Chrapanie może znacząco obniżać komfort życia nie tylko osoby cierpiącej na to zaburzenie, ale także pozostałych domowników. Dlatego nie należy ignorować problemu jakim jest chrapanie. Dobrze udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Sprawdź na czym polega leczenie chrapania.
Chrapanie i bezdech senny – czym są spowodowane?
W czasie snu dochodzi do zwiotczenia mięśni, a także zwężenia cieśni gardła. Luźne tkanki np. języczek, które znajdują się na drodze przepływającego powietrza są wprawiane w ruch i wibrują. Powietrze może wywoływać drgania ścian gardła, co objawia się głośnymi dźwiękami, czyli chrapaniem. W tym czasie może też dochodzić do nadmiernego zwężenia dróg oddechowych, w czasie których dochodzi do zatrzymania akcji oddechowej. Ta przerwa w oddychaniu nazywana jest obturacyjnym bezdechem sennym.
Jednak nie u wszystkich osób występują zaburzenia oddychania. Szczególnie jest ono odczuwalne, gdy zaburzony zostaje przepływ powietrza np. w czasie przeziębienia. Co jeszcze powoduje chrapanie?
- czynniki anatomiczne np. skrzywienie przegrody nosowej;
- przerost migdałków podniebiennych;
- przerost małżowin nosowych;
- polipy;
- alergia.
Pozostałe przyczyny chrapania to przede wszystkim:
- otyłość;
- nadmierne spożywanie alkoholu;
- palenie tytoniu;
- stosowanie leków nasennych.
Skutki zaburzeń oddychania
Zaburzenia oddychania podczas snu mogą prowadzić do niedotlenienia organizmu i narządów. Już po przebudzeniu można odczuwać skutki tego, co działo się w nocy. Osoba chrapiąca może cierpieć na poranne bóle głowy, problemy z koncentracją, odczuwać senność i rozdrażnienie. Chrapanie w znacznym stopniu obniża jakość życia, a epizody bezdechu sennego przyczyniają się też do rozwoju innych schorzeń. Pacjent może cierpieć na wysokie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca. Wzrasta też ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, czy choroby niedokrwiennej serca.
Leczenie chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego
Chrapanie wpływa negatywnie nie tylko na jakość snu, ale również na wystąpienie innych groźnych dolegliwości. Aby podjąć leczenie chrapania w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do specjalisty. Pulmunolog kieruje na badanie polisomnograficzne, które szczegółowo bada ilość godzin snu, poszczególne fazy i ich długość a także epizody bezdechu. Dzięki temu badaniu możliwe jest indywidualne dobranie leczenia.
Najbardziej znaną metodą leczenia chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego jest terapia CPAP. Metoda ta polega na zakładaniu na czas snu specjalnej maski podłączonej do aparatu CPAP. Maska musi być dobrze dopasowana i przylegać do twarzy szczelnie, zakrywając nos i usta. Aparat dozuje pacjentowi powietrze pod specjalnym dodatnim ciśnieniem. Dzięki temu następuje usztywnienie ścian górnych dróg oddechowych, oraz zapobiega ich zamykaniu spowodowanemu przyleganiem nasady języka, podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła.
Efekty stosowania tego sposobu leczenia są niemal natychmiastowe. Często juz po pierwszym zabiegu pacjent odczuwa znaczące zmniejszenie objawów chrapania i bezdechu sennego. Co ważne, zabieg ten jest refundowany niemal w całości przez NFZ.
Leczenie chrapania – metody chirurgiczne
Aby pozbyć się chrapania konieczna jest dokładna diagnostyka. Jeśli problemem jest budowa anatomiczna, warto zdecydować się na małoinwazyjnej leczenie zabiegowe. Kliniki takie jak Centrum Leczenia Chrapania i bezdechu sennego zajmują się zajmuje nie przeprowadzaniem zabiegów plastyki podniebienia miękkiego, małżowin nosowych i języczka. Czasem wymagana jest też korekta skrzywionej przegrody nosowej.
Coraz bardziej popularne jest również laserowe leczenie chrapania. Dzięki zastosowaniu lasera następuje wzmożona produkcja włókien kolagenowych, które usztywniają wiotkość podniebienia miękkiego, a tym samym wpływają na zaprzestanie chrapania i ustanie epizodów bezdechu sennego.
Chrapanie to przypadłość z którą zmaga się 60% mężczyzn i 40 % kobiet po ukończeniu 60 roku życia. Chrapanie często połączone jest z zespołem bezdechu sennego, który może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia całego organizmu. Objawy chrapania są związane często z nieodpowiednią drożnością nosa, nadwagą i otyłością. Samo chrapanie można z powodzeniem leczyć, jednak konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty, która pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia chrapania.