Sprzedaż i kupno mieszkania to inwestycje opiewające na niemałe kwoty, dlatego decyzja zawsze powinna być dobrze przemyślana. Należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Dla sprzedawcy kluczowe jest dokonanie trafnej wyceny nieruchomości, aby uzyskać jak najlepszą cenę. Z kolei inwestor powinien zadbać o odbiór mieszkania z fachowcem, co pozwoli uchronić się przed wieloma przykrymi niespodziankami w niedalekiej przyszłości i koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Świadomość konsumentów cały czas rośnie, sięgają po rozwiązania ekologiczne, chcą tworzyć warunki do życia sprzyjające zachowaniu zdrowia.
Co można zrobić, aby mieszkać zdrowiej?
Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego domu jest to, aby ograniczyć do minimum, a najlepiej całkowicie wyeliminować, chemiczne środki czystości. Wpływają negatywnie nie tylko na czyszczone powierzchnie, ale też na organizmy żywe. W ich składzie znajduje się szereg niepożądanych, wręcz szkodliwych substancji typu chlor, wybielacze optyczne, syntetyczne konserwanty, fosforany itd. Podczas używania tego typu preparatów trzeba liczyć się z tym, że do pomieszczenia przedostaną się toksyczne opary. Mają one silne, wręcz żrące działanie, drażniące substancje zapachowe wywołujące ból głowy i nawet mdłości. Bardzo często powodują rozmaite reakcje alergiczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po ekologiczne środki czystości, obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Świetną opcją jest także samodzielne przygotowanie preparatów do czyszczenia na bazie boraksu, kwasu cytrynowego, octu jabłkowego, olejków eterycznych itd.
Zmiany na lepsze w domowym zaciszu
Jeśli w domu mają panować warunki sprzyjające zachowaniu zdrowia, to należy postawić na tekstylia z włókien naturalnych: bawełny, wełny, lnu, jedwabiu, kaszmiru itd. Trzeba się upewnić, czy są one wolne od toksycznych związków, które w sposób niewidoczny dla oka cały czas zatruwają powietrze w pomieszczeniach. Istotne jest to, aby tkaniny były barwione za pomocą naturalnych, bezpiecznych farb. Warto również ograniczyć ekspozycję na pyłki, kurz i roztocza, eliminując zbędne firany, zasłony, dywany i okładziny. W ten sposób można również zmniejszyć liczbę obowiązków związanych z czyszczeniem i praniem tego typu elementów wyposażenia. Duże znaczenie ma zakup mebli, najlepszym wyborem będzie oczywiście drewno. Jest to surowiec naturalny, ekologiczny, uniwersalny, ponadczasowy, o wysokich walorach użytkowych i estetycznych.
Jak stworzyć optymalne warunki do życia?
Znaczenie ma nawet to, w czym się gotuje posiłki i na czym je spożywa. Wiele chińskich wyrobów może być wręcz groźnych dla zdrowia ze względu na zawartość niebezpiecznych substancji, rakotwórczych i alergennych. Warto sięgać po naczynia wykonane z naturalnych materiałów typu szkło, glina, drewno, stal nierdzewna. Na uwadze należy mieć to, z jakich materiałów zostały wykonane zabawki, czy mają atesty jakościowe i certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. Kluczową kwestią jest wykończenie wnętrz za pomocą przebadanych i certyfikowanych materiałów, które zawierają substancje przyjazne dla środowiska. Do malowania ścian najlepsze są emulsje wodorozcieńczalne, farby na bazie żywicy akrylowej. Tapety również powinny być ekologiczne, z materiałów pochodzących z recyklingu. Bardzo ważne jest wykończenie podłogi odpowiednimi materiałami, najlepiej nadaje się drewno i kamień. Należy też zadbać o utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej wilgotności, temperatury i cyrkulacji powietrza. Regularne wietrzenie to podstawa, warto też wyposażyć się w oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Nie może zabraknąć w domu żywej roślinności produkującej tlen, pochłaniającej szkodliwe substancje.
Podsumowanie
W celu poprawienia warunków mieszkalnych warto pamiętać o:
• Zmianie chemicznych środków czystości na ekologiczne metody sprzątania,
• Wybieraniu tekstyliów powstałych z włókien naturalnych,
• Dbaniu o zdrowy mikroklimat z pomocą oczyszczaczy i filtrów powietrza,
• Otaczaniu się elementami wyposażenia z drewna,
• Używaniu ekologicznych naczyń,
• Stosowaniu przebadanych i certyfikowanych materiałów wykończeniowych,
• Wykonaniu podłogi z naturalnego drewna lub kamienia,
• Doświetleniu wnętrz naturalnym światłem,
• Dbaniu o sprawną wentylację pomieszczeń,
• Wprowadzeniu żywych roślin.