Jak wysuszyć włosy bez suszarki? To pytanie często zadają sobie kobiety, które chcą ograniczyć szkodliwy wpływ tego urządzenia na fryzurę. Zdarzają się też sytuacje, kiedy nie mamy pod ręką suszarki. Wówczas sposoby na przyspieszenie naturalnego wysychania włosów okazują się zbawienne. W tym poradniku zdradzimy ci je wszystkie!

Wysoka temperatura i jej wpływ na włosy

Suszarka jest urządzeniem niezwykle wygodnym. Pozwala na wysuszenie włosów tuż przed samym wyjściem z domu, co bez niej byłoby absolutnie niemożliwe. Naturalnie włosy schną bowiem przez kilka godzin. Niestety jednak stosowanie suszarki do włosów może mieć negatywny wpływ na kondycję pasm. Chodzi oczywiście o wysoką temperaturę, którą emituje urządzenie. Sprawia ona, że włosy zbyt szybko tracą wodę, przez co ich łuski podatne są na uszkodzenie i kruszenie. Poza tym, długotrwałe używanie urządzenia z wykorzystaniem ciepłego strumienia powietrza może prowadzić do nadmiernego przesuszenia się skóry głowy i włosów.

Jak prawidłowo suszyć włosy suszarką?

Standardowa suszarka ma kilka opcji temperatury strumienia powietrza: gorący, ciepły i chłodny. Polecamy stosowanie wyłącznie tych dwóch ostatnich, ponieważ to właśnie gorący nawiew jest częstą przyczyną zniszczonych włosów. Poza tym może też powodować szybsze przetłuszczanie się kosmyków. Nie należy też suszyć pasm, z których jeszcze kapie woda. Najpierw należy odcisnąć ją w delikatnym, przeznaczonym do włosów ręczniku. Należy też pamiętać, by suszyć włosy od nasady po końcówki, a nie odwrotnie. Przed rozpoczęciem suszenia warto zastosować profesjonalny kosmetyk termoochronny.

Jak wysuszyć włosy bez suszarki?

Jak więc widać, istnieją powody, by rzadziej stosować urządzenia emitujące wysoką temperaturę na włosy. Wówczas można pozwalać włosom wyschnąć naturalnie. Suszenie włosów bez suszarki wydaje się być czasochłonne i trudne. Wiele pań obawia się też, że włosy będą się puszyć. Istnieje jednak kilka sposobów na przyspieszenie tej czynności, bez utraty efektu wygładzenia kosmyków! Co ciekawe, te sposoby się nie wykluczają, więc możesz spróbować jednego po drugim!

Mniej wody – szybsze suszenie

Kluczową czynnością, która pomoże ci szybko wysuszyć włosy, jest odciśnięcie nadmiaru wody jeszcze podczas mycia włosów. Nie pozwalaj, by po wyjściu spod prysznica z twoich pasm spływała woda. Zamiast tego, po spłukaniu szamponu, delikatnie wyciśnij pasma, odprowadzając najwięcej wody z włosów, jak to możliwe. Staraj się jednak nie ściskać ich zbyt mocno, aby ich nie uszkodzić.

Turban z ręcznika

Mokre włosy owiń specjalnym, przeznaczonym do włosów ręcznikiem w tzw. turban. Nie polecamy stosowania tradycyjnych ręczników łazienkowych frotte, ponieważ przyczyniają się one do uszkodzenia kosmków. Najlepiej w tym celu wykorzystać specjalne turbany z mikrofibry lub bawełny. Możesz też użyć znoszonej już bawełnianej koszulki. Staraj się jednak nie trzymać takiego turbanu na głowie długo, ponieważ twoje włosy mogą się przez to szybciej przetłuszczać. Pozostaw go na kilka minut, a następnie lekko odciśnij w nim pasma. Na tym etapie stanowczo odradzamy gwałtowne tarcie włosów. Być może włosy szybko wyschną, ale w konsekwencji będą szorstkie i bardzo łamliwe.

Zobacz też:
Suche włosy – jak je nawilżyć i jak o nie dbać?

Wysusz włosy palcami!

Aby przyspieszyć proces suszenia włosów bez suszarki, możesz co jakiś czas delikatnie przeczesać je palcami. Pamiętaj jednak, by przedtem umyć dłonie, szczególnie jeśli wcześniej nakładałaś nimi jakieś kosmetyki. Staraj się też nie dotykać włosów tuż u nasady, ponieważ mogą się przez to szybciej przetłuszczać.

Słońce zamiast suszarki do włosów

Kiedy bardzo się spieszysz, a za oknem panuje ciepła, słoneczna pogoda, możesz ją wykorzystać, by szybciej wysuszyć włosy. Wówczas wystarczy niemal kilkanaście minut na słońcu, aby twoje włosy wyschły. Musisz jednak pamiętać, że ta metoda suszenia włosów nie powinna być stosowana zbyt często. Promienie UV działają na mokre włosy podobnie jak wysoka temperatura z suszarki, a więc w konsekwencji mogą pogorszyć ich kondycję.

Jak wysuszyć włosy bez suszarki? Przykazania mokrych włosów

Ograniczenie kontaktu włosów z wysoką temperaturą może pozytywnie wpłynąć na kondycję pasm. Musisz jednak wiedzieć, że wilgotne włosy, pozostawione do naturalnego wyschnięcia również mogą być podatne na uszkodzenia, podobnie jak podczas kontaktu z gorącym nawiewem suszarki. Z tego powodu warto przestrzegać poniższych zasad, aby maksymalnie skorzystać z korzyści płynących z wyeliminowania urządzenia:

  1. Nie należy kłaść się spać z mokrymi włosami.
  2. Wiązanie mokrych włosów w kitkę nie jest najlepszym pomysłem.
  3. Włosy po umyciu należy rozczesać dopiero po ich wyschnięciu.

Wilgotne włosy mogą bardzo łatwo ulegać zniszczeniu, w wyniku czesania, ściskania czy nawet kontaktu z poduszką. Dlatego też naturalne suszenie włosów polecamy przeprowadzić wtedy, gdy dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu przed snem lub przed wyjściem z domu. W przeciwnym razie lepiej wysuszyć je suszarką.

Chcesz zadbać o kondycję swoich włosów? Nie musisz całkowicie rezygnować z suszarki, a zamiast tego używaj urządzenia w prawidłowy sposób. Przede wszystkim susz włosy chłodnym powietrzem. Wypróbuj też nasze sposoby, jak wysuszyć włosy bez suszarki i sprawdź, która metoda – z urządzeniem lub bez sprawdza się dla zdrowia twoich kosmków najlepiej!Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022