Najczęściej spotykane rodzaje makijażu

Codzienny makijaż jest rodzajem samym w sobie, choć zwykle można wyróżnić wiele stylów, w jakich jest wykonywany. Jeżeli chcesz poznać rodzaje makijażu, z którymi ma się najczęściej do czynienia, sprawdź poniższą tabelkę:

typ makijażu przeznaczenie i cechy szczególne
dzienny do codziennego noszenia, delikatny, naturalny, maskujący ewentualne niedoskonałości
wieczorowy na wyjścia do restauracji, teatru, kina – dobrze prezentujący się po zmroku; mocniejszy, podkreślający atuty
okolicznościowy na konkretne imprezy, okazje, często rządzący się określonymi regułami; wyrazisty i odważny, na przykład sylwestrowy, karnawałowy
kamuflujący baza dla makijażu dla osób chcących ukryć blizny, niedoskonałości w obrębie twarzy

Wymienione powyżej rodzaje makijażów nie muszą być profesjonalne, a do ich użycia niekoniecznie stosowane są kosmetyki dla profesjonalistów. Najczęściej wykonywane są samodzielnie przez kobiety czy mężczyzn w domu, choć również salony wizażu czy kosmetyczki oferują usługi ich opracowania. Praktycznie każdy z wymienionych ogólnych rodzajów ma wiele wersji, na przykład dzienny makijaż biznesowy, na spotkania ze znajomymi czy do pracy.

jakiesarodzajemakijazudlakobiet

Czym jest makijaż permanentny?

Szczególnym rodzajem makijażu jest ten wykonywany trwałą techniką podobną do tatuażu, czyli makijaż permanentny. Pozwala on na podkreślenie urody na około 2-5 lat. Barwniki wprowadza się pod skórę, tworząc rysunek brwi, kresek na powiekach, ust, a czasem nawet piegów.

Makijaż taki ma najczęściej dość naturalny charakter. Powinien być wykonywany przez certyfikowanego specjalistę, z użyciem sterylnych narzędzi i sprawdzonych barwników dopasowanych do karnacji.

rodzajemakijazu

Rodzaje makijażów do specjalnych zastosowań

Niektóre specjalne rodzaje makijażu jak baking, stosowane są równie często, ale jedynie w określonych grupach ludzi. Można zaliczyć do nich makijaż:

  • telewizyjny,
  • fotograficzny,
  • teatralny.
Zobacz też:
Wielki powrót disco i szalonych lat 80.! Poznaj inspiracje na trendy makijaż lat 80.!

Rządzą się one określonymi prawami. Ich celem jest takie opracowanie twarzy, aby dobrze prezentowała się na nagraniach czy zdjęciach. Często znacznie różnią się od makijażu dziennego, choć efekt końcowy na fotografii czy filmie wydaje się naturalny.

Makijaż teatralny może mieć charakter fantazyjny czy całkowicie zmieniający wygląd aktora – wiele zależy od roli, jaką gra. Co ciekawe, profesjonalny makijaż ślubny bywa połączeniem tych rodzajów makijażu, a także makijażu klasycznego, gdyż najczęściej para młoda chce dobrze wyglądać na zdjęciach, filmie, ale również wPowiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021