Dlaczego paznokcie się łamią?

Kruche paznokcie to problem wielu osób. Stosowanie na co dzień środków chemicznych, na przykład do mycia naczyń czy sprzątania, osłabia płytkę paznokcia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy sprzątamy regularnie, nie używając rękawic ochronnych.

Problemy mogą powstać także po wykonaniu manicure hybrydowego, przedłużaniu paznokci żelem czy wówczas, gdy ich opiłowywanie wykonywane jest w nieprawidłowy sposób.

Słabsze paznokcie mają także osoby, które odżywiają się nieprawidłowo. Niedobór witamin A, B i E, a także wapnia czy cynku sprawia, że kondycja paznokci znacząco maleje.

Nieprawidłowy wygląd paznokci może być jednak także objawem choroby, jeśli więc przypominają łyżeczkę (są wklęsłe pośrodku) lub szkiełko od zegarka, występuje tzw. szponowatość paznokcia albo przebarwienie na płytce paznokcia, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wzmocnić paznokcie?

Płytka paznokcia, podobnie jak cały nasz organizm, potrzebuje wody. Picie wody w odpowiednich ilościach sprawi, że paznokcie będą mniej podatne na rozdwajanie się i łamliwość. Warto także raz na jakiś czas zrezygnować z lakierów do paznokci na rzecz odżywek. Dzięki temu damy czas na wzmocnienie płytki paznokcia.

Najważniejsza jednak jest odpowiednia dieta. Na Bionic znajdziecie specjalne suplementy wzmacniające paznokcie, w skład których wchodzą witaminy i pierwiastki przyczyniające się do ich dobrej kondycji.

Do wzrostu paznokci niezbędny jest cynk, którego niedobór rozpoznać można po białych plamkach na powierzchni płytki. Jeśli chcemy wzmocnić paznokcie, niezbędny będzie krzem, który chroni je przed łamliwością, zwiększając jednocześnie elastyczność.

Mniejszą podatność na łamliwość zapewni też biotyna, natomiast prawidłowy poziom witaminy C w organizmie sprawi, że produkcja kolagenu odbywać się będzie prawidłowo. Kolagen zaś jest jednym z budulców włosów i paznokci. Do tego pakietu warto także dołożyć witaminę A, która odpowiada za regenerację komórek. Wpływa ona na odpowiedni poziom nawilżenia paznokci, a także gładkość płytki. Jej niedobory powodują kruchość paznokci.

Zobacz też:
Paznokcie do czerwonej sukienki – jaki manicure najlepiej będzie pasował? Sprawdź, jaki wybrać kolor paznokci do czerwonej sukienki!

Piękny wygląd paznokci to powód do dumy, ale i oznaka zdrowia. Dlatego warto o nie zadbać zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz organizmu.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2022