Okres dojrzewania to bardzo trudny czas dla wielu młodych ludzi. Często pojawia się wtedy na twarzy trądzik. W wielu przypadkach bardzo często klasyczne metody zawodzą. Lekarze w trudnych przypadkach, często zalecają terapię izotekiem. To silny lek na receptę w postaci kapsułek, którego nie należy stosować na własną rękę, ale pod ścisłą kontrolą lekarza. Kuracja tym specyfikiem zazwyczaj trwa od 16 nawet do 24 tygodni. Sprawdź, jak działa izotek, kiedy powinno się go stosować i jakie efekty przynosi kuracja izotekiem. 

Trądzik – co zrobić z problemami skórnymi?

izotek - trądzik

W przypadku trądziku bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim unikanie przetworzonej żywności, słodyczy, alkoholu i innych używek, picie minimum 2-3 litrów wody dziennie. Należy zadbać także o odpowiednią pielęgnację cery. Każdy z tych tematów jest bardzo szeroki i ma ogromne znaczenie w przypadku zmian skórnych, które pojawiają się nie tylko w czasie dojrzewania, ale także u wielu dorosłych już osób. 

Jak trądzik wpływa na życie i samopoczucie?

Nie da się zaprzeczyć, że problemy skórne mają bardzo duży wpływ na samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wiele osób krępuje się i unika kontaktów towarzyskich ze względu na to, że ich cera nie wygląda zbyt dobrze. To problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ trądzik może pozostawiać po sobie równie nieestetyczne blizny i przebarwienia. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa i skonsultowanie z nim swojego problemu.

Co to jest izotek?

Lek izotek to bardzo silny specyfik, który powinien być stosowany jedynie pod kontrolą lekarza. Jednak dla wielu osób jest on zbawieniem i pozwala wyleczyć nawet bardzo ciężkie przypadki trądziku, z którym nie poradziły sobie żadne inne kuracje. Izotek na trądzik to ostatnia deska ratunku. Jeśli chodzi o skład izoteku, zawiera on w 10 lub 20 mg izotretynoiny, w zależności od zaleconej przez dermatologa dawki. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Z kolei, jeśli chodzi o dawkowanie izoteku, należy się ściśle stosować do wszystkich wytycznych lekarza. 

Izotek – dawkowanie 

izotek – dawkowanie 

Jak wygląda terapia izotekiem? Stosowanie leku powinno się odbywać według zaleceń lekarza. Terapia może trwać od 16 nawet do 24 tygodni. Jeśli pierwsze podejście do izoteku w tabletkach nie przyniosło pożądanych efektów, kolejną terapię można powtórzyć dopiero po upływie przynajmniej 8 tygodni. Co więcej, trzeba pamiętać, że to silny lek i istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania, ale o tym dowiesz się w dalszej części artykułu. Bardzo często dermatolog zaleca pacjentowi dodatkowe badania diagnostyczne przed rozpoczęciem kuracji, żeby mieć pewność, że pacjent może przyjmować lek izotek. 

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Od kilku lat zmagasz się z trądzikiem, a żaden z przepisanych leków nic nie zmienił? Lek izotek jest zazwyczaj terapią stosowaną u pacjentów, u których inne leki nie przynosiły żadnego efektu. W wielu przypadkach miejscowe maści lub inne leki przeciwbakteryjne nie są wystarczające. Jak działa izotek i jakich efektów możesz się spodziewać? W składzie tego środka znajdziesz izotretynoinę. Jej działanie polega na zatrzymaniu rozwijania i zwiększania się gruczołów łojowych, często można nawet stwierdzić ich zmniejszanie. Znaczącej zmianie ulega także aktywność gruczołów łojowych, co wpływa po prostu na to, że problem trądziku zaczyna znikać. Co więcej, podczas terapii z pewnością zauważysz, że Twoja skóra staje się sucha i zaczyna się łuszczyć. Rogowacenie naskórka i pobudzenie odnowy skóry to normalny etap kuracji izotekiem. 

Przeciwwskazania do stosowania izoteku

izotek - przeciwwskazania

Izotek to silny lek, który przepisywany jest wyłącznie na receptę przez lekarza. Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania terapii izotekiem, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim nie mogą go stosować kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią. To jednak nie wszystko.

Izotek a ciąża

Kobiety, które przechodziły kurację tym lekiem, powinny odczekać przynajmniej miesiąc od zakończenia kuracji, jeśli chcą starać się o dziecko. Stosowanie izoteku w ciąży jest dużym zagrożeniem dla dziecka i może powodować bardzo ciężkie wady, znacznie zwiększa także ryzyko poronienia. 

Zobacz też:
Pękająca skóra na palcach - czym jest ta dolegliwość i jak sobie z nią radzić? Co stosować, aby problem nie powrócił?

