Jedzenie jest bardzo ważne. W przypadku ludzi chodzi nie tylko o zaspokojenie potrzeby fizjologicznej – choć, oczywiście, to podstawowa funkcja jedzenia. Jednak dla ludzi jedzenie jest czymś więcej. Inaczej ludziom byłoby absolutnie wszystko jedno, co jedzą. A przecież tak nie jest. Każda kultura ma swoje własne dania, z których jest dumna. Każdy człowiek ma swoje własne gusta kulinarne i potrzeby żywieniowe. Jedzenie jest też ważne dla wielu kultur w kontekście spotkań towarzyskich. To, że jedzenie jest tak ważne dla ludzi, sprawia, że poświęca się mu mnóstwo uwagi. Niestety, nie wszyscy mają zdrowe podejście do jedzenia. Zaburzenia odżywiania to coś, co występuje w społeczeństwie i nie może być pomijane. A jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń odżywiania jest anoreksja.
Czym jest anoreksja?
Anoreksja to inaczej jadłowstręt psychiczny. Może dotknąć każdego, jednak statystycznie najbardziej na anoreksję narażone są dziewczęta rasy białej w okresie dojrzewania. Choć mogłoby się wydawać, że anoreksja to choroba przełomu XX i XXI wieku, nie do końca tak jest. Faktycznie, właśnie obecnie, w XXI wieku notuje się wyższą zachorowalność na anoreksję. A wzrostowa tendencja pojawiła się właśnie w wieku XX. Przyjmuje się, że jest to związane z lansowanym kanonem urody – bardzo szczupłe ciało postrzegane jest jako bardzo atrakcyjne. Dziewczęta dążą do osiągnięcia idealnej sylwetki, by wpasować się w obowiązujące kanony piękna, co sprawia, że są bardziej narażone na anoreksję.
Jednak to nieprawda, że wcześniej choroba ta w ogóle nie istniała. Po raz pierwszy została opisana już w XIX wieku. Nie można jednak znaleźć wiarygodnych statystyk z tamtego okresu, które pokazywałyby skalę problemu na przestrzeni wcześniejszych lat. Wszystko dlatego, że poziom wiedzy medycznej, możliwości diagnozy czy nawet podejścia do tego typu problemów był zupełnie inny niż obecnie.
Anoreksja zdecydowanie jednak nie jest modą i to bardzo krzywdzące traktować ją w ten sposób. To bardzo poważne zaburzenie psychiczne, które nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci. Może zacząć się niewinnie – nastolatka uzna, że chciałaby schudnąć. W samym dbaniu o zdrowie, o sylwetkę i właściwe odżywianie nie ma nic złego. Jednak dla anorektyczki utrata wagi nigdy nie będzie wystarczająca.
Anoreksja to choroba, która może skończyć się nawet śmiercią z wycieńczenia. Może też popchnąć osobę chorą do samobójstwa, dlatego nie wolno lekceważyć jej objawów i bagatelizować sprawy. Leczenie anoreksji jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy osoba chora wcale nie chce być leczona, bo wcale nie czuje takiej potrzeby. W związku z tym może sabotować wszystkie próby pomocy. Nie należy na to pozwolić, należy działać w sposób przemyślany i zdecydowany.
Anoreksja – przyczyny
Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny anoreksji. Nadal jednak badacze są w stanie wskazać kilka obszarów i czynników, które mogą być odpowiedzialne za jej wystąpienie.
Osoby, które popadają w anoreksję, często mają tendencję do bycia perfekcjonistami w różnych obszarach swojego życia. Ta nadmierna koncentracja na ich ciele może być przypisana do strachu przed porażką i niepewności sukcesu. Wiele anorektyków charakteryzuje się również wysoką inteligencją i niską samokrytyką. Ta kombinacja cech często prowadzi do negatywnego nastawienia do siebie i nadwrażliwości na krytykę. Dodatkowo, niektóre osoby z anoreksją mogą mieć obsesyjno-kompulsywne cechy osobowości, które ułatwiają im trzymanie się ścisłej diety i rezygnację z jedzenia mimo głodu. Chociaż te cechy mogą pomóc niektórym osobom z anoreksją utrzymać ich zaburzenie, mogą również utrudniać im powrót do zdrowia.
