Blondy, szczególnie te farbowane, są dość wymagającymi odcieniami włosów. Często trudno uzyskać oczekiwane chłodne tony. Z pomocą przychodzi gencjana – wszechstronny produkt za kilka złotych, stosowany w pielęgnacji włosów. Sprawdzi się nie tylko do włosów farbowanych na jasny odcień. Przekonaj się, czy gencjana na włosy naturalne i kręcone również okaże się skuteczna. Sprawdź, jak ją stosować we właściwy sposób, aby osiągnąć zamierzone efekty. Maski, szampony, płukanki – o tym (i nie tylko) piszemy w naszym poradniku o pielęgnacji włosów!
Gencjana – co się kryje pod tą nazwą?
Fiolet gencjanowy to produkt wszechstronny. Został wprowadzony na rynek 1951 roku i od tamtej pory znalazł wiele zastosowań. Skład gencjany jest bardzo prosty. Do jego głównych składników należą:
- alkohol etylowy (etanol);
- woda;
- barwnik fioletu gencjanowego.
Barwnik stanowi 1% całego roztworu wodnego (maksymalnie dopuszcza się 2%). Gencjanę można znaleźć także pod innymi, mniej popularnymi nazwami. Jest znana jako pioktanina, fiolet gencjanowy, a także fiolet goryczki.
Gencjana na włosy i nie tylko, czyli o szerokim zastosowaniu barwnika
Barwnik ten zawiera w sobie chlorek metylorozanilinowy. Co ciekawe, w czystej formie nadal wykorzystuje się go jako środek pomocniczy w przemyśle papierniczym. W analityce laboratoryjnej umożliwia zaś wybarwianie drobnoustrojów. Bakterie Gram-dodatnie zabarwiają się na kolor fioletowy, natomiast Gram-ujemne – nie. To odkrycie zapoczątkowało szereg istotnych zmian w medycynie. Zanim przejdziemy do działania gencjany na włosy, krótko wspomnimy o jej zastosowaniu w dziedzinach niezwiązanych z pielęgnacją.
Gencjana – trochę historii fioletowej płukanki
Fiolet gencjanowy był pierwotnie stosowany w przemyśle włókienniczym, jako substancja do barwienia tkanin. Był określany jako fiolet goryczki i fiolet paryski. Dopiero później dostrzeżono je pozytywny wpływ na organizm ludzki i łagodzenie określonych dolegliwości. Jakich?
Ogólne działanie gencjany
Gencjana wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Barwnik ten skutecznie odkaża skórę w okolicy ran i wokół nich roztacza charakterystyczny kolor.
Gencjana – zastosowanie
Fiolet gencjanowy stosuje się miejscowo, aby odkażać rany różnego pochodzenia. Niewielką ilość gencjany aplikuje się na wacik i delikatnie przykłada do zranionego miejsca. Dawniej stosowano ją wewnętrznie i podawano dożylnie, jako środek leczniczy przy infekcjach bakteryjnych.
Czy tylko blond? Gencjana na brązowe włosy, czyli kto powinien ją stosować?
Zastanawiasz się, jak ochłodzić kolor włosów? Gencjana na włosy pozwoli pozbyć się żółtych refleksów i tonów. Jednak nie tylko działa nie tylko na blondy. Jeśli szukasz sposobu, jak ochłodzić brązowe pasma, ten fioletowy barwnik również będzie skuteczny.
Fiolet gencjanowy okaże się odpowiedni do włosów:
- naturalnych;
- farbowanych;
- kręconych;
- wymagających ochłodzenia barwy.
Gencjana na włosy – działanie
Gencjanę na włosy stosuje się w jednym celu – ochłodzenia ich koloru. Zmienia w ten sposób blond i likwiduje żółtawe tony. Z ciemnych włosów usuwa z kolei nachalne rudawe odcienie. Pamiętaj, że maska do włosów blond z fioletem lub inny produkt z jego dodatkiem nie działa na zasadzie trwałego tonowania. Jednak jeśli będzie regularnie stosowany, pozwala się cieszyć oczekiwanym efektem.
Gencjana – aplikacja na włosy
W sieci krąży opinia, że gencjana wysusza. Oczywiście, zawiera silny alkohol, jednak jej jednorazowe użycie ogranicza się zaledwie do małej kropli. Taka ilość zdecydowanie wystarczy, aby osiągnąć pożądany efekt. W jaki sposób w praktyce pielęgnacyjnej wykorzystać właściwości fioletu gencjanowego? Oto kilka propozycji.
Płukanka z gencjany
Płukanki z gencjany na włosy to świetna metoda naturalnej pielęgnacji. Są bardzo proste do przygotowania i dają znakomity efekt – w tym przypadku odpowiedni kolor. Na 1 litr wody trzeba użyć jednej lub maksymalnie dwóch kropli gencjany. Płukankę zastosuj po pielęgnacji, do ostatniego płukania włosów.
