Jakie zabiegi może wykonywać kosmetyczka, kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej?
Jakie masz skojarzenia, gdy słyszysz hasło „zabiegi odmładzające”? Niektórym od razu przychodzą do głowy takie usługi jak „mezoterapia igłowa”, „laser ablacyjny”, „wampirzy lifting”, „botoks” albo „zastrzyki z kwasu hialuronowego”. To rzeczywiście popularne zabiegi poprawiające jędrność skóry i wyraźnie zmniejszające zmarszczki, ale zdecydowanie nie są to zabiegi kosmetyczne. Dlaczego? Wspomniane procedury są dość inwazyjne i wiążą się z przerwaniem ciągłości skóry bądź z podawaniem krwi (np. mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym). Zgodnie z przepisami może je przeprowadzić jedynie specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia – lekarz lub dentysta. Toksyna botulinowa i hialuronidaza to leki, a nie ma przepisu zezwalającego na ich podanie przez osobę, która nie jest lekarzem. Lista możliwych powikłań (m.in. udar, zakażenie czy ślepota) jest długa i skłania do refleksji.
Mimo że prace nad katalogiem procedur medycyny estetycznej wciąż trwają, warto mieć świadomość wiążącego się z nimi ryzyka. Pamiętaj, że nie wszystkie zabiegi odmładzające wykonasz w salonie kosmetycznym. Ogólnie zasada jest taka: najmniejsze uprawnienia ma kosmetyczka (np. po dwuletniej szkole zawodowej), większe – kosmetolog (po studiach na kierunku kosmetologia), a największe – lekarz (specjalista z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej).
Odmładzające zabiegi kosmetyczne – TOP 3
Skoro już wiesz, jaka jest różnica między usługami, które może wykonać kosmetyczka, kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej, warto poznać najlepsze odmładzające zabiegi kosmetyczne. Każdy z nich, jeśli zadbasz o regularność, pomoże Ci cieszyć się młodym wyglądem przez wiele kolejnych lat.
Mezoterapia bezigłowa – nieinwazyjny i bezbolesny zabieg kosmetyczny
Mezoterapia bezigłowa, w przeciwieństwie do „klasycznych” wersji (igłowej i mikroigłowej), nie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Substancje aktywne są wprowadzane do głębszych warstw skóry za pośrednictwem procesów fizycznych, a nie igły. Zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych zachodzi pod wpływem impulsów elektrycznych o częstotliwości radiowej lub dzięki ultradźwiękom, które powodują powstawanie niewielkiego nadciśnienia. Najlepsze jest połączenie obu metod, ponieważ umożliwiają przenikanie przez naskórek nawet dużych cząsteczek.
Mezoterapia bezigłowa to świetny, nieinwazyjny zabieg przeciwstarzeniowy, i to nie tylko na twarz. Warto jednak pamiętać, że tak jak inne zabiegi kosmetyczne anti-aging, przynosi najlepsze rezultaty przy niewielkich zmianach. Im wcześniej więc zaczniesz, tym lepsze efekty uzyskasz!
Hydrodermabrazja – wodno-tlenowe zabiegi kosmetyczne
Hydrodermabrazja to inaczej peeling wodny, czyli połączenie dermabrazji z peelingiem chemicznym. W przeciwieństwie do mikrodermabrazji, hydro-peeling nie powoduje podrażnienia ani wysuszenia skóry, dlatego z powodzeniem mogą z niego korzystać z osoby z cerą wrażliwą.
W czasie zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w różne głowice. Sama procedura składa się z kilku kroków. Dwa podstawowe to:
- złuszczenie naskórka za pomocą mieszanki wody i tlenu, która doskonale nawilża głębsze warstwy skóry, rozpuszcza nagromadzone sebum, bakterie i resztki kosmetyków (nie tylko na powierzchni, ale również w porach);
- wprowadzenie substancji aktywnych o działaniu odżywiającym i nawilżającym (powinny zostać dobrane do zamierzonych efektów i stanu skóry).
W zależności od wybranego programu czy oferty salonu kosmetycznego zabieg może obejmować też inne etapy, np. elektroporację, mikroprądy czy chłodzenie i ogrzewanie.
Odmładzające peelingi chemiczne – zabiegi kosmetyczne dla każdego
Peelingi chemiczne nie tylko usuwają zanieczyszczenia i nieładne zmiany skórne (np. zaskórniki) oraz warstwę zrogowaciałego naskórka, ale też:
- pobudzają odnowę komórkową;
- poprawiają ukrwienie;
- stymulują syntezę elastyny i kolagenu;
- ułatwiają wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków.
Wszystkie te właściwości sprawiają, że regularnie wykonywane peelingi chemiczne mają ogromne znaczenie w kwestii zachowania jędrności i atrakcyjnego wyglądu skóry. Co ważne, gabinety oferują mnóstwo tego typu zabiegów kosmetycznych, dlatego mogą z nich skorzystać osoby z każdym rodzajem skóry (również z cerą wrażliwą i alergiczną). Najpopularniejsze peelingi o działaniu odmładzającym bazują na kilku substancjach aktywnych:
- retinol + witamina C – taki zabieg rozjaśnia przebarwienia, spłyca zmarszczki oraz nawadnia i ujędrnia skórę;
- kwasy AHA – inaczej kwasy owocowe. Najprostszym jest kwas glikolowy, który złuszcza naskórek, a w zależności od stężenia działa też silnie nawilżająco, oczyszczająco, napinająco czy też ujędrniająco.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odmładzających zabiegów kosmetycznych?
Mimo że zabiegi kosmetyczne nie należą do inwazyjnych, nie oznacza to, że są całkowicie wolne od przeciwwskazań. Należą do nich:
- zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry;
- aktywny trądzik różowaty i ropowiczy;
- przerwanie ciągłości skóry;
- aktywne stany zapalne;
- nowotwory skóry, naczyniaki jamiste i znamiona;
- łuszczyca;
- ciąża i karmienie piersią;
- zaburzenia naczyniowe;
- nieustabilizowana cukrzyca;
- zaburzenia krążenia.
Dobrego kosmetologa poznasz po tym, że przeprowadzi z Tobą bardzo dokładny wywiad, a dopiero potem zaproponuje dostępne opcje. Specjalistę usług kosmetycznych możesz znaleźć m.in. w serwisie Majsteria.