Blizny po ospie wietrznej, mogą stać się prawdziwą zmorą. Ich obecność na skórze, zwłaszcza w widocznych odsłoniętych miejscach bywa niezwykle problematyczna i dla wielu osób staje się przyczyną kompleksów. Niestety nieestetyczne ślady po ospie występują bardzo często. Za przyczynę ich powstawania uważa się rozdrapywanie charakterystycznych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, będących jednym z objawów ospy lub zdrapywanie występujących w ich miejscu strupków. W rezultacie dochodzi do przerwania tkanki łącznej, co skutkuje jej widocznym ubytkiem. Blizny po ospie są rodzajem blizn zanikowych. Niestety ich pojawienie się na skórze ma charakter trwały, dlatego aby się ich pozbyć trzeba sięgnąć po specjalistyczne metody. Na szczęście poprzez podjęcie właściwych działań można znacznie ograniczyć ryzyko występowania blizn.
Blizny po ospie – jak powstają?
Blizny po ospie traktowane są jako jedno z powikłań przebytej choroby i następstwo towarzyszącej jej wysypki. Występują bardzo często. Mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zdarza się, że towarzyszą przez całe życie, stając się niechcianą pamiątką z okresu dzieciństwa. Ospa wietrzna to bardzo popularna choroba zakaźna, która ze względu na brak obowiązkowych szczepień występuje niezwykle powszechnie i szybko się rozprzestrzenia. Jednym z jej objawów jest charakterystyczna wysypka. W zależności od stopnia zaawansowania choroby krostki mogą występować bardzo licznie i być zlokalizowane na skórze całego ciała, również na twarzy i skórze głowy.
Zazwyczaj towarzyszy im silny świąd. Aby go złagodzić chory często rozdrapuje krostki, co skutkuje ich zakażeniem a w konsekwencji rozwojem stanu zapalnego. W jego wyniku bardzo często dochodzi do ubytku w tkane łącznej, czego widoczną konsekwencją są nieestetyczne wgłębienia na skórze. Rozdrapywane przez chorych bardzo często są także same strupki powstałe po pęknięciu krost wypełnionych płynem surowiczym. Podobnie jak w pierwszym przypadku skutkuje to powstawaniem blizn. Ślady po ospie poza wspomnianymi wcześniej wgłębieniami mogą też przybierać postać plam i przebarwień.
Blizny po ospie – jak nie dopuścić do ich powstania?
Ryzyko powstawania blizn po ospie uwarunkowane jest nie tylko przebiegiem samej choroby oraz przebiegiem procesu gojenia się zmian skórnych, ale także predyspozycjami genetycznymi związanymi z naturalnymi predyspozycjami do powstawania blizn, a także indywidualną budową skóry. Bez wątpienia jednak podejmując odpowiednie działania można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia blizn po przebytej ospie. Kluczową rolę w tym względzie odgrywa postępowanie w trakcie przebiegu choroby, polegające przede wszystkim na powstrzymaniu się drapania krost i strupków oraz ich dotykania. Ważną rolę w tym względzie odgrywa również wsparcie procesu regeneracji skóry oraz przestrzeganie zasad higieny. W czasie choroby należy też unikać narażania skóry na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr oraz mróz, które mogłyby przyczyniać się do dodatkowego podrażniania skóry.
Blizny po ospie – domowe sposoby
W związku z tym, że główną przyczyną powstawania blizn jest rozdrapywanie krost, w celu minimalizacji ryzyka ich powstawania, należy ograniczyć towarzyszący chorobie świąd, co ma szczególne znaczenie w przypadku blizn po ospie u dzieci. Dla dzieci bowiem, swędzenie skóry jest jest jeszcze bardziej uciążliwe niż dla osób dorosłych, przez co trudniej jest im powstrzymać się od rozdrapywania krost i strupków, co prowadzi do nadkażeń. Pomocne w tym względzie okazują się różnego rodzaju kompresy chłodzące skórę, które zmniejszają świąd oraz stosowanie miejscowo na skórę maści i kremów łagodzących swędzenie. Przed ich użyciem należy jednak zasięgnąć opinii lekarza.