Maska do włosów z dodatkiem gencjany
Co robić krok po kroku przy tej metodzie?
- Przygotuj maskę do włosów. Możesz niewielką ilość przełożyć do szklanej miski.
- Dodaj kroplę fioletu gencjanowego i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Po umyciu włosów nałóż na nie przygotowaną fioletową maskę do włosów na ok. 30 minut.
- Dla wzmocnienia efektu możesz założyć specjalny foliowy czepek.
- Dokładnie zmyj maskę wodą i pozostaw fryzurę do wyschnięcia.
Fioletowy szampon z gencjaną
Fiolet gencjanowy możesz wykorzystać także w produkcie myjącym do włosów. Nanieś odpowiednią ilość szamponu na dłoń (ewentualnie do szklanej miski), a następnie dodaj 1 kroplę barwnika i zamieszaj. Na zwilżone włosy nanieś szampon i przejdź do ich mycia.
Gencjana na włosy a ich rodzaj
Gencjana na włosach wysokoporowatych będzie dawać szybszy i silniejszy efekt. To za sprawą rozchylonych łusek, które nie przylegają szczelnie. Czasem bliżej skóry głowy fryzura jest gładsza, natomiast długość i końcówki wpisują się w wysokoporowatość. Musisz wtedy bacznie kontrolować aplikację produktów z dodatkiem gencjany.
Zachowaj ostrożność podczas aplikacji gencjany na włosy, ponieważ silnie barwi skórę i powierzchnie.
Jak zmyć gencjanę?
Fioletowa maska do włosów lub płukanka mogą zabarwić dłonie i skórę. Plamy po fiolecie są niezwykle trudne do usunięcia, więc trzeba być przezornym. Zaopatrz się w rękawiczki ochronne, a samo miejsce aplikacji i buteleczkę zabezpiecz folią.
Ewentualne plamy z gencjany możesz spróbować usunąć naturalnymi, domowymi sposobami. Użyj np. soku z cytryny lub soda.
Z ubraniami będzie niestety gorzej. Nawet po zastosowaniu odplamiacza pozostaje na nich nieestetyczne odbarwienie.
Gencjana na włosy – efekty
Efekty stosowania gencjany na włosy utrzymują się średnio 3-4 tygodnie i są w dużej mierze uzależnione od częstotliwości mycia. Rezultatem są włosy bez żółtych odcieni, o chłodnym odcieniu. Chcesz utrzymać efekt? Używaj produktów z gencjaną regularnie, co 2 tygodnie. Obserwuj włosy i użyj maski lub płukanki z fioletem, kiedy fryzura zacznie się robić zbyt żółta. Gencjana do włosów może dawać złudny efekt pogrubionych kosmyków. Nie jest to jednak jej cel sam w sobie.
Jak uzyskać najlepsze rezultaty?
Stosując gencjanę do włosów, musisz sprawdzić, jaka ilość produktu będzie dawała najlepszy efekt. Jeśli domowa mieszanka będzie zbyt jasna, prawdopodobnie nie zadziała tak, jak powinna. Z kolei zbyt ciemna i za bardzo fioletowa zabarwi fryzurę, a chyba nie oczekujesz mocnego fioletu. Metodą prób i błędów musisz zatem znaleźć opcję najlepszą dla siebie.
Gdzie kupić gencjanę?
Fiolet gencjanowy na włosy jest niezwykle łatwo dostępny. Znajdziesz go w każdej aptece. Jego koszt to zaledwie kilka złotych, więc stosowanie gencjany na włosy nie obciąży twojego portfela.
Gencjana na włosy – przeciwwskazania
Gencjana to naturalny produkt, jednak występują pewne przeciwwskazania i nie mogą jej stosować osoby cierpiące na:
- chorobowo zmienioną skórę z ranami otwartymi (skórę głowy);
- porfirię;
- owrzodzenia.
Gencjana na włosy może być jednak stosowana przez kobiety w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.
Gencjana to produkt przeznaczony do blond włosów, który może z powodzeniem zastąpić kosmetyki drogeryjne skierowane do jego pielęgnacji. Niewielka butelka to równie mały koszt, ale wydajność produktu robi wrażenie. Po zastosowaniu gencjany na włosy brązowe lub blond ochłodzisz je i nadasz ciekawego efektu. Z fioletem do włosów możesz eksperymentować w różnych formach, np. płukanki, maski czy dodatku do szamponu. Pamiętaj tylko o ostrożności i uważaj, aby nie poplamić ubrań, ponieważ zabrudzenia będą bardzo trudne do usunięcia.