Niezwykłe właściwości ostropestu
Nie bez powodu ostropest plamisty otrzymał swoje miano. Jest to roślina wysoce ceniona w medycynie dzięki swojemu wyjątkowemu pozytywnemu działaniu na dolegliwości wątroby. Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ma kolczaste liście oraz ciemnoróżowe kwiaty. Może osiągać do 2 m wysokości, z czego łodyga posiada 1,6 metra wysokości. W naturalnym środowisku ostropesty plamiste można znaleźć w Europie Środkowej, Ameryce oraz Australii. Zwykle wysiewane dziko można również znaleźć w hodowlach przemysłowych ze względu na ich lecznicze walory.
Ostropest plamisty zawiera wyjątkową sylimarynę, która chroni wątrobę i solidnie oczyszcza. Doskonale radzi sobie ze szkodliwym działaniem trucizn takich jak mykotoksyny muchomora sromotnikowego. Roślina wykorzystywana jest również do leczenia wirusowych zapaleń typu A, B i C, marskości wątroby, zwyrodnienia tłuszczowego oraz, co ciekawe, alkoholizmu. Ostropest minimalizuje powstawanie raka wątroby, wspiera pracę żołądka oraz leczenie cukrzycy typu II. Pozyskiwany z rośliny olej działa spowalniająco na proces starzenia się skóry.
Jak ostropest plamisty wspomaga detoksykację?
Stan krwi w naszym organizmie jest zależny w dużym stopniu od kondycji, w jakiej znajduje się nasza wątroba. Jest ona największym organem wewnętrznym odpowiedzialnym za wiele istotnych działań detoksykacyjnych, które ostropest plamisty może usprawnić. Wątroba pracuje cały czas, pozbywając się toksyn i wspomagając każdy system działający w organizmie. Dodatkowo wspomaga produkcję hormonów, pozwala tłuszczom z pokarmu wchłaniać się do organizmu oraz uwalnia przyjętą glukozę do układu krwionośnego.
Sylimatyna znajdująca się w ostropeście plamistym posiada silne właściwości, które pozwalają na blokadę toksyn dostających się i składających w wątrobie oraz nerkach. Ostropest plamisty gwarantuje również ograniczenie negatywnego wpływu alkoholu na wątrobę. Dzięki niemu proces regeneracji znacznie się przyspiesza, co dzieje się za sprawą stymulacji do produkcji nowych komórek. Skutecznie wykorzystuje się go w leczeniu chorób związanych z alkoholizmem.