Co to jest repelent, czyli preparat na komary i co zawiera?
Środek na komary, czyli tzw. repelent to substancje chemiczne, które w skuteczny sposób odstraszają niechciane owady. Jest to jedna z metod ochrony przed skutkami ugryzień, które mogą być bardzo nieprzyjemne w odczuwaniu, ale i samych objawach! Repelenty mogą występować pod różnymi postaciami, chociaż dominują przede wszystkich spraye i aerozole na komary i kleszcze. Za istotny składnik aktywny każdego dobrego środka na komary bardzo często uznaje się DEET. Czym on jest? Brzmi tajemniczo, a nazwa chemiczna to niezły łamaniec językowy – N,N-Dietylo-m-toluamid. W produktach nie spotyka się zwykle większego stężenia niż 50%. Preparat na komary z DEET działa również na inne insekty jak meszki, kleszcze czy nieco bardziej egzotyczne muchy tse-tse. Gdzie warto zabrać taki repelent? To pomocny środek w przypadku wypadu nad jezioro czy wycieczki po lesie. Oprócz tego z właściwości odstraszaczy komarów mogą skorzystać osoby zajmujące się wędkarstwem, a także turyści, szczególnie jadący w tropikalne rejony owocujące w owady (najpewniej te kąsające).
Komary, czyli paskudne owady
Owady to jedna z najbardziej licznych grup żyjących stworzeń na ziemi. Łatwo to udowodnić liczbami – komary to owady z rzędu muchówek, wśród których wyróżnia się 40 rodzajów i … 3,5 tysiąca gatunków. Wyobrażacie sobie jakie niebezpieczeństwa przenoszą komary? Są one nośnikami wielu groźnych chorób, które nie dotyczą jednak naszej strefy klimatycznej, ale kto wie, na jakiej zagranicznej wycieczce będziemy gościć. Jednak warto odpowiednio zabezpieczyć się podczas podróży do krajów orientu czy przy odwiedzinach „Czarnego Lądu”. Za pośrednictwem komarów przenoszone są następujące choroby / patogeny – malaria, żółta febra, wirus zachodniego Nilu.
Jak chronić się przed komarami?
Jedną z metod ochrony przed kąsającymi owadami jest preparat, spray na komary, który zależnie od zawartych składników może być używany u nieco starszych dzieci. Nieco mniejszy wybór stanowią produkty dla niemowląt przeciw komarom, które często opierają się na eterycznych olejkach. Co zatem znajdziemy w aptece przeciw komarom? Środek na komary dla dorosłych i młodzieży będzie zawierał DEET, które może występować w różnym stężeniu (20,25 czy 50% maksymalnie). Dla nieco młodszych dzieci w ofercie wielu aptek są spraye na skórę, które zawierają specjalnie dobry zestaw olejków eterycznych, często z łagodzącymi substancjami jak panthenol. Szczególnie modne ostatnimi czasy są kolorowe silikonowe opaski nasączone środkiem przeciw komarom, a także plastry – szczególnie pomocne w przypadku mniejszych dzieci. Oprócz preparatów na komary pozostaje kilka innych sposobów jak spanie i wypoczynek pod moskitierą, która stanowi granicę dla komarów, ale nie dla powietrza czy lampy owadobójczej.
Ugryzienie komara i objawy
Niestety mimo stosowania preparatów na komary nie do uniknięcia są niekiedy ich ugryzienia. Co dzieje się ze skórą i miejscem ugryzienia? Wiele osób może odpowiedzieć na to pytanie z autopsji – miejsce po ugryzieniu staje się zaczerwienione, nieco obrzmiałe i swędzące. W przypadku niektórych osób może dojść do łagodnych odczynów alergicznych, które wymagają zastosowania miejscowym leków na alergię, które łagodzą świąd, a także pomogą na zaczerwienienie. Podsumowując – preparat na komary z olejkami eterycznymi czy DEET pomoże uchronić przed najazdem komarów, ale nie wykluczy go w 100%. Dlatego spray na komary to nie wszystko – warto zaopatrzyć się w łagodzący środek na komary, który znacząco ograniczy nieprzyjemne dolegliwości ukąszenia.