Implanty są najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Tytanowa śruba, która mocowana jest w żuchwie lub szczęce, nie tylko pozwala na odbudowę zęba, żeby wyglądał jak prawdziwy, ale też chroni kość przed degeneracją. Chcesz skorzystać z implantów? Sprawdź, jakie rozwiązania będą najlepsze w twoim wypadku.
Jakie rodzaje implantów zębowych najczęściej proponują dentyści?
Gabinety dentystyczne chętnie stawiają na implanty. Zastanawiasz się, jakie implanty zębowe poleciłby ci stomatolog? Kraków jest jednym z wielu miast, w których znajdziesz bogatą ofertę zabiegów protetycznych z wykorzystaniem implantów zębowych.
Jak wygląda ząb na implancie?
Sam implant to nic innego, jak śruba z tytanu mocowana w kości. To materiał całkowicie bezpieczny dla człowieka, ceniony za możliwość pełnej integracji z kością. Na takim implancie osadzana jest korona z porcelany, którą można dopasować do sąsiednich zębów zarówno ze względu na kształt, jak i kolor.
W jakich przypadkach możesz zdecydować się na implanty?
Implanty zębowe zakładane są w przypadku:
- braku pojedynczego zęba lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów;
- całkowitego braku uzębienia;
- braków międzyzębowych.
Aby dentysta mógł założyć implant, musisz mieć odpowiednie warunki kostne. To one w największym stopniu wpływają na to, w jaki sposób dentysta uzupełni ubytki. Przeciwwskazaniem do zabiegu są też problemy z krzepnięciem krwi, stany zapalne czy niektóre wady serca.
Rodzaje implantów zębowych
Implanty zębowe można podzielić na kilka rodzajów, m.in. ze względów na rozmiar czy rodzaj materiału. Najpopularniejsze są implanty tytanowe, możesz się jednak spotkać z implantami cyrkonowymi (ceramicznymi), uznawanymi za bardziej estetyczne i trwalsze (co automatycznie przekłada się na ich wyższą cenę).
Ze względu na czas użytkowania implanty dzieli się na:
- czasowe, wykorzystywane głównie w celu skorygowania zgryzu;
- stałe, pozwalające na mocowanie pojedynczych zębów, mostów lub całych protez.
Implanty można też podzielić ze względu na sposób i głębokość mocowania. Tu wyróżnia się implanty:
- Śródkostne – najpopularniejsze rozwiązanie, polegające na umieszczaniu implantów w kości szczęki lub żuchwy. Gdy implant połączy się z tkanką kostną, odsłania się go i mocuje koronę zęba.
- Podokostnowe – umieszczane na mniejszej głębokości niż implanty śródkostne. W tym przypadku wierzchołek implantów pozostaje odsłonięty. Takie rozwiązanie jest stosowane sporadycznie, głównie w przypadku pacjentów, u których tkanka kostna jest osłabiona i wykazuje się mniejszą gęstością.
Jak wygląda zakładanie implantów zębowych?
Wszczepianie implantów jest zabiegiem inwazyjnym, warto zatem skorzystać z usług specjalistów. Galeria Uśmiechu to miejsce, w którym korzysta się z trwałych materiałów wysokiej jakości, a personel dba o to, by pacjenci nie czuli żadnego bólu.
Zobacz: Implanty Kraków w Galerii Uśmiechu
Rodzaje implantów a proces leczenia
W stomatologii stosowane są implanty:
- jednofazowe, na które tuż po zamocowaniu nakładana jest proteza;
- dwufazowe, w przypadku których proces leczenia trwa dłużej (nawet do 6 miesięcy) i wymaga kilku wizyt w gabinecie.
Proces zakładania i leczenia implantów zębowych
Jeśli nie zaliczasz się do wąskiego grona pacjentów mogących skorzystać z implantów jednofazowych, musisz się nastawić na nieco dłuższy proces leczenia. Jak on wygląda? Podczas pierwszej wizyty dentysta zamocuje w kości żuchwy lub szczęki implant, który zostanie przykryty dziąsłem. Dopiero gdy połączy się z tkanką kostną, możliwe będzie zamocowanie na nim zęba. Ze względu na trwałość tego rozwiązania, jest ono najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych.
Implanty zębowe to idealna propozycja dla każdego, kto chce się cieszyć pięknym i naturalnym uśmiechem. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób walki z ubytkami, zapewnisz skuteczną ochronę tkance kostnej, a sobie – komfort, wygodę i poczucie pewności siebie.