Łojotokowe zapalenie skóry jest dolegliwością dermatologiczną dotykającą przede wszystkim osoby młode w okresie dojrzewania. Zmiany pojawiające się na naskórku mogą być przyczyną gorszego samopoczucia i spadku poczucia własnej wartości. Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się również u bardzo małych dzieci oraz u dorosłych.
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to uciążliwa dolegliwość będąca rodzajem egzemy, przypominającą w swoim przebiegu łuszczycę lub inną chorobę dermatologiczną mającą przebieg zapalny. Ma ona charakter przewlekły i wymaga profesjonalnego leczenia, a także wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji.
Łojotokowe zapalenie skóry to przypadłość, której przyczyna nadal nie została poznana, jednakże obecnie mówi się o tym, że u jej podłoża mogą leżeć m.in.:
- długotrwały i silny stres,
- reakcja zapalna powstająca na skutek kolonizacji drożdży Malassezia,
- nadwaga,
- niezdrowa dieta bogata w pikantne, tłuste potrawy, wysokoprzetworzoną żywność, sól itp.,
- choroba alkoholowa,
- trądzik i łojotok,
- zanieczyszczenie środowiska,
- przewlekłe choroby, w tym m.in. AIDS, padaczka, nowotwory,
- zaburzenia psychiczne powstające m.in. na tle stresu, nerwicy i lęku,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry wynikająca ze złego doboru kosmetyków.
Wszystko to może prowadzić do zwiększenia produkcji łoju przez gruczoły, a czasami również do zaburzenia jego składu. Nierzadko uszkodzeniu ulega również fizjologiczna bariera naskórka.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry
Objawami łojotokowego zapalenia skóry są:
- łuszczenie się naskórka,
- widoczne przetłuszczenie skóry,
- mlecznobiałe lub żółtawe strupy,
- przerzedzenie włosów,
- zaczerwienione plamy (czasami o charakterze wysiękowym).
Nieestetyczne zmiany skórne mogą mieć różny stopień nasilenia. Lokalizują się nie tylko na twarzy, ale również w fałdach skórnych i na owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej, udach, a także na plecach. Objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą nasilać się w trakcie upałów, podczas treningów fizycznych lub w innych sytuacjach, które utrudniają prawidłowe odprowadzanie wilgoci z naskórka.
Jak łagodzić łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry wymaga konsultacji z dermatologiem i podjęcia specjalistycznego leczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa też właściwa dieta i pielęgnacja. Warto wybierać dermokosmetyki o przebadanym dermatologicznie składzie, np. z linii Cetaphil PRO Oil. Codziennym rytuałem musi być dokładne czyszczenia skóry za pomocą łagodnych i hipoalergicznych emulsji, które dodatkowo nawilżają naskórek. Po umyciu nie wolno zapominać o nałożeniu na ciało i twarz kremów, które zatrzymują wilgoć w głębokich warstwach skóry, zapewniając barierę ochronną przed uszkodzeniami, a także regulują ilość wydzielanego przez gruczoły sebum.
Dieta osób z łojotokowym zapaleniem skóry powinna być bogata w świeże owoce, warzywa i błonnik. Należy pamiętać o nawilżaniu skóry od środka, np. pijąc odpowiednią ilość wody. Lepiej unikać potraw pikantnych, tłustych i dań typu fast-food.