Skuteczność tabletki „dzień po” – co należy wiedzieć?

Pigułki „dzień po” (inaczej tabletki „dzień po” lub tabletki „po stosunku”) stosuje się między innymi wtedy, gdy dotychczasowa metoda antykoncepcji zawiodła, np. kiedy kobieta zapomniała zażyć tabletkę antykoncepcyjną lub doszło do pęknięcia prezerwatywy. Jak działa tabletka „dzień po”? Gdzie kupić tabletki „dzień po” oraz jak wysoka jest ich skuteczność? Podpowiadamy.

unhealthy sick indian female suffers from insomnia asian young woman taking painkiller medicine relieve headache pain drink glass water sitting bed her bedroom home morning 1 1

Pigułki „dzień po” — co to takiego?

Pigułki „dzień po” to forma antykoncepcji awaryjnej w postaci tabletek. Jeśli przyjmie się je po odbytym stosunku płciowym, można zapobiec zapłodnieniu. Jak działa tabletka „dzień po”? Pigułki wywołują zmiany w endometrium (błonie śluzowej wyścielającej jamę macicy) oraz powodują zahamowanie lub opóźnienie owulacji, w związku z czym zapłodnienie komórki jajowej przez plemniki nie jest możliwe. Antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego, jej zadaniem jest jedynie zapobieganie zapłodnieniu.

Gdzie kupić tabletki „dzień po”?

Na rynku są dostępne pigułki „dzień po” z syntetycznym hormonem lewonorgestrelem oraz zawierające substancję czynną, tzw. uliprystal (Ulipristali acetas, czyli octan uliprystalu). Można je kupić w dowolnej aptece lub zamówić przez Internet oba rodzaje tabletek „dzień po” na Tabletkadzienpo.pl. Oczywiście najpierw potrzebna będzie recepta wystawiona przez lekarza.  Ile kosztuje tabletka „dzień po”? Cena Escapelle wynosi około 35-55 złotych, tymczasem ellaOne kosztuje od 80 do 150 złotych. Natomiast jeśli chodzi o koszt wystawienia recepty, sam w sobie przypis lekarza jest darmowy, ale trzeba brać pod uwagę wydatek związany z umówieniem prywatnej konsultacji.  

Tabletka „po” — skuteczność

Ile wynoszą szanse, że zadziała tabletka „po”? Skuteczność zależy od rodzaju preparatu oraz tego, jak szybko zażyto lek po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia:

 • ellaOne tabletka „dzień po” —- skuteczność wynosi 98%, pod warunkiem że od stosunku bez zabezpieczenia nie minęło więcej niż 120 godzin,
 • Escapelle tabletka „dzień po” —- skuteczność wynosi 84%, pod warunkiem że pigułka została przyjęta do 72 godzin po stosunku.
Zobacz też:  Żywokost – nie tylko na stawy

Dla uzyskania najwyższej możliwej skuteczności należy przyjąć tabletkę „dzień po”, najszybciej jak się da po odbytym stosunku. Natomiast w sytuacji, gdy po zażyciu pigułki doszło do wystąpienia wymiotów, należy zażyć jeszcze jedną tabletkę.

Jak działa tabletka „dzień po” na organizm? Czy powoduje jakieś skutki uboczne?

Pigułki „dzień po” mogą dawać jak każdy lek, działania niepożądane. Skutki uboczne, zgłaszane przez więcej niż u 1 na 10 kobiet to:

 • ból głowy,
 • ból podbrzusza,
 • nudności,
 • uczucie zmęczenia,
 • zaburzenia miesiączkowania.

Natomiast nie więcej niż 1 na 10 pacjentek stosujących tabletki „dzień po” odczuwa po nich dolegliwości, takie jak: biegunka, tkliwość piersi, wymioty, zawroty głowy oraz zmiany w krwawieniu miesiączkowym. Z tego powodu pigułki „dzień po” należy stosować jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach.

Pigułki „dzień po” — kto nie powinien z nich korzystać?

Tabletki „dzień po” nie powinny być stosowane przez kobiety uczulone na lewonorgestrel, octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Pigułki „dzień po” nie są zalecane także u młodzieży przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, kobiet w ciąży oraz osób chorujących na:

 • astmę o ciężkim przebiegu,
 • schorzenia jelit, które upośledzają wchłanianie leków,
 • zaburzenia czynności wątroby o ciężkim przebiegu,
 • zapalenie jajowodów.

Z antykoncepcji awaryjnej nie powinny korzystać kobiety karmiące piersią, w przeciwnym wypadku konieczna jest rezygnacja z karmienia piersią na jeden tydzień. Przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułek „dzień po” jest również przebyta w przeszłości ciąża pozamaciczna.Powiązane artykuły:
Wiktoria Ciesielska
Pasjonatka kosmetologii i medycyny estetycznej, swoją wiedzę nieprzerwanie pogłębia od 15 lat. Z zawodu i zamiłowania jest kosmetyczką, prywatnie uwielbia testować nowe urządzenia i produkty makijażu i pielęgnacji ciała. Wolny czas wypełnia jej praca, pasja i rodzina.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Porady