Aby maksymalnie usprawnić tę czynność i nie poświęcać na nią zbyt wielu wolnych chwil, zdecydowanie warto przyłożyć dużą wagę do wyboru odpowiedniego żelazka. Zazwyczaj mamy tutaj trzy opcje: żelazko tradycyjne, parowe oraz model z osobną stacją parową. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej ostatniemu z nich.
Czym właściwie jest stacja parowa?
Stacja parowa, inaczej generator pary, składa się ze stopy grzewczej oraz bojlera – to właśnie w tym drugim elemencie wytwarzana jest para wodna pod bardzo wysokim ciśnieniem (co najmniej 3 bary). Klasyczne żelazko parowe zawiera wbudowaną komorę na wodę, z kolei stacja parowa posiada swój własny pojemnik. Bojler podgrzewa znajdującą się tam wodę, co prowadzi do powstania pary wodnej. Żelazko jest połączone ze stacją parową za pomocą przewodu. Para wodna przedostaje się przez niego i zostaje wydmuchiwana przez otwory umieszczone w stopie żelazka.
Na rynku jest dostępnych wiele stacji parowych, które mogą się od siebie różnić niektórymi parametrami. Do zdecydowanie najważniejszych możemy zaliczyć moc urządzenia (to od liczby watów będzie zależało to, jak szybko przebiegnie proces nagrzewania wody) oraz wysokość ciśnienia. Warto też dopasować długość przewodu i pojemność zbiornika na wodę względem indywidualnych potrzeb.
Oprócz tego stacje parowe mogą zawierać dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej wpływają na komfort użytkowania. Przykładowo żelazko ze stacją parową Electrolux Renew 800 zostało wyposażone w rozwiązanie o nazwie PrecisionCare™, dzięki któremu możemy dopasować ustawienia w trakcie prasowania. Dodatkowo w urządzeniu znajdziemy program Outdoor Care, przeznaczony do odzieży sportowej. Żelazko posiada przednie oświetlenie i inteligentny termostat, co sprawia, że możemy liczyć na właściwą temperaturę w zależności od tkaniny.
Jakie są największe zalety żelazka ze stacją parową?
Żelazko ze stacją parową to prawdziwa pomoc w trakcie prasowania, szczególnie kiedy chcemy za jednym razem uprasować sporą ilość ubrań. Dzięki parze pod wysokim ciśnieniem możemy zdecydowanie szybciej pozbyć się wszelkich zagnieceń, nawet jeżeli mowa o odzieży wykonanej ze sztywnych, grubych materiałów. Jeśli postawimy na model z dużym zbiornikiem wody, możemy bez zbędnych przeszkód uporać się ze stosem ubrań w znacznie krótszym czasie, niż gdybyśmy polegali na klasycznym żelazku parowym. Tym samym stacja parowa będzie znakomitym rozwiązaniem dla dużych rodzin, gdzie ilość odzieży do wyprasowania może czasami być naprawdę przytłaczająca.
Żelazko ze stacją parową to także w dużej mierze ochrona tkanin, nawet tych szczególnie delikatnych. Za sprawą nowoczesnych funkcji możesz liczyć na to, że temperatura zostanie właściwie dobrana, co z kolei spowoduje, że nawet cieniutkie bluzki będą idealnie gładkie bez żadnych uszkodzeń. Podobnie dzieje się w przypadku odzieży sportowej, wykonanej czasem z dość sztywnych materiałów, które posiadają określone właściwości. Za sprawą stacji parowej zadbasz o to, by pozostały one w idealnym stanie jak najdłużej. Jeżeli dodatkowo zdecydujesz na żelazko ze stacją, które posiada funkcję czyszczenia, nie musisz obawiać się o to, że kamienny osad czy inne zabrudzenia przedostaną się na prasowane tkaniny.
Prasowanie przy pomocy żelazka ze stacją pary jest też bez porównania wygodniejsze. Z racji że zbiornik na wodę znajduje się osobno, a nie jest wbudowany w samo urządzenie, żelazko będzie dużo lżejsze, wobec czego łatwiej jest nam nim manewrować. Godnym odnotowania jest również fakt, że postawienie na wariant ze stacją parową daje możliwość prasowania w pionie – posiadając tradycyjne żelazko, nie mamy tej możliwości, w związku z czym wiele osób decyduje się na dodatkowy zakup parownicy. Żelazko ze stacją parową może błyskawicznie odświeżyć znajdujące się na wieszaku sukienki i płaszcze, a nawet delikatne zasłony i firany.