Porady

Tabletka „dzień po” – dostępność i działanie

Gdy zawodzi antykoncepcja mechaniczna lub hormonalna, kobiety sięgają po tzw. tabletkę “dzień po”. Jest to antykoncepcja awaryjna, zażywana zaraz po stosunku, aby uniemożliwić zarodkowi implantację oraz hamować lub opóźnić owulację. Jak uzyskać e-Receptę na tabletkę “dzień po”? Jakie mogą być skutki uboczne przyjęcia antykoncepcji awaryjnej?

Podstawowe informacje o tabletce “dzień po”

W Polsce od roku 2017 kupić ją można wyłącznie na receptę, ponieważ wprowadzono obostrzenia prawne nie tylko względem aborcji, ale i wobec środków antykoncepcyjnych. Zdaniem specjalistów nie powinno się jej jednak traktować jako jeden z regularnych sposobów na zapobieganie ciąży – jest bowiem wyłącznie pigułką ratunkową w sytuacjach, w których antykoncepcja zawiodła lub gdy nie została zastosowana. Tym bardziej, jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, nie należy tabletki „dzień po” stawiać na równi z jakąkolwiek metodą aborcyjną – nie zagraża ona zarodkowi, który już się zagnieździł w ściance macicy.

Rodzaje tabletki „dzień po”

W aptekach dostępne są dwa rodzaje tabletki „dzień po”. Pierwsza, znana pod nazwą EllaOne, wstrzymuje procesy owulacyjne – substancja czynna octan uliprystalu sprawia, że komórka jajowa nie opuszcza jajnika. Wywołuje ona również zmiany w błonie śluzowej macicy zapobiegające implantacji zarodka. Ten typ tabletki „dzień po” należy zastosować w ciągu 120 godzin od stosunku, jednak największą jej skuteczność stwierdzono przed upływem doby – wynosi wówczas 98%.

Escapelle to drugi rodzaj tabletki „dzień po”. Pod tą nazwą kryje się lewonorgestrel, czyli środek uniemożliwiający komórce jajowej usadowienie się w ściance macicy. Escapelle należy zażyć nim upłyną 72 godziny od momentu zbliżenia, ale jej oddziaływanie, podobnie jak EllaOne, jest zdecydowanie najskuteczniejsze w pierwszej dobie, kiedy to osiąga 99%

Czas jest kwestią kluczową. Nie zwlekaj, jeśli podejrzewasz, że środki antykoncepcyjne nie były wystarczające – nie ma powodu, byś czekała na wizytę nawet kilka dni lub koczowała w kolejce pod gabinetem specjalisty. Konsultację ginekologiczną możesz zrealizować przez internet, a otrzymaną e-Receptę z powodzeniem zrealizujesz w pobliskiej aptece.

Zobacz też:
Co należy wiedzieć o e-recepcie?

Kiedy można przyjąć tabletkę “dzień po”?

Antykoncepcja hormonalna może być zastosowana w takich przypadkach jak: 

  • niezabezpieczony stosunek płciowy,
  • pęknięcie, zsunięcie się bądź nieprawidłowe założenie prezerwatywy,
  • nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • odklejenie plastra antykoncepcyjnego,
  • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej,
  • gwałt.

Możliwe skutki uboczne tabletki „dzień po”

Odradza się stosowania tabletki „dzień po” wielokrotnie. Lista dolegliwości i działań niepożądanych jest bowiem długa: od nudności i wymiotów, przez uporczywe dolegliwości bólowe, aż po krwawienie pomiędzy miesiączkami. Warto też przed jej zastosowaniem wykluczyć ciążę oraz unikać karmienia piersią przez minimum 7 dni od momentu użycia preparatu.

Tabletka “dzień po” – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania antykoncepcji awaryjnej są:

  • nowotwory hormonozależne,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • ciąża,
  • karmienie piersią.

Gdzie można kupić tabletkę „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w większości aptek w Polsce. Dostępność preparatów możesz sprawdzić za pomocą portali, które wskażą lokalizację danej apteki wraz z ceną.

 Aby kupić EllaOne lub Escapelle potrzebna jest e-Recepta. Wypisać e-Receptę może każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji. Wizyta może odbyć się zarówno stacjonarnie, jak i online.

Jaka jest cena tabletki „dzień po”?

Ceny antykoncepcji awaryjnej różnią się w zależności od apteki. Cena Escapelle oscyluje między 33 a 63 zł, a EllaOne kosztuje w przedziale 90-130 zł.Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: