Pigułki „dzień po” — co to takiego?
Pigułki „dzień po” to forma antykoncepcji awaryjnej w postaci tabletek. Jeśli przyjmie się je po odbytym stosunku płciowym, można zapobiec zapłodnieniu. Jak działa tabletka „dzień po”? Pigułki wywołują zmiany w endometrium (błonie śluzowej wyścielającej jamę macicy) oraz powodują zahamowanie lub opóźnienie owulacji, w związku z czym zapłodnienie komórki jajowej przez plemniki nie jest możliwe. Antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego, jej zadaniem jest jedynie zapobieganie zapłodnieniu.
Gdzie kupić tabletki „dzień po”?
Na rynku są dostępne pigułki „dzień po” z syntetycznym hormonem lewonorgestrelem oraz zawierające substancję czynną, tzw. uliprystal (Ulipristali acetas, czyli octan uliprystalu). Można je kupić w dowolnej aptece lub zamówić przez Internet oba rodzaje tabletek „dzień po” na Tabletkadzienpo.pl. Oczywiście najpierw potrzebna będzie recepta wystawiona przez lekarza. Ile kosztuje tabletka „dzień po”? Cena Escapelle wynosi około 35-55 złotych, tymczasem ellaOne kosztuje od 80 do 150 złotych. Natomiast jeśli chodzi o koszt wystawienia recepty, sam w sobie przypis lekarza jest darmowy, ale trzeba brać pod uwagę wydatek związany z umówieniem prywatnej konsultacji.
Tabletka „po” — skuteczność
Ile wynoszą szanse, że zadziała tabletka „po”? Skuteczność zależy od rodzaju preparatu oraz tego, jak szybko zażyto lek po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia:
- ellaOne tabletka „dzień po” —- skuteczność wynosi 98%, pod warunkiem że od stosunku bez zabezpieczenia nie minęło więcej niż 120 godzin,
- Escapelle tabletka „dzień po” —- skuteczność wynosi 84%, pod warunkiem że pigułka została przyjęta do 72 godzin po stosunku.
Dla uzyskania najwyższej możliwej skuteczności należy przyjąć tabletkę „dzień po”, najszybciej jak się da po odbytym stosunku. Natomiast w sytuacji, gdy po zażyciu pigułki doszło do wystąpienia wymiotów, należy zażyć jeszcze jedną tabletkę.
Jak działa tabletka „dzień po” na organizm? Czy powoduje jakieś skutki uboczne?
Pigułki „dzień po” mogą dawać jak każdy lek, działania niepożądane. Skutki uboczne, zgłaszane przez więcej niż u 1 na 10 kobiet to:
- ból głowy,
- ból podbrzusza,
- nudności,
- uczucie zmęczenia,
- zaburzenia miesiączkowania.
Natomiast nie więcej niż 1 na 10 pacjentek stosujących tabletki „dzień po” odczuwa po nich dolegliwości, takie jak: biegunka, tkliwość piersi, wymioty, zawroty głowy oraz zmiany w krwawieniu miesiączkowym. Z tego powodu pigułki „dzień po” należy stosować jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach.
Pigułki „dzień po” — kto nie powinien z nich korzystać?
Tabletki „dzień po” nie powinny być stosowane przez kobiety uczulone na lewonorgestrel, octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Pigułki „dzień po” nie są zalecane także u młodzieży przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, kobiet w ciąży oraz osób chorujących na:
- astmę o ciężkim przebiegu,
- schorzenia jelit, które upośledzają wchłanianie leków,
- zaburzenia czynności wątroby o ciężkim przebiegu,
- zapalenie jajowodów.
Z antykoncepcji awaryjnej nie powinny korzystać kobiety karmiące piersią, w przeciwnym wypadku konieczna jest rezygnacja z karmienia piersią na jeden tydzień. Przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułek „dzień po” jest również przebyta w przeszłości ciąża pozamaciczna.