiania sportu.
Jak przebiega operacja przegrody nosowej?
Operację przegrody nosowej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie powoduje bólu. Jest przeprowadzana przez nozdrza. Na początku specjalista nacina delikatnie błonę śluzową przegrody nosowej wewnątrz nosa, oddziela ją od chrząstki, a następnie ją koryguje. Później przystępuje do założenia szwów, których zadaniem jest ustabilizowanie nowego kształtu nosa. Na koniec aplikuje opatrunki do przewodów nosowych.
Ile trwa septoplastyka przegrody nosowej?
Zabieg przegrody nosowej bardzo często wykonywany jest w ciągu jednego dnia, choć w niektórych przypadkach pobyt w szpitalu może trwać nawet 3 dni. Sama operacja przegrody nosa trwa od 30 do 60 minut, a przed jej rozpoczęciem pacjent otrzymuje leki uspakajające i przeciwbólowe. Zaaplikowaną tamponadę do nosa wyjmuje się po około 48 godzinach od operacji.
Jak się przygotować do zabiegu septoplastyki nosa?
Septoplastyka to zabieg, który wymaga odpowiedniego wcześniejszego przygotowania. Warto podkreślić, że o konieczności jego wykonania decyduje wyłącznie lekarz specjalista. Jeśli zdecydowałeś się na operację przegrody nosowej, najpierw udaj się na konsultację do lekarza, który przeprowadzi wywiad i zleci niezbędne badania (m.in. morfologię, RTG i EKG). Poza tym wiedz, że zanim odbędzie się operacja, musisz:
- szczególnie zadbać o swoje zdrowie;
- stawić się na zabieg na czczo;
- odstawić leki obniżające krzepnięcie krwi (musisz to jednak skonsultować z lekarzem).
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?
Operacja przegrody nosowej wiąże się z okresem rekonwalescencji, który trwa znacznie dłużej niż zabieg. Oto najważniejsze zalecenia, których trzeba przestrzegać:
- po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny przez około 7 dni;
- należy dużo odpoczywać – najlepiej w pozycji leżącej;
- nie wolno latać samolotem, korzystać z sauny ani nurkować;
- trzeba unikać wydmuchiwania nosa przez około 2 tygodnie;
- warto stosować zimne okłady na nos, które zmniejszą opuchliznę.
Poza tym bardzo ważne jest, aby pamiętać o kontrolach u laryngologa. Najczęściej potrzebne są 2–3 wizyty w ciągu sześciu tygodni od wykonania zabiegu. Umożliwia to stałe kontrolowanie procesu gojenia i przeciwdziałanie ewentualnym zrostom w jamie nosa.
Czy po operacji pozostają jakieś rany?
Jeśli decydujesz się na operację przegrody nosowej, nie musisz się obawiać, że będą widoczne jakiekolwiek rany, ponieważ wszystkie cięcia robi się wewnątrz nosa. Niezauważalne będą również szwy, więc o nic się nie martw!
Niepokojące objawy po zabiegu przegrody nosowej
Bardzo ważne jest to, abyś jak najszybciej skontaktował się z lekarzem, jeśli zauważysz jakieś alarmujące objawy. Zaniepokoić powinny cię m.in.:
- krwawienia z nosa i jamy ustnej;
- wymioty;
- podwyższona temperatura ciała.
Jakie mogą wystąpić powikłania?
Korekcja przegrody nosowej to zabieg chirurgiczny, więc może wiązać się z powikłaniami, o których należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na tę operację. Do możliwych niebezpieczeństw należą m.in.:
- krwawienie;
- krwiaki pooperacyjne;
- rozwój zrostów wewnątrznosowych;
- chwilowy brak węchu;
- przejściowy obrzęk nosa;
- ropień przegrody nosa;
- zakażenie.
Operacja przegrody nosowej – cena
To, ile będzie kosztować operacja przegrody nosowej, w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania zabiegu. Najczęściej jednak kosztuje od 4500 do nawet 10000 złotych! Ostateczna cena jest oczywiście uzależniona także od kliniki, w której zdecydujesz się wykonać zabieg oraz doświadczenia lekarza przeprowadzającego operację.
Wiesz już, na czym polega operacja przegrody nosowej. Jeśli zatem zmagasz się z krzywą przegrodą nosową utrudniającą normalne funkcjonowanie i swobodne oddychanie przez nos, to powinieneś rozważyć septoplastykę nosa, która znacząco poprawi jakość twojego życia. Już 2 tygodnie po zabiegu zobaczysz efekty i przede wszystkim poczujesz się lepiej!