Okulary mogą optycznie wyszczuplać lub pogrubiać, jednocześnie ujmując bądź dodając lat. Nic więc dziwnego, że obecnie wiele miejsca poświęca się nie tylko kwestii doboru odpowiednich szkieł korygujących, lecz również oprawek. Jak wybrać takie, które będą pasować do kształtu twarzy?

Twarz kwadratowa

Wyraziste rysy i mocno zarysowane kości policzkowe to cechy charakterystyczne twarzy kwadratowej. W tym przypadku często szczęka oraz czoło mają taką samą szerokość. W przypadku twarzy kwadratowej doskonałym wyborem okazują się oprawki owalne bądź okrągłe. Nieco spłycają one rysy, dodając twarzy krągłości. Kwadratowa twarz nie lubi kanciastych ramek, jednak świetnie wygląda w połączeniu z modelami typu kocie oko.

Twarz trójkątna

Cechy charakterystyczne twarzy trójkątnej to między innymi:

  • szerokie czoło,
  • uwydatnione kości policzkowe,
  • wąski podbródek.

W tym przypadku, podobnie jak w kontekście twarzy kwadratowej, idealnym wyborem będą oprawki owalne lub okrągłe, które posiadają na przykład okulary Prada. Wysokie czoło można nieco zamaskować, decydując się na model oversize. W ostatnim czasie zyskał on dużą popularność, więc jednocześnie pozwala wpisać się w obowiązujące trendy.

Twarz okrągła

Twarzy okrągłej brakuje ostrych, zdecydowanych linii, natomiast jej cechą charakterystyczną są pełne policzki. Często pojawia się dodatkowo problem niskiego czoła oraz mocno zaokrąglonej brody. To powoduje, że osoby z okrągłą twarzą skupiają się przede wszystkim na jej wyszczupleniu. W tym celu można zdecydować się na prostokątne lub kwadratowe oprawki, które dodają twarzy wyrazistości. Kanciaste kształty świetnie pasują do okrągłej buzi, które nie służą oprawki owalne.

Twarz owalna

Osoby o owalnym kształcie twarzy zwykle mają nieco wydłużony podbródek oraz czoło, a także ładnie zarysowane kości policzkowe. Styliści są zdania, że jest to najmniej problematyczny kształt, gdyż pasują do niego niemal wszystkie oprawki dostępne na rynku. Świetnym wyborem będą okulary Gucci – eleganckie, a jednocześnie dodające charakteru. Osoby z owalną twarzą powinny zwrócić uwagę jedynie na to, aby oprawki nie wychodziły poza jej obrys – dzięki temu o wiele łatwiej zachować pożądane proporcje.

Zobacz też:
Błyszczyk powiększający usta – jak wybrać najlepszy kosmetyk?

Twarz prostokątna

Przy twarzy prostokątnej zazwyczaj mówi się o stosunkowo wysokim czole oraz podobnej szerokości na każdej wysokości. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem są okulary pilotki bądź inne modele, których oprawki delikatnie wychodzą poza obrys twarzy. Pozwala to optycznie poszerzyć linię kości policzkowych, a jednocześnie odwrócić uwagę od wyrazistych rysów górnej i dolnej części twarzy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, dobierając okulary?

Kształt twarzy to jeden z najważniejszych elementów, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając okulary. Niemniej jednak warto skupić się również na oczach oraz na nosie. W skróceniu długiego nosa pomoże nisko położony mostek, natomiast w wydłużeniu krótkiego – mostek położony wysoko. Do głęboko osadzonych oczu sprawdzają się okulary o kocich kształtach, zaś w przypadku małych i wąskich oczu dobrym wyborem będą oprawy owalne. Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022