Przyczyny niestrawności
Aby poprawnie rozpocząć kurację niestrawności, należy dokładnie poznać jej przyczyny. Najczęstszym powodem jest dieta, która w dużej mierze składa się z ciężkostrawnych potraw, tłustego jedzenia, przetworzonej żywności i wysokiej proporcji cukrów prostych w diecie. Niestrawności zwłaszcza służą częste posiłki w sieciach typu fast food, jako że kumulują w sobie większość z wcześniej wymienionych czynników niezdrowej diety.
Skutkiem złego odżywiania się jest zaburzenie równowagi bakteryjnej w jelitach, a także nadmierne wydzielanie soków trawiennych, co prowadzi do niestrawności i innych dolegliwości. Najczęstszymi objawami są:
- wzdęcia,
- bóle brzucha,
- kolka
- nudności,
- zaparcia.
W przypadku wystąpienia powyższych problemów najlepszym wyjściem jest sięgnięcie po sprawdzone zioła, które szybko ukoją wszelkie niepokojące objawy. Pełną listę ziół znaleźć można pod adresem: https://apteline.pl/encyklopedia-ziol/
Mięta na niestrawność
Najpopularniejszym ziołem stosowanym na niestrawność jest mięta pieprzowa. To doskonały sposób, by poradzić sobie z wszelkimi dolegliwościami od strony układu pokarmowego. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który działa przeciwskurczowo na mięśnie jelit. Dzięki temu mięta to skuteczny sposób na walkę z niestrawnością, bólami brzucha, wzdęciami i nudnościami.
Co więcej, mięta wykazuje działania przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest wyjątkowo skuteczna przy stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit. Miętę stosować można w formie herbaty bądź naparu, a także samego olejku eterycznego, który wmasowujemy w skórę. Mięta jest też elementem wielu popularnych suplementów diety wspomagających trawienie.
Lecznicze właściwości rumianku
Wśród ziół leczniczych, które tradycyjnie stosuje się w leczeniu niestrawności, jednym z najefektywniejszych jest rumianek pospolity. Jest to środek bardzo bezpieczny, o łagodnym działaniu, który nie powoduje alergii. Posiada on działanie relaksujące. Zawarte w nim flawonoidy oraz kumaryny działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, co usprawnia transport jedzenia. Stosowanie rumianku usprawnia proces trawienia i uspokaja cały układ trawienny.
Poza tym, że rumianek to sprawdzony sposób na niestrawność, wzdęcia czy nudności, to jest on doskonałym środkiem dla osób cierpiących na refluks żołądka, wrzody oraz zespół jelita drażliwego. Łagodzi on śluzówkę przewodu pokarmowego, która ulega podrażnieniu. W ten sposób rumianek koi objawy wcześniej wymienionych chorób.
Pozostałe zioła na niestrawność
Istnieje jeszcze wiele ziół, które pozytywnie wpływają na układ trawienny i leczą przyczyny niestrawności bądź koją jej objawy. Wśród nich jest koper włoski, który doskonale sprawdza się w leczeniu kolek bądź wzdęć. Nie jest to jednak środek dla każdego i należy uważać, stosując go.
Innymi ziołami, które poleca się na niestrawność, są anyż oraz dziurawiec. Pierwszy z nich działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, a drugi jest doskonałym sposobem na złagodzenie bólów brzucha i wzdęć. Warto więc sięgnąć po skuteczne i sprawdzone zioła, jeśli dopadnie nas niestrawność, jednak należy pamiętać, że pierwszym krokiem jest zawsze zbilansowana, odpowiednia dieta.