Osoby z anoreksją mają tendencję do bycia perfekcjonistami w różnych dziedzinach życia. Mogą być doskonałymi uczniami, ale cechuje je także lęk przed porażką i niepewność sukcesu. Dodatkowo często mają niskie poczucie własnej wartości i są nadwrażliwe na krytykę. Te cechy osobowości sprawiają, że łatwiej im trzymać się ścisłej diety i rezygnować z jedzenia mimo głodu. W efekcie mogą być w stanie utrzymać anorektyczną wagę przez długi okres czasu. Jednak negatywne konsekwencje anoreksji, takie jak uszkodzenia fizyczne i emocjonalne, mogą przewyższyć korzyści z bycia szczupłym. Dlatego ważne jest, aby szukać leczenia dla anoreksji, jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z tym zaburzeniem odżywiania.
Anoreksja – objawy
Anoreksja jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania. Charakteryzuje się intensywnym lękiem przed przybraniem na wadze, co skutkuje poważnym ograniczeniem przyjmowania pokarmów i błędnymi cyklami objadania się i oczyszczania. Osoby z anoreksją często mają zniekształcony obraz własnego ciała, postrzegając siebie jako osoby z nadwagą, nawet jeśli mają niebezpieczną niedowagę.
Utrata wagi jest wspólnym celem, ale dla niektórych ludzi, to może stać się obsesją. Osoby cierpiące na anoreksję są zafiksowane na punkcie utraty wagi i stania się szczuplejszym. Postrzegają siebie jako otyłe, nawet jeśli mają niebezpieczną niedowagę. Prowadzi to do ograniczenia ilości spożywanego pokarmu, nadmiernych ćwiczeń i zachowań oczyszczających, takich jak wymioty i nadużywanie środków przeczyszczających.
W rezultacie mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia hormonalne, uszkodzenia narządów, a nawet śmierć. Anorexia nervosa jest poważną chorobą psychiczną, która wymaga profesjonalnego leczenia. Nieleczona może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu. Mogą też współtowarzyszyć jej inne, groźne choroby – w tym choroby somatyczne, takie jak anemia, ale też choroby psychiczne – jak depresja czy zaburzenia lękowe.
Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz zmaga się z anoreksją, szukaj pomocy u wykwalifikowanego specjalisty od zdrowia psychicznego. Profesjonalna pomoc może być tu wskazana – psychiatra Warszawa może być ogromnym wsparciem w całym procesie leczenia i powrotu do zdrowia.
Anoreksja – leczenie
Leczenie anoreksji jest stopniowym procesem, który polega na zwiększeniu wagi osoby dotkniętej chorobą z pomocą trwającej terapii. Terapeuta będzie pracował z pacjentem w celu zidentyfikowania wszelkich czynników behawioralnych, które przyczyniają się do tendencji do odmowy jedzenia oraz przepisze leki, które pomogą wyeliminować lęk i depresję.
Dodatkowo w skrajnych przypadkach może być zastosowana hospitalizacja i żywienie dojelitowe. Z pomocą tych zabiegów pacjenci mogą powoli wracać do prawidłowych nawyków żywieniowych i poprawiać swój ogólny stan zdrowia. Chociaż droga do wyzdrowienia jest często długa i trudna, leczenie może dać pacjentom narzędzia, których potrzebują, aby powoli odzyskać siły i prowadzić zdrowe życie.
Jedną z najważniejszych rzeczy dla osób cierpiących na anoreksję jest posiadanie wsparcia ze strony najbliższych. Wsparcie to może przybierać różne formy, w zależności od potrzeb osoby cierpiącej. Może to być po prostu wysłuchanie, zapewnienie praktycznej pomocy przy posiłkach lub organizacji życia, a nawet towarzyszenie w wizytach u lekarza. Niezależnie od formy, wsparcie bliskich jest kluczowe w pomaganiu osobom cierpiącym na anoreksję w powrocie do zdrowia. Nie tylko zapewnia ono bardzo potrzebne wsparcie emocjonalne, ale także pomaga zapewnić chorym praktyczną pomoc, której potrzebują, aby pokonać chorobę.