Alergie i uczulenia

Kolejny przeciwwskazaniem jest oczywiście uczulenie na jakikolwiek składnik leku, a także stwierdzona niewydolność wątroby, podwyższone stężenie lipidów we krwi, zwiększony poziom witaminy A. Właśnie z tego względu przed rozpoczęciem kuracji zalecane jest zrobienie przez pacjenta dodatkowych badań. Bezwzględnie powinieneś poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekarz, przebytych chorobach, a także o takich schorzeniach jak depresja i inne choroby o podłożu psychicznym. 

Interakcje z alkoholem i ekspozycja na słońce

Na co trzeba zwracać uwagę, gdy już zdecydujesz się na stosowanie izoteku? Przede wszystkim nie powinno się spożywać alkoholu podczas stosowania tego leku. Co prawda połączenie tego leku z alkoholem nie będzie miało bezpośrednio negatywnego wpływu na Twoje samopoczucie i stan zdrowia, bo nie izotek nie wchodzi w interakcję z alkoholem. Jednak połączenie izoteku i alkoholu może znacząco obciążyć wątrobę. Zdecydowanie powinno się unikać alkoholu podczas kuracji.

Ochrona skóry przed promieniami słonecznymi

Drugą rzeczą, na którą musisz zwrócić szczególną uwagę to ochrona skóry przed słońcem. W czasie kuracji należy unikać opalania. Kolejny aspekt to odpowiednie nawilżenie skóry. Bardzo ważne jest nawilżenie podczas kuracji, bo naskórek po prostu będzie wysuszony i będzie się łuszczyć. Odpowiednie kremy do Twojej cery z pewnością dobierze doświadczony dermatolog.

Izotek skutki uboczne i działania niepożądane

Izotek, a skutki uboczne. To temat, który interesuje praktycznie każdą osobę, która rozważa włączenie kuracji izotekiem. Podobnie jak wiele innych leków, izotek może powodować wystąpienie różnych niepożądanych dolegliwości. Do tych, które pacjenci wymieniają najczęściej, należy między innymi:

  • suchość ust, jamy ustnej, nosa, a także oczu i skóry;
  • bóle głowy;
  • senność;
  • zawroty głowy;
  • krwawienie z nosa;
  • wysypka;
  • łuszczenie naskórka;
  • chwilowe pogorszenie się zmian na skórze;
  • bóle mięśni i stawów.

Wymienione objawy są normalne podczas kuracji i występują dosyć często. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wysypkę i jeśli coś takiego pojawi się na skórze i będzie budziło niepokój, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Do skutków ubocznych, które nie występują często, należy obniżenie nastroju, depresja, a nawet myśli samobójcze. 

Opinie o leku

Jedno jest pewne, jeśli już zdecydujesz się na kurację izotekiem, powinno się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek skutki uboczne, które będą się nasilać, będą miały niepokojący przebieg, od razu skonsultuj się ze swoim lekarzem i nie działaj na własną rękę. 

Opinie o izoteku są różne, jednak wiele osób zachwala efekty kuracji. Oczywiście nie bez znaczenia są skutki uboczne podczas terapii i przede wszystkim pogorszenie samopoczucia. Jednak dla osób, u których nie zadziałały inne leki, to może być ostatnia nadzieja na pozbycie się wstydliwego problemu, jakim jest trądzik. Izotek może być jedynym sposobem na to, aby znowu poczuć się pięknie i iść przez życie pewnym krokiem.

Wygląd nas nie definiuje, jednak osoby, które borykają się z trądzikiem, cierpią przez to z powodu braku pewności siebie, co odbija się na wszystkich sferach życia. Możesz rozważyć zastosowanie izoteku, jednak skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością najlepiej doradzi, co sprawdzi się w Twoim przypadku. Przed podjęciem leczenia zadbaj o zbilansowaną i zdrową dietę, a także o świadomą pielęgnację cery, dostosowaną indywidualnie do ciebie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są skutki uboczne izoteku?

Do skutków ubocznych stosowania tego leku należą, między innymi: zawroty i bóle głowy, senność, bóle mięśni i stawów, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, krwawienie z nosa, senność, wysypka i łuszczenie się skóry. Mogą pojawić się także wahania nastroju, a rzadziej depresja czy nawet myśli samobójcze.

Po jakim czasie widać efekty izoteku?

Kuracja izotekiem może trwać od 16 do 24 tygodni. 

Ile kosztuje leczenie izotekiem?

Zalecana dawka terapeutyczna przy leczeniu trądziku to 0,5–1,0 mg/kg masy ciała. W zależności od dawki izotretynoiny i liczby kapsułek cena opakowania Izoteku wynosi 40–100 zł.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022