Ból korzonków – przyczyny
Korzenie nerwowe (z łac. radix nervi spinalis) to zawiązki włókien nerwowych, które przez otwory międzykręgowe odchodzą od rdzenia kręgowego i splatają się ze sobą, tworząc nerwy. Kiedy dochodzi do mechanicznego ucisku na korzenie nerwowe, odczuwamy dotkliwy ból, który niekiedy może uniemożliwiać swobodne poruszanie się. Co powoduje ów ucisk, rozwój stanu zapalnego i sprawia, że cierpimy z powodu tzw. bolących korzonków? Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Do podstawowych czynników sprawczych zaliczamy:
- urazy i upadki,
- przeziębienie i inne infekcje,
- wychłodzenie organizmu (tzw. przewianie),
- przeciążenie kręgosłupa (np. spowodowane ciężką pracą fizyczną, intensywnym treningiem bez rozgrzewki),
- zmiany zwyrodnieniowe (np. skolioza, dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa).
Ból korzonków – objawy
Część osób zastanawia się, jak rozpoznać bolące korzonki? Symptomy są uzależnione od miejsca, w którym dochodzi do ucisku nerwu. Zwykle jest to odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa lub odcinek szyjny. Chory może odczuwać ból o charakterze rwącym, piekącym, który promieniuje do pośladka, przedniej części uda, kolana, czasami również do łydki i stopy. Niekiedy dołącza się też drętwienie i niedowład kończyn. Zespoły korzeniowe kończyn górnych manifestują się bólem, który promieniuje do barku, łopatki, ramienia, a także dłoni. Pacjent może skarżyć się też na silny ból przy próbie wykonania skłonu w tył lub skrętu głowy (występuje sztywność karku i paraliżujący ból szyi). Jak leczyć bolące korzonki i odzyskać komfort codziennego funkcjonowania?
Na czym polega leczenie bólu korzonków?
Bolące korzonki można leczyć objawowo i zachowawczo. U pacjentów zmagających się z zapaleniem korzonków nerwowych często stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają przeciwbólowo, jak i przeciwzapalne. Warto jednak mieć świadomość, że tego rodzaju preparaty nie pozostają bez wpływu na przewód pokarmowy – nigdy nie wolno przekraczać dozwolonych dawek leków. Niekiedy konieczne jest też wprowadzenie zastrzyków podtwardówkowych. Natomiast zachowawcze leczenie korzonków opiera się na prowadzeniu oszczędzającego trybu życia, kilkudniowym odpoczynku. Pomocne w zmniejszeniu odczuwania bólu mogą być też ciepłe okłady. Istotną rolę odgrywa rehabilitacja i zabiegi fizykoterapeutyczne (np. jonoforeza, ultradźwięki, krioterapia).
Jak uśmierzyć ból korzonków bez leków? Terapia elektrostymulatorem TRU+
Jak zredukować ból korzonków w inny sposób? Uzupełnieniem powyższych form leczenia może być przezskórna elektrostymulacja TENS (z ang. Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation) za pomocą urządzenia TRU+. Terapia ta znajduje zastosowanie w wielu gabinetach fizjoterapeutycznych, a współczesne rozwiązania pozwalają korzystać z niej również w warunkach domowych. Elektrostymulator przeciwbólowy TRU+ natychmiast łagodzi ból już podczas pierwszej 30-minutowej sesji, przynosząc choremu ulgę na długie godziny. W czym tkwi sekret działania tego specjalistycznego urządzenia? Impulsy elektryczne szybko blokują bodźce bólowe, uniemożliwiając im dotarcie do mózgu. Jednocześnie organizm zaczyna wydzielać beta-endorfiny, które są zaliczane do naturalnych substancji przeciwbólowych. Prosta obsługa sprawia, że z dobroczynnego działania TRU+ bez problemu mogą korzystać seniorzy, dobierając natężenie impulsów do swoich potrzeb (mamy do wyboru 30 poziomów).
Elektrostymulator TRU+ to wyrób medyczny o wszechstronnym zastosowaniu, przynosi szybką i długotrwałą ulgę osobom, które cierpią z powodu bólu pleców, lumbago, czy rwy kulszowej.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.