Krosty na nogach to dość często występujący problem, który jest uciążliwy zwłaszcza dla pań. Mogą to być zmiany wyglądające jak białe krostki, zaskórniki, pokrzywka, bąble, czy grudki pod skórą. Nierzadko pojawiają się także na innych partiach ciała – np. pośladkach, plecach, czy ramionach. I choć w większości przypadków nie są powodem do niepokoju, to jednak pamiętaj, że skóra nóg jest niezwykle wrażliwa i narażona na rozmaite zmiany. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się takich wyprysków!
Dlaczego pojawiają się krosty na nogach?
Powody, dla których pojawiają się krosty na nogach, są bardzo różne. Poniżej przedstawiamy ci jednak te najczęstsze przyczyny.
Alergia kontaktowa
Krosty na nogach mogą być objawem alergii – np. kontaktowej. Jeśli sięgasz po nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji czy chemię gospodarczą, to mogą wystąpić u ciebie tego typu zmiany. W takim przypadku powinna pomóc zmiana stosowanych produktów (np. żelu pod prysznic).
Alergia pokarmowa
Nierzadko okazuje się, że pojawienie się wyprysków jest wynikiem alergii pokarmowej, którą mogą powodować produkty mleczne, czy niektóre leki. Wtedy najskuteczniejszą formą leczenia jest usunięcie podejrzewanego alergenu z diety lub zmiana farmaceutyku. Dodatkowo wiedz, że jeśli za krosty na nogach lub innych miejscach na ciele odpowiada alergia, to mogą wystąpić też inne objawy takie jak m.in. ból brzucha, czy nudności.
Efekt golenia
Czerwone krostki na nogach, czyli inaczej truskawkowe nogi mogą pojawić się po depilacji lub goleniu nóg. Często po tej czynności możesz zauważyć brzydkie czerwone lub czarne kropeczki, które zwykle są efektem zapalenia mieszków włosowych, zatkania porów na skórze lub nadmiernego rogowacenia skóry. Nie są one groźne dla zdrowia, ale zwykle stanowią duży problem natury estetycznej.
Rogowacenie okołomieszkowe
Gdy dostrzegasz, że krosty na nogach wyglądają jak czerwona ,,gęsia skórka”, to możesz podejrzewać rogowacenie okołomieszkowe. Jest to niegroźna, ale bardzo uciążliwa choroba skóry. W jej przebiegu miejsca, z których wyrastają włoski, robią się czerwone i twarde. Do przyczyn okołomieszkowego rogowacenia skóry zalicza się zaburzenia wchłaniania witaminy A. Jako ciekawostkę warto dodać, że z tą dolegliwością częściej walczą osoby zmagające się z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem łoju.
Zaburzenia hormonalne
W niektórych przypadkach krosty na nogach to wynik zaburzeń hormonalnych. Dość często pokrywają się one ropnymi torbielami, skóra jest zaczerwieniona, a czasem pojawiają się również blizny. Trądzik w tak nietypowym miejscu, jakim są nogi, może być efektem rozniesienia się stanu zapalnego z pachwin. Jeśli podejrzewasz, że to jest przyczyna ropnych krost na nogach, to pamiętaj, aby absolutnie ich nie wyciskać, by nie doprowadzić do zakażenia skóry innych partii ciała.
Inne przyczyny krostek na nogach
Swędzące krosty na nogach mogą świadczyć także o występowaniu takiej choroby jak np. świerzb. Jest to możliwe, zwłaszcza jeśli pojawiły się one w okolicach pachwin i okolicy okołopośladkowej, a uciążliwe objawy nasilają się nocą. Za tę chorobę odpowiadają pasożyty. Inną możliwością jest łuszczyca, która objawia się jasnoczerwonymi plamami na nogach z tendencją do łuszczenia. Najczęściej tego typu zmiany pojawiają się na łokciach i owłosionej skórze głowy oraz kolanach. Ponadto za wysypkę na nogach, a czasem udach może odpowiadać grzybica, czyli choroba głównie przenoszona przez wspólne ręczniki i kontakt z zakażoną osobą.
Co zrobić, aby uniknąć krostek po goleniu?
