Odkąd pojawiła się możliwość korzystania z e-recepty – wszyscy się z tego cieszą. Dlaczego? Ponieważ kochamy takie rozwiązania – jeżeli ktoś próbuje ułatwić nam codzienne czynności to nie protestujemy, bo przecież wszyscy są zajęci i wiecznie szukają takich właśnie rozwiązań. E-recepta to coś takiego, co kiedyś nie przyszłoby nam nawet do głowy – a bez czego teraz nie wyobrażamy już sobie codziennego życia. 

Kiedyś musieliśmy każdorazowo zgłaszać się po receptę do gabinetu lekarskiego. Jeżeli dopiero zdiagnozowaliśmy swój problem to było to oczywiste – specjalista musiał nas zbadać i dopiero wtedy mógł wypisać nam konkretne lekarstwa. Potem jednak leczyliśmy się już ciągle tymi samymi produktami, a mimo to ciągle konieczne były dalsze wizyty w przychodni – po odebranie recepty. Niektóre osoby osobiście przychodziły do rejestracji, aby poprosić o przedłużenie recepty lub dzwoniły telefonicznie. Wszyscy oczywiście doskonale wiemy, że dodzwonienie się do niektórych przychodni zajmuje nam naprawdę dużo czasu, więc nie było to przyjemne doświadczenie. 

Problemy ze zwykłymi receptami 

Nie był to jednak koniec problemów z papierowymi receptami. Na pewno każdemu zdarzyło się przynajmniej raz gdzieś zapodziać taką receptę – po wizycie u lekarza często biegniemy do pracy lub idziemy na zakupy i jesteśmy roztargnieni. Było to spore utrudnienie, ponieważ wtedy nie mieliśmy innego wyboru, jak tylko zapisać się na kolejną wizytę lub poprosić lekarza, aby zostawił dla nas nową receptę w rejestracji. Wszystko to wiązało się z niepotrzebnym stresem – tym bardziej, jeżeli lekarstwa powinniśmy zacząć przyjmować najszybciej, jak tylko się da. 

Niejednokrotnie również lekarz pomylił się podczas wypisywania recepty – tutaj ponownie musieliśmy sporo się nabiegać, aby otrzymać prawidłowe lekarstwa. O wiele prościej jest skorygować receptę online, ponieważ wtedy wystarczy tylko krótki telefon do przychodni i w przeciągu kilkudziesięciu minut otrzymujemy SMS-a z kodem nowej e-recepty. 

Zobacz też:
Krosty - najczęstsze objawy trądziku z którym mierzą się nie tylko nastolatki ale również osoby dorosłe. Czy istnieją sposoby na skuteczną walkę z trądzikiem i jego następstwami niezależnie od wieku?

Zalety e-recepty

Takich zalet jest bardzo wiele. Na początek musimy wspomnieć o tym, że taką e-receptę możemy zrealizować w dowolnej aptece – w całej Polsce. Jeżeli więc zabraknie nam nagle tabletek na wakacjach to wystarczy tylko wypełnić odpowiedni wniosek na stronie internetowej naszego gabinetu lub wykonać telefon – najpewniej jeszcze tego samego dnia otrzymamy SMS z naszym kodem. 

Do zrealizowania takiej recepty jest nam potrzebny wspomniany kod i PESEL, więc bez żadnego problemu możemy podjechać do apteki po pracy lub nawet w weekend. Dzięki temu leczenie stało się wygodniejsze i pacjenci nie muszą już denerwować się tym, że nie zdążą wykupić nowych leków zanim skończą im się posiadane opakowania. Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2021