Afty to niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej. Pojawiają się na podniebieniu, języku, dziąsłach, na wewnętrznej stronie ust i policzków. Niektórzy próbują wówczas pomóc sobie domowymi sposobami. Popularną metodą jest Amol na afty.
Czy na pewno działa? Kiedy go stosować i w jaki sposób? W jakich przypadkach lepiej zrezygnować z Amolu? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jakie są objawy powstania aft?
Pierwszym objawem jest czerwona mała krostka i dyskomfort w miejscu, gdzie się pojawiła. Towarzyszy temu ból przy jedzeniu i picu, zwłaszcza kwaśnych i pikantnych potraw oraz gorącej kawy czy herbaty. Kolejnego dnia niepozorna krostka zwiększa rozmiar.
Pojawia się nadżerka z białym lub żółtym centrum i czerwoną, zapalną obwódką. Dolegliwości są silniejsze, a chory szuka ratunku w aptece lub domowych sposobach.
Najskuteczniejszą metodą leczenia są specjalne preparaty medyczne do smarowania aft. Kuracji Amolem możesz próbować, jeśli nie masz w domu nic lepszego, a apteka jest nieczynna.
Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek w jamie ustnej
Najczęstszym powodem powstawania aft jest przeziębienie i ból gardła oraz zabiegi dentystyczne. Przyczyną może być źle dopasowana proteza lub ostre brzegi plomb zębowych. Inne powody to ogólne pogorszenie odporności organizmu, niedobór witamin z grupy B i mikroelementów oraz przemęczenie i przewlekły stres. Niekiedy afty towarzyszą chorobom ogólnoukładowym, takim jak białaczka. Bywają też skutkiem ubocznym chemioterapii.
Amol – płyn ziołowy na bazie alkoholu, mentolu i olejków ziołowych
Amol to ziołowy płyn, zawierający alkohol, mentol i kilka olejków ziołowych, w tym olejek goździkowy, cynamonowy, cytrynowy i lawendowy. Mają one działanie odkażające i wysuszające, zwłaszcza olej goździkowy łagodzi podrażnienie wokół nadżerki.
Nie wolno jednak ich stosować na sączące się zmiany. Amol na afty może pomóc, jeśli zastosujesz płukanie jamy ustnej szklanką wody z dodatkiem kilku kropel, maksymalnie łyżeczki substancji.
Jak stosować Amol na afty? Dawkowanie i porady
Zasadniczo Amolu nie stosuje się bezpośrednio na błony śluzowe. Dlatego nie próbuj przemywać nadżerek czystym płynem, bo bolące miejsca będą cię piekły jeszcze bardziej. Zamiast tego zastosuj płukanie ust rano i wieczór roztworem wody i płynu.
Czy Amol na afty jest skuteczny? Na pewno może przyspieszyć gojenie. Warunkiem jest zastosowanie tego leku już przy wystąpieniu pierwszych objawów. Wyraźną ulgę przyniosą jednak doustne kremy na afty.