Jak wygląda uczulenie na skórze? Na co zwrócić uwagę?

Alergia skórna to tak naprawdę reakcja organizmu na alergen, którym może być wiele rzeczy. Powoduje ona nieprzyjemny objaw, który może powodować pewne problemy. Nie wszystkie zmiany na skórze muszą jednak od razu oznaczać uczulenia. Jak zatem rozpoznać podłoże alergiczne? Czym charakteryzują się zmiany? Jak można je łagodzić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak wygląda uczulenie na skórze? Na co zwrócić uwagę?

Jakie objawy może dawać alergia skórna?

Najpowszechniejszym rodzajem skórnej reakcji jest wysypka. Przyjmuje ona formę drobnych krostek, zazwyczaj skupionych w jednym miejscu, na przykład na dłoniach. Najczęściej zmiany nie powodują bólu, ale uporczywie swędzą. Podobnym typem jest pokrzywka, czyli drobne bąble, które wypełnia ropa lub płyn surowiczy. Czasami są bolesne, w innych przypadkach wywołują świąd. Innym typek reakcji będzie obrzęk, który często można spotkać po ukąszeniach owadów. Ostatnim symptomem alergii będzie wysuszenie w danym miejscu, które prowadzi czasami do łuszczenia się skóry i silnego świądu.

Kiedy i dlaczego może pojawić się alergia skórna?

Najczęstszym przypadkiem będzie wystąpienie reakcji alergicznej po kontakcie z danym materiałem. Wystarczy zatem nanieść na skórę lub przypadkowo dotknąć uczulającego surowca, przykładowo lateksu lub środka chemicznego. Innym typem będzie alergia wziewna, czyli reakcja w formie wysypki po kontakcie z alergenem bytującym w powietrzu (na przykład pyłku brzozy). Kolejną grupą są alergie pokarmowe. Pokrzywka może się zatem pojawić po spożyciu na przykład orzechów albo truskawek. Jako ostatnie należy wymienić alergie na wydzieliny owadów, najczęściej jad. To silniejsza niż normalnie reakcja organizmu na ugryzienie.

Czym charakteryzuje się alergia skórna u dzieci?

Okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa to czas, kiedy wiele dzieci zaczyna cierpieć na różnego rodzaju alergie, zwłaszcza te pokarmowe. Jest to nieuchronnie związane z rozszerzaniem ich diety o nowe produkty. Ponadto młody organizm uczy się reagować na nowe doznania i czasami mechanizm obronny działa dosyć nadgorliwie, reagując alergią na zupełnie niegroźne produkty. Oprócz tego dzieci mogą rozwinąć uczulenie na roztocze, które pojawia się po długiej zabawie na ziemi. Nie należy zatem lekceważyć u nich wymienionych powyżej objawów, tylko udać się z nimi do lekarza.

Zobacz też:  Łupież pstry – rozpoznanie, objawy i leczenie. Domowe sposoby walki z chorobą

Jak wygląda leczenie i łagodzenie objawów alergii skórnej?

Podstawą przy leczeniu alergii skórnych będzie unikanie alergenu. O ile jednak w przypadku na przykład uczuleń pokarmowych czy na zwierzęta jest to stosunkowo łatwe, o tyle kontaktu z roztoczami czy pyłkami nie da się uniknąć. Stosuje się wówczas najczęściej leki antyhistaminowe. Pomocne będą też maści nie tylko lecznicze, lecz także witaminowe i nawilżające. Pomogą one złagodzić uporczywe uczucie świądu oraz zminimalizują ból.

Alergie skórne nie zawsze są tak uporczywe jak te związane z układem oddechowym, jednak nie należy ich lekceważyć. Zmiany można bowiem łatwo zminimalizować i cieszyć się normalnym życiem.

Na tej stronie https://gemini.pl/poradnik/artykul/alergia-skorna-przyczyny-objawy-i-leczenie-jak-zlagodzic-uczulenie-na-skorze/ znajdziesz więcej informacji w tym temaciePowiązane artykuły:
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Problemy skórne