Dlaczego włosy bardziej wypadają zimą?
Nie można wskazać jednej przyczyny, przez którą w okresie jesienno-zimowym tracimy więcej włosów. Niewątpliwie dużą rolę mają w tym czynniki atmosferyczne. Mróz, wiatr i suche powietrze wyciągają wodę z włosów. Stają się one matowe i łatwiej wypadają. Niskie temperatury doprowadzają do zwężenia małych naczyń krwionośnych skóry głowy. Cebulki włosów są gorzej odżywiane, przez co wyrastające z nich włosy ulegają osłabieniu.
W czasie zimy częściej chorujemy. Infekcje osłabiają cały organizm i nie pozostaje to bez wpływu na kondycję włosów. Zażywane w tym okresie leki, również antybiotyki, mogą przyczynić się do zwiększenia ich utraty.
Kolejne istotne czynniki mające wpływ na wypadanie włosów zimą to stres, zwłaszcza przewlekły, i zmniejszona ilość snu. Źle zbilansowana dieta również ma duże znaczenie dla kondycji pukli. W sezonie zimowym częściej sięgamy po tłuste i niezdrowe potrawy. Jednocześnie zapominamy o jedzeniu warzyw i owoców, które są źródłem cennych witamin na włosy.
Jak zatrzymać wypadanie włosów?
Zawsze warto zacząć od odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać szamponów i odżywek zawierających drażniące detergenty. Wychodząc na dwór, włosy warto schować pod czapką. Nakrycia głowy trzeba często prać, żeby pozbywać się z nich złuszczonego naskórka i łoju. Dobrym pomysłem jest olejowanie końcówek włosów, dzięki czemu będą one mniej łamliwe.
Zadbaj o odpowiednią dietę. Dobrze jest unikać ciężkostrawnych potraw. Do codziennego jadłospisu koniecznie wprowadź produkty bogate w białko, żelazo oraz witaminy. Codziennie jedz warzywa i owoce. Spróbuj ograniczyć słodkie i słone przekąski. Pij odpowiednią ilość wody. Zalecane minimum to dwa litry dziennie.
Kondycję naszych włosów można dodatkowo poprawić, stosując preparaty z apteki. Szukaj produktów zawierających cynk, selen, żelazo, krzem oraz witaminy na włosy tj. biotyna i kwas foliowy.
Chociaż wypadanie włosów w sezonie zimowym jest powszechnym problemem, to nie należy go bagatelizować, bo może mieć ono podłoże chorobowe. Obserwuj dokładnie siebie i swoje ciało. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.