Co może być alergenem dla dzieci?
Uczulenie u dzieci może objawiać się jako reakcja na najróżniejsze rzeczy. Bardzo często pojawia się alergia na roztocza, które bytują w kurzu, ale też łóżku oraz pluszowych zabawkach. Uczulać mogą też różne rodzaje pleśni bądź grzybów, ale przed nimi łatwiej jest się uchronić, dbając o odpowiednie warunki w domu. Dużą grupę stanowią też alergie pokarmowe. Reakcje mogą wywołać takie produkty jak niektóre owoce, orzechy, pszenica, skorupiaki i ryby czy sztuczne barwniki i dodatki do żywności. Z większości uczuleń tego typu dziecko zazwyczaj wyrasta, choć nie zawsze tak jest. Charakterystyczne objawy pojawiają się ponadto po niektórych lekach bądź środkach czyszczących.
Jakie są najczęstsze objawy alergii?
Objawy alergii mogą być najróżniejsze. Najrzadziej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli nudności, bóle brzucha czy biegunki. Dużo częściej można zauważyć reakcję skórną, czyli tak zwaną pokrzywkę albo wysypkę. Towarzyszy im zaczerwienienie, a czasami też świąd bądź pieczenie. Dodatkowo u dziecka może rozwijać się atopowe zapalenie skóry bądź inne podobne schorzenia. Ostatnią grupą objawów będą te związane z układem oddechowym, czyli najczęściej kojarzony z alergią katar sienny. Przyjmuje on postać wodnistej wydzieliny z nosa, któremu towarzyszy częste kichanie oraz świąd. Dodatkowo u dzieci może się pojawiać swędzenie i zaczerwienienie oczu.
Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?
Jeśli zobaczysz, że u dziecka pojawiają się powyżej wymienione objawy po kontakcie ze specyficznym pokarmem albo czynnikiem, warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on szybciej potwierdzić bądź wykluczyć alergię, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzieciom podaje się w odpowiednich dawkach leki antyhistaminowe. Ograniczają one produkcję histaminy, która jest odpowiedzialna za występowanie objawów. Ponadto u dzieci można stosować specjalne aerozole do nosa, które odetkają nos i ułagodzą przekrwioną śluzówkę. Na wysypkę przepisuje się ponadto kojące maści.
Jak złagodzić objawy alergii domowymi sposobami?
Leczenie alergii powinno opierać się przede wszystkim na odpowiednio dobranych lekach, ponieważ różne domowe sposoby są zazwyczaj średnio skuteczne. Można jednak zachęcać dziecko do picia herbatek z rumianku, dziurawca i skrzypu polnego. Zawierają one kwerecetynę, która ogranicza produkcje histaminy. Oprócz tego poleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, które pomagają walczyć z przesuszonym powietrzem zwiększającym dolegliwości.
Walka z alergią u dzieci pozwala im pozbyć się uciążliwych objawów, zatem warto wprowadzić leczenie. Pomoże ono lepiej funkcjonować dzieciom i z pewnością przyniesie im ulgę.
W artykule https://gemini.pl/poradnik/dziecko/alergie-u-dzieci/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.