Czasem dolegliwości mogą być zwalczone z pomocą fizjoterapeuty czy ćwiczeń. Bywa i tak, że są na tyle dokuczliwe, że niezbędna okazuje się być pomoc chirurga. Dowiedz się, czym jest odbarczenie kręgosłupa i w jakim celu się je wykonuje.
Odbarczanie – dla kogo ?
Około 50 roku życia dochodzi do trwałych zwyrodnień kręgosłupa. Mogą one rzutować na codzienne funkcjonowanie i powodować duży problem w wykonywaniu prostych czynności. Jednym z typów zwyrodnień z nich jest stenoza – trwałe zwężenie kanału kręgowego.
Jej przyczyną są narośnięte elementy kostne i przepukliny i ucisk w przestrzeni międzykręgowej. Objawy sugerujące pojawienie się problemu to:
- niedowład kończyn dolnych;
- nagły brak odpowiedniej siły mięśniowej;
- mrowienie i drętwienie nóg;
- ogólne dolegliwości bólowe;
- brak możliwości wykonywania podstawowych czynności, takich jak chodzenie.
Dolegliwość może występować w różnym stopniu nasilenia. Wraz z wiekiem pogarsza się. Można ją leczyć na kilka sposobów – farmakologicznie, a także z pomocą rehabilitanta. Jednak najlepsze efekty przynosi odbarczanie kręgosłupa.
Zwyrodnienia kręgosłupa – przyczyny
Do najpopularniejszych czynników, które zaburzają strukturę kręgów i uciskają na naczynia, możemy zaliczyć:
- nowotwory w obrębie kręgosłupa;
- przebyte operacje;
- urazy;
- wiek;
- skłonności genetyczne;
- zwapnienie więzadeł kręgosłupa;
- reumatyzm;
- choroby tkanki łącznej;
- choroby dysku.
Odbarczanie kręgosłupa – co to jest?
Odbarczanie to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zbędnych narośli kostnych. Inaczej mówiąc, chirurg zapewnia odpowiednią przestrzeń dla nerwów, które były do tej pory uciskane i powodowały duży dyskomfort. Przeprowadzane jest odbarczenie kręgosłupa lędźwiowego lub jego innego dowolnego fragmentu.
Obdarczanie kręgosłupa szyjnego – operacja jest konieczna?
W przypadka odbarczania kręgosłupa operacja przebiega według konkretnego schematu. Nie zawsze jednak przy tego typu schorzeniach jest konieczna. Zwykle w przypadku 75% pacjentów procedura jest przeprowadzana. Oczywiście, jak każda ingerencja w ludzkie ciało, jest poważnym zabiegiem.
Jednak pozytywne efekty dla układu nerwowego, jakie może przynieść, to coś, co przemawia za odpowiednią decyzją pacjentów i lekarzy. Odbarczenie kręgosłupa szyjnego jest w stanie przywrócić wszelkie zdolności życiowe, które dolegliwości pozbawiły pacjenta.
Jak przygotować się do zabiegu?
Do każdej operacji należy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku należy odbyć konsultację z odpowiednim lekarzem. Specjalista opowie o całej procedurze zabiegowej, okresie rekonwalescencji, efektach, a także ewentualnych powikłaniach.
Kolejna rozmowa musi zostać przeprowadzona z anestezjologiem – najczęściej w dniu operacji. Odbarczanie kręgosłupa odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą.
Chirurg zleca wykonanie odpowiednich badań krwi. Ich ilość uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta i chorób współistniejących. Konieczne jest równie badanie obrazowe, które ukazuje defekt.
Schemat operacji odbarczania kręgosłupa
Sprawdź, na czym polega odbarczenie kręgosłupa i jak przebiega.
- Po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i rozmów ze specjalistami pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany do operacji i przeniesiony na salę operacyjną, gdzie będzie wykonywana.
- Po zadziałaniu narkozy, lekarz wykonuje niewielkie nacięcia na skórze przy kręgosłupie. Następnie wprowadza kamerę, która umożliwia mu precyzyjną pracę dzięki powiększeniu obrazu.
- Z pomocą odpowiednich narzędzi usuwane są zwyrodnienia kostne, przepukliny, narośle na kręgach – tak, aby nic nie uciskało nerwów. Po zakończeniu skóra zostaje zszyta. Czasami konieczne jest wszczepienie implantu, chroniącego rdzeń.
Operacja wymaga niezwykłej precyzji, dlatego trwa kilka godzin. Odbarczanie kręgosłupa obecnie wykonywane jest endoskopowo. Przynosi mniej skutków ubocznych, niż wykonywane metodą tradycyjną, a także chroni okoliczne tkanki przed urazami.
Przeciwwskazania do zabiegu
Nie każdy może skorzystać z odbarczania kręgosłupa. Istnieją przeciwwskazania, które jednak mogą być różne dla każdego pacjenta. Lekarz patrzy całościowo na organizm, jego stan i uregulowane choroby współistniejące. Ważne są też stale brane leki. Kwalifikacja do zabiegu jest możliwa podczas wcześniej przeprowadzonej konsultacji.
Rekonwalescencja – ile trwa?
Sam proces całkowitego dojścia do siebie wymaga ok. 3 tygodni. W tym czasie pacjent powinien prowadzić oszczędny tryb życia – nie podnosić ciężkich rzeczy, a także nie wykonywać gwałtownych ruchów. Długi pobyt w szpitalu nie jest konieczny. Jeśli wszystko jest w porządku, już na drugi dzień można wyjść do domu. Kręgosłup powinien być w stabilizacji.
Efekty odbarczania kręgosłupa
Docelowym efektem odbarczenia kręgosłupa jest powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania. Powstałe zmiany często utrudniają codzienną egzystencję. Zabieg daje praktycznie natychmiastowy efekt.
Czeka cię odbarczenie kręgosłupa? Co to jest – wiesz z tego tekstu. Metoda ta jest wybawieniem dla wielu pacjentów. Pomimo swej inwazyjności nie wymaga długiej rekonwalescencji. Efekty umożliwiają powrót do normalnego funkcjonowania i cieszenia się życiem.