Jeśli blizny po ospie już się pojawią całkowite ich usunięcie przy pomocy domowych sposobów jest nie niemożliwe. Aby się ich pozbyć należy zastosować metody umożliwiające regenerację głębszych warstw skóry, jak chociażby zastosowanie lasera. Nie oznacza to jednak, że należy zupełnie zrezygnować z domowych sposobów walki z bliznami. Pozwalają one bowiem zredukować ich widoczność i sprawić, że skóra wygląd lepiej. Jednym z owych sposobów jest zastosowanie olejku różanego, który zawiera kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Przy czym warto zaznaczyć, że najlepsze rezultaty pozwala osiągnąć wykorzystanie olejku w zwalczaniu widoczności świeżych blizn. Należy nakładać go na blizny systematycznie, przez minimum 12 tygodni.
Skuteczne ograniczenie widoczności blizn jest możliwe też dzięki zastosowaniu łagodnych środków złuszczających w postaci peelingów, kremów i maści, które umożliwiają usunięcie górnej warstwy komórek skóry, dodatkowo zapewniając skórze głęboką regenerację. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu komórek i pobudzeniu procesów regeneracyjnych skóry, powstałe luki na skórze zostają wypełnione, a same blizny mniej widoczne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te metody bywają skuteczne w przypadku świeżych blizn i blizn płytszych. Jeśli zaś zmiany skórne są utrwalone, czyli obecne na skórze przez kilka lat i mają postać głębokich blizn, wówczas do ich usunięcia konieczna jest specjalistyczna terapia z zastosowaniem zabiegów medycyny estetycznej.
Usuwanie blizn po ospie – skuteczne metody
Nie zawsze da się uniknąć blizn po ospie, nawet pomimo przestrzegania szczególnej higieny w okolicy krostek i nie zdrapywania strupków po ospie. Nie zawsze też da się z nimi walczyć za pomocą domowych sposobów, zwłaszcza jeśli ich głębokość jest znaczna. co stanowi poważny defekt estetyczny i przyczynia się do złego samopoczucia. W takiej sytuacji aby pozbyć się blizn warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.
Do grupy najskuteczniejszych zabiegów zalicza się dermabrazję, peelingi chemiczne oraz mezoterapię igłową, która pobudza proces produkcji włókien kolagenowych w bliźnie i przyczynia się do regeneracji skóry. Zadowalające rezultaty w zakresie poprawy wyglądu głębokich blizn pozwala też osiągnąć zastosowanie lasera, który dzięki wywołaniu mikrouszkodzeń skóry, przyczynia się do zapoczątkowania nowego, tym razem prawidłowego procesu gojenia się skóry.
Do zwalczania blizn po ospie wykorzystuje się także mikroigłowanie, które pobudza mikrokrążenie w skórze i zwiększa produkcję kolagenu, niezbędnego do wypełnienia ubytków w miejscu blizn oraz terapię światłem. Wybór odpowiedniej metody leczenia blizn po ospie warto skonsultować z dermatologiem, który dokona oceny głębokości blizn oraz ogólnej kondycji skóry i na tej podstawie dopasuje najbardziej optymalną metodę leczenia.
Blizny po ospie występują bardzo często stając się nieprzyjemnym defektem estetycznym i źródłem kompleksów, zwłaszcza jeśli występują licznie. Do ich powstawania przyczynia się rozdrapywanie krost i strupków, co często prowadzi do ich nadkażania i wywołuje stan zapalny. Widoczne ubytki w skórze stają się następstwem przebytej choroby. Jeśli są głębokie i utrwalone, wówczas do ich usunięcia konieczne jest zastosowanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.