Czym jest tabletka ellaOne i jak działa?
Antykoncepcja ratunkowa, do której należy ellaOne, to środki przyjmowane w ramach ochrony przed nieplanowaną ciążą. Od pozostałych metod antykoncepcyjnych różni je to, że przyjmowane są już po stosunku. Nie jest to metoda przeznaczona do stosowania jako jedyna forma antykoncepcji. Przyjmuje się ją w sytuacjach awaryjnych, kiedy jest ryzyko, że inne zabezpieczenie mogło być zawodne lub doszło do współżycia bez zabezpieczenia.
Antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego – podstawą jej działania jest opóźnienie owulacji, by uwolnione w drogach rodnych kobiety plemniki nie mogły zapłodnić komórki jajowej. Z tego wynika, że ellaOne będzie już nieskuteczna po owulacji, a tym bardziej, jeśli ciąża już ma miejsce. Wspomniane tabletki można przyjąć maksymalnie w 5 dni od czasu współżycia, jednak nie ma co w tym przypadku zwlekać, gdyż czas gra na niekorzyść i zwiększa ryzyko ciąży. Najlepiej przyjąć tabletkę „po” w pierwsze 24 godziny od ryzykownego współżycia, wówczas jest największa szansa, że owulacja zostanie wstrzymana.
Gdzie można uzyskać receptę na antykoncepcję ratunkową?
Skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej zależy od czasu jej przyjęcia. Biorąc pod uwagę, ile czasu wchłania się ellaOne oraz jaki jest mechanizm jej działania, najlepiej zażyć ją w możliwie najkrótszym czasie od współżycia, zanim jeszcze dojdzie do owulacji. Jedynie z przepisu lekarza wydawana jest tabletka ellaOne, jednak możliwa jest także zdalna konsultacja z lekarzem, w której czasie może być ona przepisana – przykładem strony oferującej takie usługi jest NaszaRecepta. Jeśli jednak pacjentka przyjmie ellaOne, a tabletki antykoncepcyjne, które bierze dotychczas, chciałaby kontynuować, to do czasu krwawienia powinna dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie.
By otrzymać receptę na antykoncepcję ratunkową lub tabletki antykoncepcyjne, korzystając ze zdalnych konsultacji prywatnych, należy opłacić usługę medyczną. Opłata dotyczy konsultacji z lekarzem – za ewentualne wystawienie recepty się nie płaci, jednak nie jest to opcja „gwarantowana”. Podstawą, by dostać e-receptę, jest wypełnienie formularza medycznego – jego późniejsza analiza przez lekarza pozwala ocenić zasadność i bezpieczeństwo przepisania pacjentowi leków. Tylko w przypadku wskazań i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań lekarz wystawi receptę. Podobnie odbywa się to stacjonarnie, jednak tam wywiad jest przeprowadzany ustnie, a nie pisemnie.
Cykl miesiączkowy po ellaOne – o czym należy wiedzieć?
Powrót do płodności po zażyciu antykoncepcji awaryjnej w większości przypadków jest dość szybki. Tabletki „po” stosowane odpowiedzialnie, czyli wyłącznie w rzadkich sytuacjach awaryjnych, nie powinny wpływać negatywnie na cykl miesiączkowy kobiety. Bezpośrednio po zażyciu pigułki miesiączka może się nieco opóźnić, jednak nie trzeba się tym martwić, gdyż w kolejnych cyklach wszystko powinno już wrócić do normy. Jeśli jednak pacjentka będzie nadużywać antykoncepcji awaryjnej, może dojść do zaburzeń cyklu, dlatego bardzo ważny jest tu rozsądek.
Mimo wysokiej skuteczności nie jest to jednak metoda, która daje 100% gwarancję, że nie dojdzie do ciąży. Przy większym opóźnieniu miesiączki zaleca się zatem wykonanie testu ciążowego.