Small talk to sposób prowadzenia rozmowy, który od czasu do czasu stosują wszyscy. Osoby, które odpowiednio opanowały tę umiejętność, o wiele łatwiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi. Warto dowiedzieć się small talk co to oraz jak można wykorzystywać tę zdolność do osiągania własnych celów. Okazuje się, że warto poświęcić tej kwestii nieco uwagi i zapoznać się z podstawowymi zasadami nawiązywania płynnej rozmowy, bo może mieć to znaczący wpływ na nasze życie.
O ile po polsku nikt raczej nie będzie miał problemu z wymyśleniem tematu wstępnej rozmowy o wszystkim i o niczym, to w kontaktach zagranicznych umiejętność small talku może się okazać niezwykle przydatna.
Czym właściwie jest small talk?
To niezobowiązująca rozmowa na tematy neutralne jak pogoda, jedzenie, sport, czy kultura. Small talk powinien opierać się nie tylko na mówieniu, ale także aktywnym słuchaniu. Niezwykle istotne jest, żeby okazać zainteresowanie naszemu odbiorcy i nawiązywać do tego, co powiedział. W ten sposób krok po kroku buduje się więź z rozmówcą, dzięki czemu można przechodzić do coraz istotniejszych tematów, aż w końcu rozmowa przebiega całkowicie swobodnie.
Warto jednak zaznaczyć, że small talk nie powinien nigdy dotyczyć kwestii osobistych, światopoglądowych oraz ogólnie przyjętych za kontrowersyjne. Jeżeli dwie osoby praktycznie się nie znają i jedna z nich zaczyna poruszać trudniejsze tematy, to niemal natychmiast między rozmówcami zaczyna budować się dystans. Na takie kwestie mogą pozwolić sobie osoby, które się dobrze znają – w przeciwnym wypadku można po prostu przedwcześnie utracić kontakt z nowo poznaną osobą.
Small talk jako doskonały sposób na przełamanie bariery językowej
Bez względu na to, jak bardzo ktoś zna przykładowo język angielski, jeśli nie ma dużego doświadczenia w rozmowach bezpośrednich, to każda interakcja w czasie rzeczywistym będzie spędzała mu sen z powiek. W praktyce okazuje się jednak, że problem wcale nie jest taki duży, a nawiązanie kontaktu z rozmówcą jest relatywnie proste – nawet jeśli nie zna się perfekcyjnie wszystkich czasów. Co więcej, jeżeli zastosuje się do tego wszystkiego zasady small talku, to okaże się, że praktycznie każdy będzie w stanie nawiązać rozmowę po angielsku. Wystarczy nauczyć się podstawowych wyrażeń, które najczęściej są bardzo proste. Pytania o pogodę, zainteresowania, czy wydarzenia sportowe to zdania, które powinien bez najmniejszego problemu uformować ktoś, kto zna dany język w stopniu podstawowym.
Już po kilku chwilach przełamuje się barierę psychologiczną, a rozmowa zaczyna toczyć się naturalnym rytmem. Dlatego, jeżeli ktoś czuje wewnętrzny stres przed nawiązaniem rozmowy po angielsku, to wystarczy, żeby pamiętał o podstawowych zasadach small talku, a z pewnością bez większego problemu sobie poradzi i zda sprawę z tego, że do sprawnej komunikacji wcale nie trzeba perfekcyjnie znać języka. W końcu rozmówca najpewniej już od pierwszego zdania zdaje sobie sprawę, że rozmawia z kimś, kto nie wychował się z danym językiem, więc nie będzie oczekiwał bezbłędności. Mimo wszystko Polska znajduje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o jakość mowy po angielsku, co tylko dowodzi temu, że niska ocena umiejętności pochodzi przede wszystkim z naszych głów.
Niezobowiązująca rozmowa jest istotniejsza niż nam się wydaje
Polacy często charakteryzują się introwertycznym podejściem do kontaktów z innymi osobami, co całkowicie wyklucza niezobowiązujące nawiązanie rozmowy. To duży błąd. Small talk to klucz do o wiele łatwiejszego poruszania się w dzisiejszym świecie, gdzie najlepiej radzą sobie ci, który nie boją się odezwać i nie przejmują się, jeżeli rozmowa nie pójdzie po ich myśli. Rozmowa na ogólne tematy jest najlepszym sposobem na przełamanie tej bariery i nauczenie się, że nie trzeba się bać kontaktu z innymi osobami. Najczęściej nie wiąże się to z niczym nieprzyjemnym. Wręcz przeciwnie – pozwala na o wiele łatwiejsze załatwianie dowolnych spraw – bez względu na to, czy chodzi o urząd, sklep, czy fachową usługę.