Na czym polega działanie adaptogenów?
Choć natura ofiarowuje nam wiele cennych substancji, tylko nieliczne możemy włączyć w poczet adaptogenów. Przede wszystkim nie mogą być one toksyczne, wywoływać negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia ani uzależniać. Substancja, która zalicza się do tej grupy nie może także powodować wyczerpania organizmu po dłuższym stosowaniu.
Ważną cechą adaptogenów jest wspieranie pracy więcej niż jednego układu w organizmie, np. krążenia, hormonalnego, czy nerwowego. W zależności od zawartych substancji, różne adaptogeny silniej oddziałują na inne systemy i procesy. Czym w takim razie kierować się, wybierając odpowiedni produkt?
Adaptogeny a tryb życia
Większość z nas żyje w mniej lub bardziej stresujących warunkach środowiskowych. Dla organizmu stresem są różne czynniki, takie jak np. wytężona praca umysłowa lub fizyczna, nieprawidłowa dieta, stosowanie używek, brak snu, czy siedzący tryb życia. Dodatkowe szkody wyrządza w naszym organizmie zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie UV. W zależności od tego, na jakie czynniki jesteśmy narażeni najbardziej, możemy wybierać pomiędzy różnymi adaptogenami, które pomogą nam wrócić do równowagi.
Osoby wykonujące wytężoną pracę umysłową, na kierowniczych stanowiskach, prowadzące firmę czy po prostu narażone na różne czynniki stresowe, mogą sięgać po ashwagandhę. Jest ona szczególnie znana ze swoich właściwości stabilizujących psychikę, zwiększających wydajność umysłową i przeciwdziałających stanom lękowym.
Ashwagandha poprawia także wydajność fizyczną, sprzyjając sportowcom oraz osobom trenującym kilka razy w tygodniu.
Adaptogeny a płeć
Jak się okazuje, adaptogeny mają bardzo korzystny wpływ na układ hormonalny. Co ważne, nie stymulują produkcji konkretnego hormonu, tylko regulują pracę gruczołów. Dzięki temu organizm sam „nadrabia” straty tam, gdzie jest to potrzebne. To sprawia, że adaptogeny są bezpieczne dla obu płci. Aswaghanda i maca to adaptogeny, które w szczególny sposób wspierają system hormonalny. W przypadku kobiet wpływają na uregulowanie cyklu, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz wahań nastrojów. Wpływają na podniesienie poziomu estrogenów w trakcie menopauzy.
Te same adaptogeny w przypadku mężczyzn zadziałają inaczej na produkcję naturalnych hormonów. Badania potwierdzają, że ich regularne przyjmowanie podnosi libido i potencję oraz poprawia jakość nasienia.
Adaptogeny a problemy zdrowotne
Nie zastąpią silnych leków, stanowią jednak doskonałą kurację wspomagającą leczenie różnych problemów zdrowotnych. Gotu kola poprawia krążenie krwi, funkcje mózgu i przeciwdziała chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera. Wspiera gojenie ran i bliz
Różeniec górski poleca się osobom cierpiącym na „mgłę mózgową”, neuropatom oraz alergikom. Z kolei ashwagandha jest adaptogenem często stosowanym w przebiegu choroby Hashimoto. Mobilizuje ona do pracy tarczycę i ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia/
Czym jeszcze kierować się przyjmując adaptogeny?
Sięgając po adaptogeny, warto wziąć pod uwagę jeszcze wiele czynników. Na przykład nasze miejsce zamieszkania. Jeśli jest nim duże miasto, warto sięgać po substancje, które pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich (ashwagandha) i chronią przed stresem oksydacyjnym (cytryniec chiński).
Warto pamiętać, że wszystkie adaptogeny wykazują silne działanie antyoksydacyjne i chroniące organizm przed stresem różnego rodzaju. Dobrym rozwiązaniem może być więc spróbowanie różnych adaptogenów i wybranie tego, po którym zauważymy największą poprawę w określonym zakresie.