Czym są suplementy diety?
Suplementy diety są środkami spożywczymi, które mają uzupełniać naszą codzienną dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Przeważnie są one źródłem witamin i minerałów takich jak: witamina A, D3, E, K, B1, B2, B6, B12, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna, witamina C oraz wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, jodu, cynku, manganu, sodu, potasu, selenu, chromu, molibdenu, fluorków, chlorków, fosforu, boru i krzemu.
Często ich dodatkowymi składnikami są także sproszkowane zioła lub ich wyciągi, aminokwasy, probiotyki, prebiotyki, błonnik, luteina i kwasy tłuszczowe. Występują najczęściej w postaciach ułatwiających ich zażywanie, jak kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie lub w ustach, czy w postaci płynnej z odpowiednim dozownikiem ułatwiającym przyjmowanie zalecanych dawek.
Czy suplementy diety to leki?
Pod względem prawnym, suplement diety to nie lek. Są one bowiem środkami spożywczymi i traktuje się je jak żywność. Co za tym idzie, podlegają takim samym prawnym regulacjom, a decyzje dopuszczające je do obrotu podejmuje przede wszystkim Główny Inspektor Sanitarny. Kluczową rolę w regulacji zasad bezpieczeństwa żywności odgrywa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 roku, które ustanawia generalne zasady prawa żywnościowego.
Jeżeli istnieją jakiekolwiek dowody, że suplementy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, przewidziano na ten wypadek odpowiednie procedury zapobiegające, aby taki produkt nie znalazł się w obrocie detalicznym lub został szybko wycofany z rynku.
Suplementy diety a wpływ na zdrowie
Przede wszystkim suplementy diety powinny być bardzo dobrej jakości. Wielu chcących liczyć się na rynku producentów bada swoje produkty i dba o odpowiednie zawartości składników, aby były zgodne z tym co jest napisane na etykiecie. Aby suplement wspierał organizm i realizował swoje zadanie musi spełniać odpowiednie wymogi. Rynek tych produktów rozwija się w bardzo szybkim tempie, a my sami nie nadążamy nad różnorodnością dostępnych preparatów, bogactwem składów i coraz to nowszymi technologiami, dlatego w tej dziedzinie powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Racjonalne przyjmowanie dobrych jakościowo suplementów stanowi uzupełnienie naszego menu w niezbędne minerały i witaminy. Powinny być one stosowane przede wszystkim w dietach eliminacyjnych i nisko energetycznych, a także w dietach sportowców.