Od momentu, gdy przyszła mama zobaczy na teście ciążowym dwie kreski i potwierdzi ciążę u ginekologa, zaczyna odczuwać niepokój związany z wieloma dolegliwościami, jakie towarzyszą jej już od pierwszych tygodni. Większość z nich jest naturalna i dotyka niemal każdą kobietę w ciąży, nie są więc powodem do niepokoju. Jeśli jednak są wyjątkowo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować je z lekarzem. Możliwości leczenia farmakologicznego są w ciąży dosyć ograniczone, dlatego też warto poznać sposoby na to, by poradzić sobie bez włączania leków. Jakie 5 dolegliwości pojawi się niemal na pewno podczas oczekiwania na narodziny dziecka?
1. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Nudności i wymioty to jedne z pierwszych objawów ciąży, które często skłaniają do wykonania testu ciążowego. Choć nazywane są porannymi, w rzeczywistości mogą pojawiać się o różnych porach dnia. Niektóre przyszłe mamy doświadczają ich jedynie w pierwszych tygodniach, inne natomiast cierpią dużo dłużej, często przez cały okres ciąży. Nudności i wymioty mogą być potęgowane przez widok i zapach niektórych pokarmów – warto więc w szczególności wyeliminować z diety to wszystko, co powoduje odruch wymiotny. Przyszła mama powinna postawić na lekkostrawną dietę, unikać ostrych i słodkich przekąsek, zrezygnować z produktów smażonych i mocno przetworzonych. Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest picie herbatek ziołowych z melisy, rumianku lub mięty. Mają one działanie rozkurczające, uspokajają układ pokarmowy i ułatwiają trawienie. Wielu paniom w ciąży bardzo pomaga również picie herbatki imbirowej lub żucie świeżego imbiru. Ma on działanie hamujące mdłości i wymioty.
2. Osłabienie, zmęczenie i senność
Zmęczenie, senność, osłabienie i problemy z codziennymi czynnościami są na porządku dziennym zarówno na początku, jak i na dalszych etapach ciąży. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, a także z szokiem organizmu, który w krótkim czasie musi przystosować się do nowych warunków. Ze zmęczeniem i sennością nie należy walczyć – przyszła mama nie powinna się przemęczać, zadbać o relaks i odpoczynek, a także o odpowiednią dawkę snu każdej nocy.
3. Obrzęki dłoni i stóp
Bardzo dokuczliwymi dolegliwościami w ciąży są obrzęki, które pojawiają się zwłaszcza na dłoniach i stopach i są efektem zatrzymywania się wody w organizmie. Mogą pojawić się praktycznie z dnia na dzień, utrudniając założenie ulubionego obuwia czy biżuterii. Najbardziej uciążliwe są w drugiej połowie dnia i wieczorem, a ustępują po nocy. Gromadzenie się wody w organizmie w czasie ciąży jest naturalne – w ten sposób organizm chroni się przed nadmierną utratą wody w trakcie porodu. W przypadku stóp obrzęki są dodatkowo potęgowane przez utrudnione krążenie. Aby pomóc sobie w tych nieprzyjemnych dolegliwościach, przyszła mama powinna zadbać o dietę bogatą w białko, a także zminimalizować podaż soli. Nie należy natomiast ograniczać płynów – nie pomoże to w walce z obrzękami, a może doprowadzić do odwodnienia.
4. Rozstępy skórne
Szybkie przybieranie na wadze, rozciąganie powłok brzusznych i zmiany hormonalne odbijają się na wyglądzie skóry. Na brzuchu, biodrach i udach pojawiają się różowe przebarwienia, które czasem nie znikają nawet po porodzie. Rozstępów, szczególnie na brzuchu, z oczywistych względów nie da się uniknąć. Można je natomiast zminimalizować dzięki odpowiednim kosmetykom. Warto zaopatrzyć się w specjalne kremy czy oliwki dla przyszłych mam, które uelastyczniają skórę i sprawiają, że pojawiające się na niej zmiany są zdecydowanie mniejsze.
5. Bóle kręgosłupa
Kręgosłup w ciąży boli nie tylko dlatego, że musi dźwigać coraz więcej, ale również z powodu zmiany postawy, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Kobiety w ciąży wyginają część piersiową i lędźwiową do przodu, a to powoduje napięcie mięśni kręgosłupa. Silne bóle w części lędźwiowej pojawiają się natomiast wtedy, gdy główka dziecka naciska na biegnący w okolicy miednicy nerw kulszowy. Aby sobie pomóc, warto od pierwszych tygodni ciąży stosować specjalną gimnastykę dla przyszłych mam. Nie należy długo stać lub siedzieć w jednej pozycji, warto też zadbać o prawidłowy przyrost wagi w ciąży. Im więcej w ciągu dziewięciu miesięcy przybędzie się na wadze, tym mocniej odbije się to na stanie kręgosłupa. Więcej na ten temat dowiesz się na aptelia.pl.
Bibliografia:
- https://www.aptelia.pl/czytelnia/a109-Objawy_ciazy__poznaj_dolegliwosci_jakie_jej_towarzysza
- Bręborowicz G.H., Markwitz W.: Położnictwo Tom I. Fizjologia ciąży, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa, 2012, 13-32.