Krosty na nogach bardzo często pojawiają się po goleniu, ale czy wiesz, że możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego typu zmian i podrażnień? Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- zacznij golenie dopiero po 7 minutach od wejścia pod prysznic (to niezbędny czas, by włoski mogły wystarczająco nasiąknąć);
- używaj olejku lub pianki do golenia (może to być również odżywka do włosów);
- sięgaj po maszynki z więcej niż jednym ostrzem;
- regularnie wymieniaj maszynki;
- nie zapominaj o peelingu skóry nóg;
- nawilżaj skórę – zarówno przed, jak i po goleniu;
- usuwaj włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
Czy istnieją domowe sposoby na krosty na nogach?
Pojawiły się u ciebie krosty na nogach? W takim razie wypróbuj domowe sposoby na ich usunięcie.
Aloes
Jednym z produktów, który może ci pomóc, jest zdecydowanie aloes. Sięgnij po kosmetyk z wyciągiem z aloesu, który łagodzi i leczy stany zapalne. Dobrym wyborem może okazać się np. żel z aloesem. Zanim jednak go kupisz, to pamiętaj, aby miał jak najwyższe stężenie aloesu.
Hydrokortyzon
W każdej aptece możesz kupić także maść z hydrokortyzonem. Ten produkt świetnie sobie radzi z redukcją stanów zapalnych i ma działanie przeciwuczuleniowe. Jeśli zależy ci na tym, aby szybko zauważyć efekty, to nakładaj go dwa razy dziennie na skórę nóg. Warto tutaj jednak podkreślić, że z takiej maści nie powinny korzystać osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zmagające się z zaćmą lub jaskrą oraz kobiety w ciąży i karmiące.
Wacik nasączony alkoholem
Prostym sposobem na krosty na plecach, nogach i innych partiach ciała jest użycie płatka nasączonego alkoholem. Ma on wysuszające działanie, zatem doskonale pobudza skórę pod spodem do zastąpienia wierzchniej warstwy. Wiedz również, że gdy pojawiają się inne niepokojące objawy takie jak np. świąd, zaczerwienienie lub gorączka, to czym prędzej powinieneś to skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Dieta
Krosty na nogach możesz zwalczyć, dbając o odpowiednią dietę. Wdroż kilka prostych zmian do swojej diety, a gwarantujemy, że zauważysz zaskakujące efekty. Przede wszystkim:
- ogranicz cukier;
- częściej sięgaj po świeże owoce i warzywa;
- unikaj smażonych i gotowych dań typu fast-food;
- wybieraj lekkostrawne białko;
- jedz produkty korzystnie wpływające na cerę i zdrowie – np. kasze i ryby.
Aktywność fizyczna
W walce z rozmaitymi wykwitami skórnymi pomocny bywa również ruch. Bez niego trudno utrzymać prawidłowe krążenie i zapobiegać wypryskom, cellulitowi, czy zatrzymywaniu wody. Zatem warto, abyś w ciągu tygodnia znalazł czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną – np. pływanie.
Jak leczy się krosty na nogach?
Nie ma jednego sposobu leczenia, ponieważ krosty na nogach podobnie jak inne zmiany skórne zawsze muszą być leczone zgodnie z przyczynami ich wystąpienia. Z tego względu pierwszym krokiem, gdy się one pojawią, powinna być wizyta u lekarza ogólnego, który w razie potrzeby zaleci wizytę u specjalisty dermatologa (zwykle jest to konieczne przy ostrym stanie chorobowym). Jeśli okaże się, że są to zmiany alergiczne, to pomocna będzie też opinia alergologa. Warto jednak podkreślić, że najczęściej zastosowanie znajdują środki do użycia zewnętrznego – np. żel lub maść, natomiast w przypadku alergii – doustne środki antyhistaminowe.
Krosty na nogach to koszmar, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy częściej odsłaniasz nogi, lecz na szczęście wiesz już, jak możesz sobie z nim szybko i sprawnie poradzić. Wypróbuj nasze powyższe porady, a gwarantujemy, że skutecznie usuniesz nieestetyczne zmiany skórne!