Podstawowe informacje o tabletce “dzień po”
W Polsce od roku 2017 kupić ją można wyłącznie na receptę, ponieważ wprowadzono obostrzenia prawne nie tylko względem aborcji, ale i wobec środków antykoncepcyjnych. Zdaniem specjalistów nie powinno się jej jednak traktować jako jeden z regularnych sposobów na zapobieganie ciąży – jest bowiem wyłącznie pigułką ratunkową w sytuacjach, w których antykoncepcja zawiodła lub gdy nie została zastosowana. Tym bardziej, jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, nie należy tabletki „dzień po” stawiać na równi z jakąkolwiek metodą aborcyjną – nie zagraża ona zarodkowi, który już się zagnieździł w ściance macicy.
Rodzaje tabletki „dzień po”
W aptekach dostępne są dwa rodzaje tabletki „dzień po”. Pierwsza, znana pod nazwą EllaOne, wstrzymuje procesy owulacyjne – substancja czynna octan uliprystalu sprawia, że komórka jajowa nie opuszcza jajnika. Wywołuje ona również zmiany w błonie śluzowej macicy zapobiegające implantacji zarodka. Ten typ tabletki „dzień po” należy zastosować w ciągu 120 godzin od stosunku, jednak największą jej skuteczność stwierdzono przed upływem doby – wynosi wówczas 98%.
Escapelle to drugi rodzaj tabletki „dzień po”. Pod tą nazwą kryje się lewonorgestrel, czyli środek uniemożliwiający komórce jajowej usadowienie się w ściance macicy. Escapelle należy zażyć nim upłyną 72 godziny od momentu zbliżenia, ale jej oddziaływanie, podobnie jak EllaOne, jest zdecydowanie najskuteczniejsze w pierwszej dobie, kiedy to osiąga 99%
Czas jest kwestią kluczową. Nie zwlekaj, jeśli podejrzewasz, że środki antykoncepcyjne nie były wystarczające – nie ma powodu, byś czekała na wizytę nawet kilka dni lub koczowała w kolejce pod gabinetem specjalisty. Konsultację ginekologiczną możesz zrealizować przez internet, a otrzymaną e-Receptę z powodzeniem zrealizujesz w pobliskiej aptece.
Kiedy można przyjąć tabletkę “dzień po”?
Antykoncepcja hormonalna może być zastosowana w takich przypadkach jak:
- niezabezpieczony stosunek płciowy,
- pęknięcie, zsunięcie się bądź nieprawidłowe założenie prezerwatywy,
- nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych,
- odklejenie plastra antykoncepcyjnego,
- wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej,
- gwałt.
Możliwe skutki uboczne tabletki „dzień po”
Odradza się stosowania tabletki „dzień po” wielokrotnie. Lista dolegliwości i działań niepożądanych jest bowiem długa: od nudności i wymiotów, przez uporczywe dolegliwości bólowe, aż po krwawienie pomiędzy miesiączkami. Warto też przed jej zastosowaniem wykluczyć ciążę oraz unikać karmienia piersią przez minimum 7 dni od momentu użycia preparatu.
Tabletka “dzień po” – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania antykoncepcji awaryjnej są:
- nowotwory hormonozależne,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- ciąża,
- karmienie piersią.
Gdzie można kupić tabletkę „dzień po”?
Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w większości aptek w Polsce. Dostępność preparatów możesz sprawdzić za pomocą portali, które wskażą lokalizację danej apteki wraz z ceną.
Aby kupić EllaOne lub Escapelle potrzebna jest e-Recepta. Wypisać e-Receptę może każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji. Wizyta może odbyć się zarówno stacjonarnie, jak i online.
Jaka jest cena tabletki „dzień po”?
Ceny antykoncepcji awaryjnej różnią się w zależności od apteki. Cena Escapelle oscyluje między 33 a 63 zł, a EllaOne kosztuje w przedziale 90-130 zł.