W życiu jest niewiele okazji na tyle poważnych i uroczystych, że ubierasz się wyjątkowo odświętnie. Czy poszukiwanie sukienki na bal, którą najprawdopodobniej założysz tylko raz powinnaś traktować poważniej, niż wybór tej zwyczajnej? Suknie wpływają na pewność siebie i są ważnym składnikiem każdej podniosłej uroczystości. Bale szkolne, studenckie (i nie tylko) wymagają wyjątkowego przygotowania. Jeśli szukasz sukni na wyjątkową okazję, ten artykuł jest dla ciebie. Przeczytaj!

Sukienki na pierwszy bal – bal ósmoklasisty

Bal ósmoklasisty to zwykle pierwszy bal w życiu każdej dziewczyny, co może wiązać się ze stresem. Należy jednak pamiętać, że nadal ma charakter zabawy tanecznej i nie jest jeszcze tak oficjalny, jak na przykład bal maturalny. Jeśli szukasz sukienki na bal ósmoklasisty, najlepszym wyborem będzie kreacja krótka i nieograniczająca ruchów. Przede wszystkim, trzeba ją dopasować do charakteru imprezy. W zależności od szkoły będą to uroczystości bardziej lub mniej oficjalne. Przed laty podobnie wyglądał wybór sukienek na bal gimnazjalny. Przy takich okazjach najlepiej sprawdzą się dziewczęce, niepretensjonalne sukienki koktajlowe, chociaż nie są jedyną możliwością.

Sukienki na bal w szkole ponadpodstawowej, czyli półmetki i połowinki

Szkoła ponadpodstawowa to już kolejny etap życia, w związku z tym pierwsze szkolne imprezy mają już zdecydowanie inny charakter. Nadal jednak lepszym wyborem sukienki na półmetek pozostają mini lub koktajlowe. Pamiętaj, że taki bal wiąże się z zabawą taneczną. Dłuższe lub tiulowe sukienki na połowinki uniemożliwiałyby swobodne poruszanie się. Warto też postawić na stabilne buty na koturnie lub grubym obcasie. Okazja nie wymaga tak dużej elegancji, więc możesz więc śmiało zrezygnować z wysokich obcasów, jeśli nie czujesz się w nich komfortowo. Jeśli decydujesz się na długi rękaw, lepiej wybrać taki, który będzie dobrze przepuszczał powietrze, np. koronkowy.

Bal maturzysty, czyli feta i sukienki maxi

Bezsprzecznie wśród sukienek studniówkowych największą sławą cieszą się sukienki maxi. Bal maturalny to okazja, żeby świętować rozpoczęcie dorosłości, więc dziewczyny chcą poczuć się tak, jak na czerwonym dywanie. Często niższe osoby rezygnują z długich sukienek na studniówkę w obawie, że optycznie skróci im to nogi bądź sylwetkę. Jednak da się wydłużyć nogi. Wystarczy: 

  • rozcięcie;
  • zwiewny fason w kształcie litery A;
  • wysoko umiejscowiona talia. 
Zobacz też:
Styl boho – od zamszowych toreb do makram, czyli sekrety tego nurtu estetycznego

Kompromisem między sukienką mini o mniej oficjalnym charakterze a sukienką maxi zawsze są sukienki na bal sięgające połowy łydki. Rozkloszowane sukienki midi mają w sobie wiele wdzięku. W połączeniu z odpowiednimi butami zdecydowanie mogą pozostać sukniami na bal.

Bale studenckie i komersy – jakie sukienki na bal wybrać?

Komersy to oficjalne i tradycyjne bale studenckich korporacji. Ostatnimi czasy określa się w ten sposób także bale na zakończenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Sukienki na bal muszą być zawsze dopasowane do okazji. Jeśli dana szkoła czy uczelnia wymaga konkretnego wizerunku, czasem lepiej zrezygnować ze wzorów lub printów na rzecz jednokolorowej, klasycznej kreacji. Takie imprezy mają bardziej uroczysty charakter, śmielej można więc zdecydować się na suknię z długim rękawem. Sukienki na komers nie muszą być zupełnie klasyczne i proste. Elegancja jednak jest kluczem do sukcesu.

Czy możesz wybrać coś zamiast sukienek na bal?

W sukienkach na bal nie czujesz się komfortowo? Jeśli charakter uroczystości na to pozwala, w grę wchodzą również kombinezony i bardzo popularne ostatnio damskie garnitury. Są równie eleganckie, a z odpowiednimi dodatkami, butami i fryzurą będą się świetnie prezentować. Nie obawiaj się, że ujmą ci kobiecości. W gruncie rzeczy chodzi w końcu o to, żeby czuć się pewnie i swobodnie, nie popełniając równocześnie faux-pas, co jest gwarantem dobrze spędzonego wieczoru.

Sukienki na bal w szkole podstawowej i półmetek to zdecydowanie bardziej swobodne kreacje niż te, które będą odpowiednie na studniówkę. Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące dopasowania i kroju sukienki pozwolą ci wybrać taką, w której poczujesz się swobodnie, a jednocześnie będziesz wyglądać elegancko.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021