Zdrowy tryb życia, czyli jaki?
Chociaż niemal na każdym kroku spotykamy się z pojęciem zdrowy tryb życia, często pojawiają się wątpliwości co to dokładnie znaczy. Wszystko dlatego, że pojęcie to jest bardzo szerokie. Obejmuje między innymi:
- wysypianie się
- unikanie używek
- aktywność fizyczną
- profilaktykę zdrowotną
- nawadnianie się
- zbilansowaną dietę
Wysypianie się nie oznacza, że należy spać dokładnie 8 godzin, jak to się powszechnie uważa. Trzeba dostosować to do własnych potrzeb i słuchać swojego organizmu. Aktywność fizyczna nie musi być (ale może) regularnymi treningami na siłowni lub specjalistycznymi zajęciami sportowymi. Warto chodzić jak najwięcej na piechotę – nasze ciało kocha spacery. Wskazana jest jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. Najlepszy ruch to taki, który będzie źródłem przyjemności, dzięki temu podejmowanie go nie będzie wyrzeczeniem, a przyjemnością. Jeśli chodzi o nawadnianie, podstawą jest oczywiście woda, którą należy pić przez cały dzień małymi łyczkami, może ona mieć temperaturę pokojową lub być ciepła, w zależności od upodobań. Warto również pić świeżo wyciskane soki, koktajle lub herbatki ziołowe i owocowe.
Najbardziej problematyczna wydaje się zdrowa dieta. Jedzenie to nasze paliwo, którego zadaniem jest dostarczanie nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych i odpowiedniej liczby kalorii. Komponowanie jadłospisu nie jest łatwe, jednak nie musi sprawiać problemu, jeśli trzymamy się ustalonych przez dietetyków zasad, które przedstawia wciąż aktualizowana Piramida Zdrowego Żywienia. Ponadto istotna jest różnorodność, im więcej różnych pokarmów spożywamy, tym większa szansa na dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.
Dobry początek
Na początku swojej drogi do poprawy codziennych nawyków i ulepszania diety warto znaleźć godny zaufania sklep, w którym dostaniemy wszystkie niezbędne produkty. Sklepy ze zdrową żywnością są wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim znacznie ułatwiają dokonywanie dobrego wyboru – nie znajdziemy tam niczego, co mogłoby nam zaszkodzić. Wszystkie dostępne w takim miejscu produkty są pieczołowicie dobierane, bardzo często posiadają certyfikaty poświadczające ich ekologiczne pochodzenie. Naturalna, wartościowa żywność powinna być podstawą jadłospisu i stanowić przynajmniej 80% wszystkiego, co jemy. Jeśli rzeczywiście tak będzie, nie będziemy musieli rezygnować z drobnych przyjemności.
Poprawa diety
Jak mogą wyglądać małe kroczki na drodze do lepszej diety? Produkty z jasnej mąki warto zastępować razowymi, nadmiar ziemniaków, zdrowymi kaszami z różnych zbóż, słodzone przetworzone płatki warto zamienić na naturalną mieszankę musli, a mało wartościowe tłuszcze na nierafinowane oleje tłoczone na zimno. W każdym posiłku powinny znajdować się warzywa i owoce – jako dodatek do płatków, surówka do obiadu, gotowane lub pieczone warzywa na kolację, zupy lub koktajle. Dzięki temu z łatwością osiągniemy zalecane 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Warto również włączyć do swojej diety różnego rodzaju orzechy, pestki i nasiona, które są źródłem cennych tłuszczów, białka i soli mineralnych.