Jesień jest smętną porą roku, którą nieuchronnie nadchodzi po pięknym i ciepłym lecie, które najczęściej obfitowało w wiele przygód. Niezależnie od tego, czy krajobraz za oknem wpisuje się w obraz złotej jesieni, czy może bliżej mu do jesiennej pluchy najprawdopodobniej codziennie opuszczasz mieszkanie. Nie ma udanego spaceru w tym okresie bez odpowiedniej kurtki i właściwie dobranego obuwia. Jesienne buty damskie muszą spełniać szereg wymagań, zarówno tych estetycznych, jak i stricte użytkowych. Czy wiesz, na co zwracać uwagę, wybierając dla siebie buty na jesień? Prawdopodobnie mają ci służyć nie tylko przez jeden sezon i oczekujesz, że będą solidne. Czytaj i sprawdź, czy wygląd jest najważniejszą kwestią podczas wyboru butów na często i deszczową porę roku. Czytaj nasz poradnik, gdzie krok po kroku wiedziemy cię do celu!

Krok pierwszy – eleganckie czy sportowe buty na jesień?

Aby przejść ten krok, musisz zastanowić się nad swoim stylem. Nawet najpiękniejsze, najwygodniejsze i najbezpieczniejsze buty na jesień damskie wylądują na dnie szafy, jeśli ich właścicielka nie będzie miała ich do czego założyć. Zastanów się:

  • jakie stylizacje nosisz najczęściej (np. eleganckie lub casualowe);
  • do czego mają służyć te buty;
  • jak często będziesz w nich chodzić. 

W innych okolicznościach sprawdzą się ciężkie workery, lakierowane botki czy kozaki na wysokim koturnie.

Zobacz też:
Eleganckie marynarki damskie do pracy

Krok drugi – zastanów się, z jakiego materiału mają być wykonane buty na jesień damskie

Na rynku dostępne jest wiele modeli, których tworzywem są różne materiały. Buty jesienne damskie najczęściej mogą być wykonane ze skóry, skóry ekologicznej lub ze specjalnych wegańskich materiałów. Ekologiczne postawy są coraz popularniejsze, jednak w dalszym ciągu większość pań za najpewniejsze uważa buty wykonane ze skóry. Ich zdaniem w skórzane buty najlepiej dopasowują się do kształtu stopy, pozwalają jej oddychać i nie przemakają.

Krok trzeci – czy buty jesienne zawsze muszą być podbite grubym futerkiem?

Buty na jesień muszą być także odpowiednio dopasowane do pory roku i chronić przed zimnem. Przed zakupem warto raz jeszcze się zastanowić nad przeznaczeniem swojej nowej pary. Jeśli będziesz w nich chodzić przez dłuższy czas na podwórku lub mają to być buty jesień-zima, faktycznie powinny być ocieplane. Ta opcja odpada i będą używane głównie wewnątrz i w ciepłym pomieszczeniu? Nie ma sensu kupować zbyt grubych, bo właścicielce będzie ciągle za gorąco.

Krok czwarty – bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych w butach na jesień

W tym kroku należy znów wrócić do rozważań nad przeznaczeniem butów na jesień. Warto się zastanowić, czy dobrym rozwiązaniem nie są buty dające poczucie bezpieczeństwa na oblodzonej nawierzchni. Niewątpliwie, większe bezpieczeństwo zapewniają buty płaskie, z antypoślizgową podeszwą. Pamiętaj, że najlepsza podeszwa to niekoniecznie ta najgrubsza. Sugeruj się raczej materiałem, z którego ją wykonano. Jakie obuwie warto jeszcze polecić na trudne warunki? Dobre są również buty za kostkę, zmniejszające prawdopodobieństwo skręceń.

Krok piąty, czyli najważniejszy ze wszystkich – bądź w tym wszystkim sobą!

Oczywiście, każda z kobiet marzy, by mieć modne buty na jesień. Walory estetyczne kupowanego obuwia powinny być stawiane na równi z opisanymi powyżej wskazówkami. Przecież zarówno brzydkich, jak i niepraktycznych butów nikt nie będzie nosił na co dzień. Na pewno wiele razy trzeba będzie pójść na kompromisy, dzięki którym buty będą spełniać większość stawianych przed nimi wymagań. W wyborze butów na jesień musisz postawić na zdrowy rozsądek.

Zobacz też:
Dekolty – jak dopasować je idealnie do swojej sylwetki? Poznaj różne rodzaje dekoltu!

Buty na jesień to co prawda obuwie tylko na jedną porę roku, lecz jest ona szczególna. Warto więc jeszcze raz odpowiedzieć sobie na pytania, gdzie, kiedy i jak często będziesz je nosić. To od tego zależy w dużej mierze materiał, z którego jesienne damskie buty powinny być wykonane.

Powiązane artykuły: