Profilaktyka zdrowotna w wieku 20 lat
Młody wiek to zazwyczaj dość swobodne podejście do kwestii badań czy dbałości o ciało i organizm. Niemniej jednak warto postawić na regularność – np. w zakresie badań ogólnych. Dotyczy to chociażby badań krwi – takich jak morfologia, poziom cukru, cholesterol. Powinny być wykonywane minimum co dwa lata.
Profilaktyka musi też oczywiście uwzględnić kwestie płci. W przypadku kobiet ważne są cykliczne samobadanie piersi oraz badanie ginekologiczne, w tym cytologia realizowana raz na 3 lata. Podobnie ta medyczna samodyscyplina powinna funkcjonować w przypadku mężczyzn. Standardem musi być samobadanie jąder w celu wykrycia ewentualnych guzów.
Z kolei niezależnie od płci warto zwrócić uwagę na regularne badania okulistyczne, zwłaszcza jeśli występują problemy z widzeniem. Ponieważ coraz większym problemem tego pokolenia jest otyłość, istotna jest też regularna konsultacja dotycząca diety i aktywności fizycznej w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym w późniejszym wieku.
Profilaktyka zdrowotna w wieku 40 lat
Sytuacja się nieco zmienia wraz przekroczeniem tej – dla wielu symbolicznej – granicy. Częstotliwość badań musi wzrosnąć: np. analiza krwi musi być realizowana co roku i powinna uwzględnić morfologię, poziom cukru, cholesterol. Rośnie też znaczenie badań ciśnienia krwi.
Ta częstotliwość widoczna jest też w kontekście badań kobiet i mężczyzn. Badania ginekologiczne, cytologia, badania piersi – to wszystko trzeba zaplanować co roku. Z kolei np. mężczyźni muszą zwrócić uwagę na badanie poziomu PSA, czyli markera raka prostaty; powinno się to odbywać co roku po 45. urodzinach. To także czas na to – niezależnie od płci – by zainteresować się tematem badań densytometrycznych pod kątem gęstości kości oraz wykonywać EKG i konsultacje kardiologiczne w przypadku występowania czynników ryzyka.
Profilaktyka zdrowotna w wieku 60 lat
60-latkowie to z pewnością nie seniorzy; niewątpliwie starość się nieco odsuwa w czasie wobec coraz lepszej dbałości o zdrowie. Co należy robić będąc w okolicach tego wieku? Standardem jest badanie krwi co roku oraz analiza ciśnienia krwi. Lekarze wskazują też, by robić badanie kału w kierunku krwi utajonej – co 2 lata. Ważne jest też regularność badań pod kątem nowotworów piersi i prostaty.
Nieco inaczej podejść trzeba do kwestii tego, jak ma wyglądać ogólna opieka medyczna – musi uwzględniać np. regularne badania okulistyczne, w tym badanie dna oka w kierunku jaskry i zaćmy.
Rośnie też z wiekiem znaczenie konsultacji – kardiologiczne, neurologiczne oraz badania przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych muszą znaleźć się w kalendarzu osób po 60 praktycznie co roku.
Wynika to z faktu, że w miarę starzenia się organizmu ryzyko wielu schorzeń zdecydowanie wzrasta. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia profilaktyka zdrowotna połączona z prawidłowym odżywianiem oraz codzienną aktywnością.