Pocenie się należy do fizjologicznych funkcji, które są wpisane w życie człowieka. Na jego wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest np. wiek. Inaczej objawia się u dzieci, a zdecydowanie inaczej podczas burzliwego okresu dojrzewania. W naszym artykule przedstawimy ci najważniejsze informacje związane z procesem pocenia. Podpowiemy także, jak wybrać najlepszy antyperspirant oraz gdzie go kupić.

Pocenie się – naturalna funkcja twojego ciała

Zanim sięgniesz po najlepszy antyperspirant, dowiedz się więcej o procesie pocenia się. Warto, a nawet trzeba wiedzieć, jak działa ludzki organizm. To wiele ułatwia i pozwala w przyszłości zwrócić uwagę na niepokojące sygnały. Pamiętaj, że każdy człowiek się poci. To konieczne do prawidłowego funkcjonowania, a dokładniej termoregulacji. Kiedy organizm otrzymuje sygnał, że jest mu m.in. za gorąco, wydziela się pot, który ma na celu ochłodzić ciało i przywrócić jego optymalną temperaturę. Chroni przed przegrzaniem. Za czynniki predysponujące do wydzielania potu odpowiadają również nadmierne emocje czy stres, a nie tylko wysoka temperatura. 

Czym jest pot?

Pot jest cieczą, która niemalże w 99% składa się z wody. Zawiera także składniki przemiany materii takie jak mocznik, elektrolity, aminokwasy czy związki mineralne. Musisz wiedzieć, że zapach potu dla każdego będzie inny, charakterystyczny. Odpowiadają za to bakterie, które naturalnie bytują na skórze. Na woń ma także wpływ miejsce, w którym jest on wydzielany. Na wewnętrznej stronie stóp czy dłoni pot nie pachnie w ogóle.

Nadpotliwość – czy problem dotyczy również ciebie?

Stosowane od lat antyperspiranty nie działają, a ty zauważyłeś, że problem pocenia się wymyka się spod kontroli? Nadpotliwość to coraz częstsza przypadłość wielu ludzi. Mówi się o niej wtedy, kiedy gruczoły potowe pracują znacznie aktywniej, niż z założenia powinny. Uruchamiają się nawet wówczas, kiedy organizm nie wymaga termoregulacji. Do bardzo częstych objawów nadpotliwości można zaliczyć mokre dłonie i stopy, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Do głównych czynników odpowiadających za nadpotliwość należą:

  • zmiany hormonalne;
  • przewlekły stres i nieodpowiedni tryb życia;
  • występowanie chorób, którym towarzyszy nadmierna praca gruczołów potowych, takich jak: gruźlica, cukrzyca, nowotwory, otyłość;
  • ciąża.
Zobacz też:
Rodzaje implantów zębowych – na jaki warto się zdecydować?

Jaki antyperspirant wybrać?

Antyperspirant to niezbędny element każdej kosmetyczki. Jego zadaniem jest delikatne hamowanie procesu pocenia, który, jak widzisz, sam w sobie jest konieczny i pożądany. Produkt ma niwelować nieprzyjemny zapach potu, a także nie dopuścić do rozwoju ewentualnych drobnoustrojów. Idealny antyperspirant to taki, który się nie klei, nie zostawia na ubraniach nieestetycznych plam. Wybór zapachu jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele osób preferuje ten intensywniejszy, inni wolą, aby ich antyperspirant nie stanowił konkurencji dla perfum. W produktach tego rodzaju szukaj przede wszystkim substancji ściągających, antybakteryjnych, a przy tym niepodrażniających wrażliwej skóry.  

Gdzie kupić dobry antyperspirant?

Rynek kosmetyczny jest przepełniony coraz to doskonalszymi produktami. Obecnie nie będziesz mieć więc problemu z dostępnością idealnego antyperspirantu. Korzystaj ze znanych i polecanych miejsc takich jak np. Dr.Max Drogeria. Będziesz mieć wtedy pewność co do najlepszej jakości, ale także konkurencyjnej ceny kosmetyku.

Pocenie się to pożądany proces, którego nie można całkowicie zahamować. Dobry antyperspirant zadba o twój komfort, nawet w wymagających warunkach. Nadpotliwość jest jednak stanem, na który warto szybko reagować. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, udaj się do lekarza na konsultacje i wykonaj zlecone badania. Dolegliwość ta jest częstym sygnałem informującym cię o tym, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego.Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2022