Czerwone plamy na skórze są przypadłością, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto rozważyć, czy wywołała je alergia, a może jednak infekcja. Nie da się ukryć, że istnieje wiele typów plam. Na ciele możemy zobaczyć proste kropki, czerwone wybroczyny lub poważne zaczerwienienia świadczące o ospie czy atopowym zapaleniu skóry.
Czym są czerwone plamy na skórze?
Plamy na skórze w kolorze czerwonym mogą być przypadłością dermatologiczną lub medyczną. Bardzo często takie zaczerwienienia są pierwszym objawem rozmaitych schorzeń, niekoniecznie związanych z dermatologią. Plamy te warto skutecznie zdiagnozować. Specjalistyczne badania mogą rozwiać nasze wątpliwości dotyczące tego, skąd czerwone plamy się w ogóle wzięły.
Przyczyny powstania czerwonych plam na ciele
Pod względem fizjologicznym czerwone plamy mogą być związane ze:
- zmianami naczyniowymi, chodzi tutaj o naczyniaki, czyli pękające naczynka określane również jako pajączki;
- stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie konkretnej okolicy, jest to rumień.
Czerwone plamy na skórze mogą być też objawem poważnej choroby. Jeśli zaczerwienienie pojawi się na całym ciele, bardzo możliwe, że organizm został zainfekowany jedną z chorób zakaźnych, takich jak odra, rumień zakaźny lub ospa.
Zdarza się, że zaczerwienienia sugerują występowanie chorób reumatologicznych. Chodzi tu o toczeń rumieniowaty układowy lub toczeń krążkowy. Jeśli organizm trawi gorączka, na ciele również mogą pojawić się zaczerwienienia. Najczęściej widać je na policzkach czy wewnątrz dłoni.
Bardzo często czerwone plamy są zwiastunem alergii. Można je rozpoznać po tym, iż pojawiają się wyłącznie w jednym miejscu, np. na brzuchu, na nogach, na dłoniach, na twarzy czy na plecach.
Zastanawiasz się, co mogą oznaczać przebarwienia na Twojej skórze? Koniecznie sprawdź podpowiedzi, które znajdziesz na stronie: https://wylecz.to/choroby-skory/ciemne-plamy-na-skorze-co-oznaczaja-przebarwienia-na-ciele/.
Leczenie czerwonych wykwitów skórnych — od czego zacząć?
Wiele z powstałych na ciele czerwonych plam można leczyć, niwelując przyczynę ich powstania. Znaczna ilość takich wykwitów wymaga konsultacji z dermatologiem. Jeśli dotyczą one choroby zakaźnej, wdrożone leczenie zależeć będzie od konkretnego patogenu. Warto jednak mieć na uwadze, że choroby wirusowe zwykle leczy się objawowo, ponieważ po jakimś czasie wirus ustąpi samoistnie. W przypadku wystąpienia infekcjo grzybiczej lub bakteryjnej konieczne jest zastosowanie doustnych lub miejscowych antybiotyków.
Maść ichtiolowa — kiedy warto ją stosować? Sprawdź!
Materiał promocyjny