Jak obniżyć poziom cholesterolu i poprawić pracę wątroby?

Wątroba jest organem, który pełni bardzo dużo funkcji w naszym organizmie. Na utrudnienie jej pracy wpływa między innymi zbyt wysoki poziom cholesterolu. W tym artykule doradzimy ci, w jaki sposób obniżyć poziom cholesterolu i zadbać o prawidłową pracę wątroby.

jak obniżyć poziom cholesterolu

Jakie funkcje pełni w organizmie wątroba?

Wątroba to organ pełniący wiele ważnych ról. Zajmuje się przemianą lipidów, węglowodanów i białek. Pełni również ważną rolę w dbaniu o odporność. Wśród jej funkcji należy wymienić: gospodarkę (cukrami, tłuszczami i białkami), gromadzenie (witamin. A, D, B12 i żelaza), odtruwanie, przemianę hemu, wytwarzanie żółci i rolę immunologiczną (fagocytoza).

Kilka słów na temat cholesterolu

Jak zapewne wiesz, wyróżniamy tzw. “dobry” i “zły” cholesterol. „Zły” cholesterol to ten LDL. Przenosi on 65% cholesterolu z krwi. Ten cholesterol, po połączeniu się z innymi substancjami, pozostaje na ścianach tętnic jako blaszki miażdżycowe. „Dobrym” cholesterolem nazywa się cholesterol HDL. Zawarta nim lecytyna działa jak detergent na cholesterol zalegający w ścianach tętnic.

Co łączy cholesterol i wątrobę?

Jedną z najważniejszych ról, jakie pełni wątroba, jest produkowanie, synetezowanie i rozkładanie cholesterolu. Choć tylko w rzadkich przypadkach wysoki poziom cholesterolu wynika ze schorzeń wątroby, zawsze wysoki cholesterol działa obciążająco na wątrobę. Dlatego jednym z czynników ochrony wątroby jest właśnie zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Zazwyczaj wysoki cholesterol jest wypadkową pechowych czynników genetycznych, wieku i płci (przed 50 rokiem życia, średnio zazwyczaj mężczyźni mają wyższy poziom cholesterolu, po 50 rż sytuacja jest odwrotna), nadwagi i diety.

O ile nie ma się wpływu na geny, wiek i płeć, tak można zadziałać na pozostałych czynnikach. Warto zrezygnować z alkoholu i kawy. Zdecyduj się też na dietę, w której głównym źródłem kwasów tłuszczowych będą tłuste ryby i oleje roślinne, a nie mięso. Pamiętaj jednak, że tłuszcze nie mogą stanowić więcej niż 30% dziennie spożywanych kalorii.

Zobacz też:
Laryngologia – co to za specjalizacja i czym się zajmuje? Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza laryngologa?

Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. Po pierwsze, co oczywiste, pozwoli ci na walkę z nadwagą, jeśli to cię dotyczy. Po drugie dzięki aktywności fizycznej rośnie nasza wrażliwość na insulinę, zmniejsza się poziom trójglicerydów, a zwiększa poziom HDL („dobry cholesterol”).

Co jeszcze mogę zrobić?

Na rynku istnieje wiele ziół obniżających poziom cholesterolu we krwi, a także ogólnie poprawiających pracę wątroby. Do walki z cholesterolem najczęściej proponuje się ostropest plamisty i karczoch zwyczajny. Jeśli interesuje cię ogólne wsparcie wątroby, zainteresuj się ziołami i składnikami, takimi jak: kurkuma, mniszek lekarski, kocanka piaskowa, boldo, czarna rzodkiew, dziurawiec zwyczajny, cykoria podróżnik.

Jeśli jednak wiesz, że masz zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, nie działaj samodzielnie. Skontaktuj się z lekarzem, który oprócz ogólnych zaleceń prozdrowotnych, wybierze też najlepszą dla ciebie farmakoterapię.

Więcej informacji o wątrobie i cholesterolu przeczytasz w artykule https://gemini.pl/poradnik/artykul/watroba-a-cholesterol-jaki-ma-wplyw-na-jej-zdrowie/



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: