Wybieramy rośliny na balkon – na co zwrócić uwagę?
Rośliny balkonowe występują w wersji całorocznej lub też sezonowej, jednak jeśli zależy na tym, aby nie ponawiać sadzenia co roku, warto wybierać odmiany wieloletnie. Należą do nich rozmaite byliny, a także drzewka i krzewy, które – o ile mamy na to miejsce – są wspaniałą ozdobą przestrzeni. Dodatkowo należy wiedzieć, że poza klasycznymi roślinami w przypadku balkonów wspaniałym rozwiązaniem są gatunki wiszące, które ze względu na kaskadowe ułożenie gałęzi i kwiatów stanowią genialną ozdobę, wobec której ciężko przejść obojętnie.
Wybierając rośliny balkonowe, najlepiej jest nie tylko zwrócić uwagę na to, co nam się podoba, ale przede wszystkim ustalić kierunek ułożenia balkonu. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chcemy, aby wybrane odmiany miały jak najlepsze warunki wzrostu. Inne gatunki sprawdzą się bowiem w przypadku balkonów ukierunkowanych na południe, czy zachód, gdzie przez sporą część dnia dominuje słońce, a zupełnie inne, gdy ułożony jest na wschód, czy północ. Na balkonie południowym sprawdzą się rośliny balkonowe typowe dla ciepłych krajów: warto tam posadzić lawendę, sukulenty, czy drzewka typu cytryna, jednak należy pamiętać o systematycznym nawadnianiu. Promienie słońca lubią też takie kwiaty jak róże, hibiskusy, czy nasturcje, które warto posadzić na balkonach wschodnich. Natomiast kierunek zachodni do idealna przestrzeń dla aksamitek, bukszpanu i pelargonii, które podobnież należą do gatunków określanych mianem światłolubnych. W przypadku balkonu skierowanego w stronę północną należy liczyć się z tym, że panuje tam sporo cienia, w związku z tym wiele lubiących słońce gatunków nie będzie się tam w stanie prawidłowo rozwijać. Są to za to odpowiednie warunki dla licznych, ogromnie efektownych kwiatów, takich jak begonie, czy fuksje.
Jakie podłoże do roślin balkonowych wybrać?
Zapewnienie roślinom optymalnych warunków do wzrostu, powinno także obejmować odpowiednio dopasowaną ziemię. Najlepiej więc gdy w zależności od posadzonego gatunku, postawimy na podłoże do kwiatów o odpowiednim odczynie. W naszym klimacie zdecydowana większość preferuje glebę lekko kwaśną, którą można znaleźć w postaci tzw. ziemi uniwersalnej. To specjalna mieszanka bogata w próchnicę i torf, opracowana tak, by współgrać z wieloma popularnymi odmianami.
Na rynku znaleźć można także wiele specjalistycznych odmian przygotowanych z myślą o konkretnych roślinach. Mowa tu np. o ziemi bez torfu, o podłożu wzbogaconym o nawóz do kwiatów, czy propozycjom dedykowanym konkretnym odmianom, takim jak róże, storczyki, iglaki, czy trawy, które przygotowano, uwzględniając specjalne zapotrzebowania tychże roślin, aby maksymalnie wspomóc ich wzrost.